אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גבאי בנאום הניצחון: "מתחילים את המסע להחלפת השלטון" צילום: שאול גולן

גבאי בנאום הניצחון: "מתחילים את המסע להחלפת השלטון"

יו"ר העבודה הנבחר התקבל במחיאות כפיים בגני התערוכה בתל אביב ונשא את נאום הניצחון: "השלטון הקיים בא להפריד בין אזרחים. מנהיגות דואגת לדימונה ולא רק לעמונה". גבאי התייחס גם לפרשת הצוללות ועקץ את נתניהו: "במנהיגות ישרה, לא ייתכן שבן הדוד שלך שמנהל מו"מ קואליציוני עבורך יכול לייצג חברת צוללות"

10.07.2017, 23:16 | ynet

אחרי הניצחון הדרמטי מגיע הנאום: אבי גבאי, יו"ר מפלגת העבודה הנבחר, נאם הערב (ב') בגני התערוכה בתל אביב והתייחס לראשונה להישג שהדהים את המערכת הפוליטית בישראל: "לכל מי שהספיד את מפלגת העבודה כאלטרנטיבה לשלטון, לכל מי שחשב שאזרחי ישראל איבדו את התקוה לשינוי - התשובה היא הלילה הזה". גבאי הוכתר לתפקידו לאחר שהשיג 52% תמיכה מול 47% שאותם קיבל פרץ. 

קראו עוד בכלכליסט

מימין: גבאי ופרץ. הפתעה, אינפו: YNET מימין: גבאי ופרץ. הפתעה | אינפו: YNET מימין: גבאי ופרץ. הפתעה, אינפו: YNET

"הלילה הזה - הוא חגיגה לדמוקרטיה הישראלית. הלילה הזה מסיים פרק במפגן אדיר של אמונה, הלילה הזה הראה את מפלגת העבודה במלוא עצמותה, בלילה הזה בחרתם בי ואני אסיר תודה לכם", הוסיף גבאי. "בלילה הזה מפלגת העבודה נתנה בי אמון ואני מבטיח להיות נאמן לשליחות הציבורית שקבלתי, הלילה אנחנו חוגגים ניצחון. ואחרי הלילה הזה יגיע יום של תקווה לעם ישראל, זה יום של ניצחון התקווה, יום של חזרה לשפיות, יום של חזרה לערכים שלנו, יום של חמלה וראיית הזולת, יום שמתחיל דרך. הדרך הזאת מובילה לשלטון חדש בישראל.

"הדרך הזאת היא למען כולם, הדרך הזאת היא למען כל אזרחי ישראל. מפלגת העבודה אמרה הלילה את דברה, מפלגת העבודה ביטאה היום שינוי שמנשב בעם כולו. הבעתם את רצונכם במנהיגות חדשה, והנה אני לפניכם - מנהיגות שמשירה מבט קדימה אל קהלים חדשים למפלגה".

גבאי פנה בנאומו אל יו"ר המפלגה היוצא יצחק הרצוג, ואמר שישמח אם הוא ימשיך לשמש כיו"ר האופוזיציה. "ידידי יצחק בוז'י הרצוג, יחד עם ציפי לבני השגתם הישג מדהים של 24 מנדטים, ואני בטוח שתעביר את המקל ותהיה לצדי במעלה הדרך". הוא קרא גם לעמיר פרץ לשלב עמו כוחות: "אני זקוק לך לצדי, אני זקוק לניסיונך, אני זקוק לחומתך, אני קורא לך ולשאר המועמדים - בואו, בואו, הצטרפו, המדינה והמפלגה זקוקה לנו, כי רק ביחד ננצח".

הוא הוסיף: "מהלילה הזה, המילה מחנה זרה לנו, אנחנו לא מכירים את המילה הזאת יותר, אין מחנות. מחנאות אינה דרכי, אין ולא יהיה מחנה גבאי במפלגת העבודה. מהרגע הזה יש רק מחנה אחד, והמחנה הזה הוא מפלגת העבודה הישראלית. אנחנו רוח אחת ואנחנו חזית אחת - מחר, יום שלישי, פעמיים כי טוב נאמר, מתחיל מסע הבחירות להחלפת השלטון בישראל. 

 

אבי גבאי בנאום הניצחון, צילום: שאול גולן אבי גבאי בנאום הניצחון | צילום: שאול גולן אבי גבאי בנאום הניצחון, צילום: שאול גולן

 

 

"מחר, אנחנו נתחיל את המסע אל לבם של ישראלים טובים, ישראלים שאוהבים את המדינה, ישראלים שמרשתים את המדינה ודואגים לה, ישראלים שתורמים למדינה בכל בוקר שהם יוצאים לעבודה, ישראלים שמאמינים בערכים האידיאלוגים שלנו, אבל ישראלים שבמשך עשרות שנים לא מצביעים עבודה".

גבאי המשיך: "ואני פונה מכאן, מהרגע המיוחד הזה, לכל אזרח בישראל - השלטון הקיים בא להפריד בין ימין לשמאל, בין דתיים לחילונים, בין מזרחים לאשכנזים בין יהודים לערבים - הוא הפריד את האזרחים בשביל למשול. זה הזמן של כולנו להתחבר מחדש. ואני קורא לכל אזרחי ישראל - הצבעתם עבודה, לא הצבעתם עבודה, אתם חברי מפלגת העבודה, אתם לא חברי מפלגת העבודה - הצטרפו אליי.

"המשימה של החלפת שלטון נתניהו דורשת שילוב כוחות. לכל הציבור נמאס מהקשקוש והפסימיות, נמאס ממנהיגות שלא פועלת למענינו, נמאס למי שלא רואה אותנו בראש סדר העדיפויות שלו, והגיע הזמן למנהיגות ששמה את האדם והאזרח בראש מעייניה. מנהיגות שפועלת בשביל הכלל ולא בשביל להיבחר מחדש. מנהיגות מאחדת, מנהיגות שדואגת לדימונה ולא רק לעמונה.

"מה אנחנו מבקשים? מנהיגות שמסוגלת לפתור אירוע של ילדים חולי סרטן בבית החולים הדסה, מנהיגות שמסוגלת לקבל החלטות ולא עסוקה שבועות בבג"ץ סביב שלושה רופאים. לא ביקשנו יותר מדיי. ומנהיגות ישרה - מנהיגות ישרה שברור לה ומובן לה, שבן הדוד שלך שמנהל משא ומתן קואליציוני עבורך לא יכול לייצג חברת צוללות. הוא לא יכול", אמר גבאי, והקהל צעק "מהפך! מהפך!".

 

גבאי המשיך: "מנהיגות שפועלת לאומץ לב - לא עוד נאומים מפוארים באו"ם שמשודרים רק בישראל, לא עוד שלטון שעסוק במשחקי האשמות מול הפלסטינים. אני מאמין גדול במדינה שלנו, מאמין גדול בעם שלנו. אני מתחייב כאן בפניכם לא לעצור ולא לשקוט עד שבשורת השינוי והתקווה תהדהד בקול גדול בכל הארץ.

"אני מתחייב שישראל תהיה מדינה שתממש את מלוא הפוטנציאל שלה. כמו לכל מנהיג גם לי יש חזון ותוכניות, אבל שום מנהיג לא ישנה את המדינה ללא אנשים. אם בעבר אמרו 'הטובים לטיס', אז אני אומר הטובים למדינה".

 

המפסיד הגדול של הערב, ח"כ פרץ, מסר: "התקשרתי לברך את אבי גבאי על בחירתו לתפקיד יו"ר המפלגה ומועמדה לראשות הממשלה. חבריי ואני נתייצב לצדו ונסייע לו להחזיר את מפלגת העבודה לשלטון".

יו"ר מפלגת העבודה המודח, ח"כ יצחק הרצוג, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי שוחח עם גבאי ובירך אותו "על ניצחונו המרשים. הבהרתי לו כי אתייצב לצדו לסייע בחיזוקה של מפלגת העבודה והחלפת השלטון. שיהיה בהצלחה!".

יו"ר מפלגת התנועה, ח"כ ציפי לבני, בירכה גם היא על בחירתו של גבאי. לבני כתבה בטוויטר: "מברכת את בחירתו של אבי גבאי ומאחלת הצלחה מעומק לב. כפי שהקמת המחנה הציוני יצרה תקווה גדולה בבחירות - המשימה כעת היא ליצור תקווה מחודשת. כעת עלינו לפנות יחד לציבור ולהרחיב את השורות לגוש גדול שיהיה הכתובת לאותו ציבור אדיר בישראל המאמין בדרכינו - ושואף להחליף את השלטון ואת דרכו".

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק הגדיר את ניצחונו של גבאי "מהפך" והוסיף: "ביבי מזיע, בצדק. בכירי המפלגה - לחשבון נפש". ברק אמר עוד: "החברים רוצים - ניצחון. רק 'גוש' רחב יחזיר את התקווה ללב". 

 

אבי גבאי מודה לשלי יחימוביץ על תמיכתה בו, צילום מסך: ynet אבי גבאי מודה לשלי יחימוביץ על תמיכתה בו | צילום מסך: ynet אבי גבאי מודה לשלי יחימוביץ על תמיכתה בו, צילום מסך: ynet

הכניסה לעולם הפוליטי

 

אבי גבאי נולד ב-22 בפברואר 1967 בשכונת בקעה בירושלים, השביעי מבין שמונה אחים ואחיות. הוא שירת כקצין בחיל המודיעין והגיע לדרגת רב-סרן במילואים. לאחר שחרורו סיים תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים באוניברסיטה העברית בירושלים.

גבאי החל את דרכו באגף התקציבים באוצר כרכז צוות תקשורת. לאחר ארבע שנים וחצי במשרד האוצר עבר גבאי לבזק. תחילה שימש כעוזר בכיר למנכ"ל בזק דאז, עמי אראל, לאחר מכן מונה לסמנכ"ל משאבי ניהול (חצי שנה) ולסמנכ"ל כלכלה ואסטרטגיה (שלוש שנים וחצי). בשנת 2003 הוא מונה למנכ"ל בזק בינלאומי, תפקיד שבו כיהן כארבע שנים. משם קודם גבאי לקצה הפירמידה: מנכ"ל בזק, תפקיד שבו כיהן כשש שנים.

 

בשנת 2014, כשנה לפני הבחירות לכנסת ה-20, גבאי הקים ביחד עם משה כחלון את מפלגת "כולנו". הוא לא היה ברשימת המועמדים לכנסת. לאחר הקמת הממשלה הוא נבחר לשר להגנת הסביבה. בתקופת כהונתו קידם את "חוק השקיות", פעל להוצאת מכל האמוניה ממפרץ חיפה וגם דחף לצמצום פליטת מזהמים מתחנות הכוח של חברת החשמל. בנוסף הוא התנגד למתווה הגז.

במאי 2016, לאחר כמעט שנה בתפקיד השר להגנת הסביבה, הודיע גבאי במפתיע על פרישתו מהממשלה בעקבות מינוי אביגדור ליברמן לשר הביטחון. גבאי הסביר אז: "המהלכים הפוליטיים האחרונים והחלפת שר הביטחון הם בעיני מעשה חמור שמתעלם ממה שחשוב לביטחון המדינה ויגרום להקצנה נוספת בשסעים בעם. זהו קו שאינני יכול להיות שותף לו והוא מהותי מדי בעיני מכדי שאוכל להמשיך כחבר ממשלה".

בדצמבר השנה הודיע גבאי על הצטרפותו למפלגת העבודה ועל ההתמודדות לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה. הוא הסביר אז: "ניסיון חיי לימד אותי שהדבר הנכון ביותר לעשות, הוא ללכת עם האמת הפשוטה, השורשית והאמיתית שלך וכשאתה הולך עם האמת שלך, המלאכה הופכת בהירה יותר והיעד ברור יותר. והיעד הוא, כאמור: לתקן".

גבאי מתגורר כיום בתל אביב. הוא נשוי לאיילת, מחנכת ורכזת שכבה בבית ספר תיכון, ואב לשלושה בנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות