אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כנס שוק ההון

יונל כהן: על המדינה לתת ביטחון לחברות פיננסיות ולקחת על זה פרמייה

יו"ר בית הזהב טען בכנס שוק ההון של כלכליסט כי המדינה צריכה לתת ביטחון למוסדות פיננסיים: "אומרים בצורה פופוליסטית שיש הגנה, אבל בבוא היום ייתכן שיעמדו בזה וייתכן שלא"

10.07.2017, 13:00 | אורן פרוינד

"אני ביקשתי בכנסת ומהרגולטור להראות לי את החוק שאם קורה משהו למוסד פיננסי, בנק, או קרן פנסיה אז המדינה אחראית לכסות את ההפסד", אמר יונל כהן, יו"ר בית הזהב בכנס שוק ההון של כלכליסט והבנק הבינלאומי. "כולם אומרים לי בצורה פופוליסטית שיש הגנה של המדינה ושזה יקרה. בארה"ב זה כתוב בחוק, כאן זה לא כתוב. יש לי בקשה - אם מישהו נותן הצהרה, זה צריך להיות בחקיקה. אני בעד לתת ביטחון של המדינה לחברות פיננסיות ולקחת על זה פרמייה. אבל לא יכול להיות שאנשים סתם ידברו ובבוא היום ייתכן שיעמדו בזה וייתכן שלא".

קראו עוד בכלכליסט

כהן המשיך ואמר: "אני מציע שאם מדברים על משהו, אז לסגור את הנושא בחקיקה. המדינה עשתה רק טוב בתחום הרגולציה גם לחוסכים וגם לבעלי המניות בתחום הפנסיה. גם בבית הזהב הרגולציה עשתה רק טוב. היא קשה ליישום ועולה כסף אבל בסך הכל לבעל המניות של בנק או חברת ביטוח היא עשתה רק טוב. ישראל היא לא יותר בעלת רגולציה יותר מאשר העולם".

יונל כהן, צילום: אוראל כהן יונל כהן | צילום: אוראל כהן יונל כהן, צילום: אוראל כהן

כהן התייחס לנושא של ניהול השקעות וניהול סיכונים. "יש כמה מגה אירועים שיכולים לקרות מבחינה הזו, שיהוו סיכונים גדולים. אחד זה משבר אמינות מול לקוחות. שני זה משבר נזילות, שלישי זה התקפת סייבר על גוף פיננסי גדול". בנוסף הזכיר כהן גם אפידמיה (מגפה) ואת הגלובליזציה בתחבורה כגורמי סיכון - "בכנס דאבוס הזכירו את זה כאחד הגורמים המסוכנים ביותר".

כהן גם לא חסך ביקורת כלפי הרגולטורים. "יש תופעה בקרנות פנסיה שאף אחד לא רוצה לעשות מה שהוא מתחייב. המדינה הקימה ועדה בראשות מנכ"ל משרד האוצר הנוכחי שי באב"ד שהזיזה את כל אגרות החוב שהמדינה נותנת, לקחו מהצעירים והעבירו למבוגרים וחשבו שאז זה יסתדר. זה בעצם לעשות שיפטיניג קדימה כדי לא לטפל בבעיה היום. אני מציע לחשוב במונחים גלובליים. אני חושב שדיון כמו שיש בדאבוס הוא מאוד בריא".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות