אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"טראמפ ג'וניור פגש עורכת דין רוסיה שהבטיחה מידע שיזיק לקלינטון" צילום: גטי אימג'ס

"טראמפ ג'וניור פגש עורכת דין רוסיה שהבטיחה מידע שיזיק לקלינטון"

הניו יורק טיימס דיווח כי טראמפ ג'וניור, בנו של הנשיא, נפגש במהלך הקמפיין עם עורכת דין המקורבת לקרמלין שהבטיחה למסור לו מידע שיפגע ביריבה קלינטון. אישור קיום הפגישה מחזק את החשד שאנשי טראמפ קשרו קשר עם גורמים רוסים להבטחת הניצחון בבחירות. עו"ד של הנשיא: "הוא לא היה מודע לפגישה"

10.07.2017, 07:26 | ynet
הניו יורק טיימס מדווח הלילה (ב') כי בנו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נפגש עם עורכת דין המקורבת לקרמלין לאחר שזו הבטיחה למסור לו מידע שיפגע ביריבה של אביו בבחירות - הילרי קלינטון. הפגישה המדוברת בין דונלד טראמפ ג'וניור, בנו הבכור של הנשיא, לבין עורכת הדין נערכה במהלך מסע הבחירות ב-2016, שבועיים לאחר שטראמפ נבחר למועמד המפלגה הרפובליקנית במרוץ, להתמודד מול המועמדת הדמוקרטית קלינטון. על פי הדיווח, מנהל הקמפיין של טראמפ דאז, פול מנפורט, וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, נכחו גם הם בפגישה.

קראו עוד בכלכליסט

בסוף השבוע דיווח העיתון כי שלושת המקורבים לטראמפ פגשו את עורכת הדין הרוסיה, נטליה וסלניצקיה, אך הלילה כאמור מתפרסם תוכן הפגישה. על פי חמישה יועצים בבית הלבן, טראמפ ג'וניור הסכים לערוך את הפגישה רק לאחר שקיבל הבטחה לקבל מידע שיזיק ליריבתו של אביו ויסייע לקמפיין הרפובליקני.

פוטין וטראמפ בפגישתם בפסגת G20, בסוף השבוע, צילום: אי פי איי פוטין וטראמפ בפגישתם בפסגת G20, בסוף השבוע | צילום: אי פי איי פוטין וטראמפ בפגישתם בפסגת G20, בסוף השבוע, צילום: אי פי איי

טראמפ ג'וניור, קושנר ומנפורט הודו לאחרונה שהפגישה נערכה, אך לא פירטו מה היה תוכנה. לפי הטיימס, הפגישה מצביעה על הסוגיה המרכזית שנחקרת בנוגע להתערבות רוסית בבחירות האמריקניות: האם אנשי טראמפ קשרו קשר עם הרוסים כדי להביא לניצחון? הודאתם של שלושת המקורבים מאוד לנשיא מראה לראשונה כי אכן חלק מאנשי הקמפיין היו מוכנים לקבל עזרה מרוסיה. בנוסף, פגישה זו מצביעה לראשונה על מעורבותו של טראמפ ג'וניור.

 

על פי הניו יורק טיימס, גו'ניור סיפר כי פגש את עורכת הדין לבקשתו של מכר נוסף. "לאחר דברי נימוסין, היא אמרה שיש בידה מידע על כך שגורמים הקשורים לרוסיה מממנים את הוועדה הלאומית הדמוקרטית ותומכים בקלינטון", אמר טראמפ ג'וניור. "ההצהרות שלה היו מעורפלות, משתמעות לשתי פנים וחסרות הגיון. היא אפילו לא הציעה מידע נוסף או פרטים שיגבו את הטענה. מהר מאוד התבהר שלא היה בידה מידע משמעותי". טרם ידוע אם וסלניצקיה אכן מסרה את המידע הנחשק, אך מקורות שנשאלו על כך מסרו כי הציפיות היו שאכן תעביר את המידע.

טראמפ ג'וניור הוסיף כי וסלניצקיה עברה לדון בסוגיית אימוץ ילדים רוסים. "הבנתי שזו הייתה מטרתה האמתית של הפגישה, והטענה שבידה מידע שיעזור לי הייתה רק תירוץ לפגישה". בסוף השבוע טען טראמפ ג'וניור כי הפגישה נערכה בנושא תוכנית אימוץ הילדים. בהצהרתו נכתב: "זו הייתה פגישת היכרות קצרה. ביקשתי מג'ארד ופול לקפוץ. דנו תחילה באימוץ ילדים רוסים, נושא שהיה מאוד פופולרי בקרב משפחות אמריקניות אך הופסק על ידי הממשלה הרוסית, אבל לא דנו באותו זמן בנושא הקשור לקמפיין". בחודש מרס האחרון הכחיש טראמפ ג'וניור בראיון לניו יורק טיימס כי השתתף בפגישות הקשורות לקמפיין עם גורמים רוסים.

 

טראמפ ג'וניור, שארגן את הפגישה שנערכה במגדל טראמפ במנהטן, ציין כי אביו לא היה מודע לקיום הפגישה. עורכי דינו של הנשיא מסרו הלילה כי "הוא לא היה מודע לקיום הפגישה והוא לא נכח בה".

הפגישה לא הייתה מוכרת לגורמים בממשל עד לפרסומה במסגרת טופס הסיווג הביטחוני של קושנר, המשמש גם כיועץ בכיר לנשיא. קושנר תחילה השמיט את הפגישה מהטופס אך לאחר פרסום בנושא, שינה את הכתוב.

 

אתמול בבוקר, לאחר שטראמפ נפגש בסוף השבוע לראשונה עם פוטין בוועידת ה-G-20 בבגרמניה, טראמפ צייץ בטוויטר כי הוא מעוניין לדון בהקמת יחידת אבטחת סייבר משותפת של המדינות, שתגן מפני מתקפות סייבר בבחירות. לאחר שהציוץ זכה ללעג רב, שכן גורמי המודיעין בארה"ב תולים את אשמת מתקפות הסייבר ושיבוש הבחירות ברוסיה, הלילה טראמפ חזר בו. בציוץ חדש בטוויטר הוא כתב: "העובדה שהנשיא פוטין ואני שוחחנו בנוגע ליחידת אבטחת סייבר, לא מצביעה על כך שאני חושב שדבר כזה יכול לקרות. זה לא".

לאחר הפגישה בין שני המנהיגים ביום שישי מזכיר המדינה האמריקני, רקס טילרסון, אמר לעיתונאים כי במהלכה לחץ טראמפ על פוטין בנושא ההתערבות הרוסית לכאורה בבחירות, וכי פוטין הכחיש בפניו שלרוסיה היה חלק בהתערבות שכזו. לדברי טילרסון רוסיה ביקשה הוכחה לכך שהיא הייתה מעורבת בחבלה בבחירות.

פוטין אמר כי טראמפ שאל שאלות רבות שנוגעות לטענה שרוסיה התערבה בבחירות בארה"ב. הוא הוסיף כי הם ניהלו שיחה ארוכה על כך. "אני מאמין שלא יהיה ראוי מצדי לחשוף פרטים על השיחה שלי עם מר טראמפ. הוא שאל, אני עניתי. הוא שאל שאלות ממוקדות, אני עניתי עליהן. נראה שהוא היה מרוצה מהתשובות האלה". פוטין הכחיש בתוקף שהקרמלין התערב בבחירות, וחושב שטראמפ מאמין לו. "אבל עדיף שתשאלו אותו", הוסיף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות