אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ענקית המו"לות פירסון מוכרת 22% מפינגווין רנדום האוס לברטלסמן צילום: David Jones

ענקית המו"לות פירסון מוכרת 22% מפינגווין רנדום האוס לברטלסמן

פירסון תקבל מיליארד דולר ותרד להחזקה של 25% בפינגווין - העסקה נועדה לשפר את המאזן הבעייתי של פירסון, ואת המעבר להתמקדות בחטיבת החינוך וההוראה. המנכ"ל פאלון: "העתיד של פירסון הוא כחברת הלימוד הדיגיטלית הגדולה בעולם"

11.07.2017, 17:10 | שירות כלכליסט

עסקת מפתח בענף המו"לות העולמי: ענקית המו"לות פירסון (Pearson) מכרה נתח של 22% בפינגווין רנדום האוס (Penguin Random House), הוצאת הספרים הגדולה בעולם. הרוכשת, קבוצת המו"לות הגרמנית ברטלסמן (Bertelsmann), תשלם לפירסון כמיליארד דולר עבור המניות. 

קראו עוד בכלכליסט

לפי תנאי ההסכם, פירסון צריכה להמתין 18 חודשים לפחות לפני שתוכל לשקול מכירה של שאר 25% שלה בהוצאה לאור. לברטלסמן הוענקה זכות סירוב והיא תוכל לרכוש את המניות במקרה זה, אם אכן תרצה לעשות זאת.

פירסון העמידה למכירה את ההחזקה שלה בהוצאת הספרים כבר בינואר, לאחר שפרסמה שורה של אזהרות רווח בחטיבת ספרי הלימוד שלה וקיצצה למעלה מ-4,000 משרות.

פירסון הובילה את עסקת את המיזוג בין פינגווין ורנדום האוס ב-2012, שבסיומו נותרה עם החזקה של 47% בחברה הממוזגת. פינגווין רנדום האוס אחראית ל-1 מכל 4 ספרים שנמכרים ולמכירה של 800 מיליון ספרים, ספרים דיגטליים וספרי אודיו בכל שנה. פירסון עצמה דיווחה בפברואר על ההפסד הגדול ביותר בהיסטוריה שלה. היא ביצעה את המכירה כדי לחזק את המאזן שלה ולתמוך במהלך שלה להתמקד בפעילות המו"לות של ספרי חינוך דיגיטליים.

"העתיד של פירסון הוא כחברת הלימוד הדיגיטלית הגדולה בעולם", הכריז המנכ"ל ג'ון פאלון. "זה מאתגר, זה קשה. עלינו לוודא שנוכל להשקיע את מה שנחוץ כדי לעשות את המהפך הדיגיטלי", הוסיף המנכ"ל.

המכירה הנוכחית מייצגת שלב נוסף בנסיגה של פירסון מתחומי ההוצאה לאור שאינם חינוכיים. החברה, שנחשבה בעבר לאימפריית מו"ל מכרה בשנים האחרונות את העיתון הפיננשל טיימס וכן החזקה של 50% במגזין אקונומיסט. פירסון אף מתכוונת לצאת לתוכנית רכישה חוזרת של מניות על מנת לספק ערך לבעלי המניות.

"העסקה הזו מייצגת המשכיות ויציבות עבור פינגווין רנדום האוס, והיא הפתרון הטוב ביותר לסופרים, למוציאים לאור ולעובדים", הגיב מרקוס דוהל, מנכ"ל ההוצאה. "אנחנו נמשיך להתמקד שעבודה היצירתית של הסופרים שלנו, ובפרסום הספרים הטובים ביותר עבור הקוראים שלנו".

מטה פירסון בלונדון , צילום: David Jones מטה פירסון בלונדון | צילום: David Jones מטה פירסון בלונדון , צילום: David Jones
מטה ברטלסמן בגרמניה , צילום: בלומברג מטה ברטלסמן בגרמניה | צילום: בלומברג מטה ברטלסמן בגרמניה , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות