אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מס על משקאות מוגזים נראה לכם מופרך? קבלו את חמשת המסים המוזרים ביותר בעולם צילום: גטי אימג'ס

מס על משקאות מוגזים נראה לכם מופרך? קבלו את חמשת המסים המוזרים ביותר בעולם

ממס על בעלי כלבים בהולנד ובגרמניה ועד לקנסות על השמנת יתר ביפן. ואיפה משלמים מס על הורדת מים בשירותים?

10.07.2017, 22:23 | שירות כלכליסט

מה המשותף לכלבים, השמנה ובתי שימוש? הם נמנים בין המסים המוזרים ביותר בעולם.

הצורך שלכם במתוק אחרי הארוחה עלול להתחיל להכביד גם על הארנק שלכם. בסיאטל אישרו לאחרונה הטלת מס על משקאות מוגזים, ובכך היא מצטרפת לשבע ערים נוספות ברחבי ארה"ב שכבר הטילו מס דומה. לפי הדיווחים, העיר מתכוונת להשתמש בהכנסות מהמס כדי להרחיב את הגישה לחינוך ולתזונה נכונה עבור מעוטי היכולת.

ברקלי בקליפורניה הייתה העיר הראשונה להעביר מס מסוג זה ואליה הצטרפו זמן קצר לאחר מכן פילדלפיה ומחוז קוק באילינוי. אולם, הקמעונאים לא מרוצים מהמהלך. איגוד סוחרי הקמעונאות של אילינוי הגיש ביוני תביעה למנוע את הטלת המס במחוז קוק, בטענה שהוא מנוגד לחוקה. גם בפילדלפיה נפתחו מספר קרבות משפטיים בעניין.

על אף התגובות הזועמות, המחקרים מצביעים על כך שהמס עובד. כך למשל לפי אחד המחקרים, המס בברקלי הוביל לירידה של 10% במכירות המשקאות המוגזים, בעוד שמכירות של מים, תה ומיצים טיפסו ב-20%.

הטלת מס על משקאות מוגזים אולי נשמעת כמו צעד מעט קיצוני, אבל למען האמת זה לא המס המוזר ביותר שהוטל אי פעם. באתר moneyish מצאו 5 מסים הזויים נוספים שלמרבה ההפתעה, אנשים משלמים ברחבי העולם.

מס כלבים: בהולנד ובגרמניה מוטל מס על בעלי כלבים. המחיר גבוה והוא עולה עבור כל כלב נוסף. בהאג לדוגמה, בעלי כלב ישלם 111 יורו (127 דולר) עבור הכלב הראשון, ו-287 יורו (328 דולר) לכלב השני.

מס על בעלי כלבים בהולנד ובגרמניה, צילום: גטי אימג מס על בעלי כלבים בהולנד ובגרמניה | צילום: גטי אימג'ס מס על בעלי כלבים בהולנד ובגרמניה, צילום: גטי אימג

מס השמנה: לפי החוק היפני, השמנת יתר אינה חוקית. גברים ונשים נדרשים לשמור על היקף המותן שלהם עד גודל מסוים (85 ס"מ לגברים ו-90 ס"מ לנשים). חברות ורשויות מקומיות אף נדרשות למדוד את קו המותניים של התושבים בגילאי 40-74, כשחברות וערים שלא מצליחות להפחית את שיעור השמנת היתר בהתאם לרף שנקבע צפויות לשלם קנסות גבוהים. לפי הדיווחים, הקנס הזה עלול להגיע ל-19 מיליון דולר.

לפי החוק היפני, השמנת יתר אינה חוקית, צילום: שאטרסטוק לפי החוק היפני, השמנת יתר אינה חוקית | צילום: שאטרסטוק לפי החוק היפני, השמנת יתר אינה חוקית, צילום: שאטרסטוק

מס הורדת מים בשירותים: מאז 2005 תושבי מרילנד משלמים "מס הורדת מים", שהוא למעשה מס על חשבון הביוב שלהם, ועומד על 60 דולר בשנה. המדינה משתמשת בהכנסות לשדרוג מפעלים לטיהור מי שפכים.

מס "הורדת מים", צילום: שאטרסטוק מס "הורדת מים" | צילום: שאטרסטוק מס "הורדת מים", צילום: שאטרסטוק

מס שיזוף: בניסיון להילחם בסרטן העור ולגייס כספים עבור רפורמת הבריאות, ממשל אובמה העביר ב-2010 מס על שיזוף. לפי החוק, מכוני שיזוף נדרשים לגבות מס של 10% על השירותים שלהם, אלא אם הם מבוצעים על ידי "רופא מוסמך". בהתחשב בכך שטיפול שיזוף ממוצע עולה בין 7-25 דולר, המס יכול להוסיף עד 2.50 דולרים לחשבון. עם זאת, במרץ כינה חבר קונגרס רפובליקני את המס נטל מיותר על נשים ועסקים קטנים, והציע להטיל מס על השמש במקום.

ממשל אובמה העביר ב-2010 מס על שיזוף, צילום: שאטרסטוק ממשל אובמה העביר ב-2010 מס על שיזוף | צילום: שאטרסטוק ממשל אובמה העביר ב-2010 מס על שיזוף, צילום: שאטרסטוק

מס צמיגים: מדינת ניו יורק גובה 2.50 דולרים על כל צמיג שנמכר במדינה, וזאת כדי לממן את הפינוי והמחזור מחד של הצמיגים המשומשים. עם זאת, צמיגים של מריצות, סקייטבורדים, קטנועים ועגלות גולף פטורים מהמס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
כל מס הוא תחילתה של שחיתות מופלאה
כאשר נגבה המס, הוא נכנס ישר לקופה הכללית וההחלטה איך לחלק את הקופה הכללית היא פוליטית לחלוטין ומבוססת שחיתות. למשל מס צמיגים - אם תהיה חובה על מוכר הצמיגים למחזר את הצמיג הישן, הוא יוכל להוסיף את עלות המחזור למחיר ובכך השוק יפתח לתחרות בין מוכרי הצמיגים. כשזה מגיע לממשלה צריך כמה ג'ובים ממשלתיים שייפקחו על מחזור הצמיגים. צריך קבלן שיגיש הצעה למכרז (שחיתות) למחזור הצמיגים וכו' וכו'. אין כמו הפרטה
רוני  |  11.07.17
לכל התגובות