אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגונים חברתיים לשקד: הסירי התנגדותך להרחבת סמכויות ועדת החקירה צילום: אוני' ת"א / חן גלילי

ארגונים חברתיים לשקד: הסירי התנגדותך להרחבת סמכויות ועדת החקירה

הארגונים מאשימים את שרת המשפטים ב"עיקור הוועדה" בעניין האשראי לטייקונים; לחליפין, מציעים הקמת ועדת חקירה ממלכתית

11.07.2017, 21:31 | שחר אילן
עשרה ארגונים אזרחיים וחברתיים פנו לשרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) בבקשה שתסיר את התנגדותה להרחבת סמכויות ועדת החקירה הפרלמנטרית לבדיקת אשראי הטייקונים או שתיזום הקמת ועדת חקירה ממלכתית. הם מאשימים את שקד ב"עיקור הוועדה".

קראו עוד בכלכליסט

"הופתענו לגלות", כותבים נציגי הארגונים, כי החלטת להתנגד ברגע האחרון להצעה להרחיב את סמכויות הוועדה הפרלמנטרית ולא לאפשר הקניית סמכויות זימון של מנהלי הבנקים והרגולטורים שהיו אמונים על ההחלטות". לדבריהם, "החלטתך מעקרת את הקמת ועדת החקירה מתוכן ונוטלת ממנה כל סיכוי לאפקטיביות ושיניים".

השרה שקד, צילום: אוראל כהן השרה שקד | צילום: אוראל כהן השרה שקד, צילום: אוראל כהן

עוד כותבים נציגי הארגונים כי "אנו מבקשים להזכיר לך כי בנושא משבר מניות הבנקים ב-1981 הוקמה ועדת חקירה ממלכתית עם כל הסמכויות, אשר בעקבותיה נוסחו המלצות משמעותיות שהסתיימו בהעמדה לדין של כל הבנקאים שהיו מעורבים במשבר". לטענתם, "גם בעניין שבנדון אירע משבר חמור אשר מצדיק בדיקה מקיפה ומלאה שלצערנו הגופים הרגולטורים לא ביצעו".

"כשרת המשפטים", הם טוענים, "מוטלת עליך החובה לעשות כל מאמץ על מנת לקדם חקירה מלאה של אשר ארע בשנים הללו במתן האשראי בהיקפים כה משמעותיים לפישמן ולמספר בעלי ממון אחרים שהסתיים בחדלות פירעון פשיטת רגל ו/ או 'תספורות'". לדבריהם, "דרך המלך היתה כמובן הקמת ועדת חקירה ממלכתית. לצערנו, הממשלה בחרה לא לפעול כך".

ההצעה: להקנות סמכויות מתאימות

הדרך השנייה, הם מציינים היא הקניית סמכויות מתאימות לוועדה פרלמנטרית. לדבריהם, "אם "ההצעה הרחבה שעלתה בוועדת הכנסת אינה על דעתך בשל חשש ממשמעויות כלליות יותר על סמכויות הכנסת, ניתן לנסח את תיקון החקיקה כך שיהיה מותאם בלעדית לנושא שאישרה המליאה". הם גם מציעים להטיל מגבלות על סמכויות הזימון, כגון קביעת רוב מיוחס בוועדה או קבלת חוות דעת היועץ המשפטי לממשלה ו/או יועמ"ש הכנסת לפני הזימון.

יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית לנושא האשראי לטייקונים ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) אמר היום שלא יוותר על חוק הרחבת הסמכויות של ועדות חקירה פרלמנטריות. זאת למרות התנגדות שקד. לדבריו, "אני אשב עם השרה שקד ונמצא את הפתרון לשתי הנקודות, לזימון אנשים ולזימון מסמכים עם חיסיון". ועדת החקירה תחל לפעול בעוד שבועיים, בשבוע האחרון של כנס הקיץ של הכנסת.

מקורבי שקד אישרו כי מתוכננת פגישה כדי למצוא הסדרים להעברת המידע לוועדה. לדבריהם, השימוש ברגולטורים כדי לקבל את המידע מהגופים המלווים את הבנקים וחברות הביטוח הוא הפתרון ולא "מופע היחיד המסוכן של קיש שמחפש כותרות".

הבוקר סגר יו"ר ועדת הכנסת יואב קיש (הליכוד), שמיועד להיות מרכז הקואליציה בוועדת החקירה, את ישיבת ועדת הכנסת, שדנה בחוק הרחבת הסמכויות. זאת בעקבות התנגדות שקד שדרשה לעצור את התהליך ולהביאו לוועדת השרים לחקיקה והעובדה שגייסה לעזרתה את תמיכת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

קיש הודיע שמבחינתו החוק ירד מעל הפרק והאחריות לשאלה אם הוועדה תצליח או תיכשל מוטלת על שקד. שקד אמרה בתגובה לדברי קיש ש"הצעת החוק של חבר הכנסת קיש חסרת אחריות ומזיקה לכלכלת ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות