אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת הצוללות: הוארך ב-5 ימים מעצרו של רונן שמר, יד ימינו של מיקי גנור צילום: אלעד גרשגורן

פרשת הצוללות: הוארך ב-5 ימים מעצרו של רונן שמר, יד ימינו של מיקי גנור

הבוקר הותר לפרסום כי פרקליטו ואיש סודו של נתניהו, עו"ד דוד שמרון, הוא אחד המעורבים שנחקרו בחשד למעורבות בפרשה. שמרון, שנחקר היום בפעם השלישית, חשוד בקבלת כספים במרמה בתמורה לקידום עסקאות של איש העסקים מיקי גנור

12.07.2017, 18:30 | זוהר שחר לוי ו-ynet

בית משפט השלום בראשל"צ האריך הערב (ד') בחמישה ימים את מעצרו של עו"ד רונן שמר, עובד במשרדו של מיקי גנור ויד ימינו. במשטרה טוענים כי שמר גרס מסמכים והעביר חומרים לארכיון המשרד אולם הסנגורית שלו טוענת: "גריסת המסמכים נעשית כשגרה, לא יעלה על הדעת שמדובר בשיבוש".

קראו עוד בכלכליסט

שמר, נעצר בתחילת השבוע ביחד עם מעורבים נוספים בפרשה 3000, המכונה פרשת הצוללות ומעצרו הוארך עד היום. היום ביקשה המשטרה להאריך פעם נוספת את מעצרו, הפעם ב-7 ימים נוספים. לטענת המשטרה, שמר שעובד במשרדו של גנור, משמש כיד ימינו וכי את העבירות שמייחסים לגנור ביצעו השנים ביחד.

בבית המשפט טענה המשטרה כי שמר גרס מסמכים ובכך שיבש חקירה. לטענת הסנגורית שלו, עו"ד יעל גרוסמן מדובר בגריסת מסמכים במשרד, הנעשית כשגרה. "הנחקר", אמרה, "עבד כשכיר עבור אדם פרטי. אין בעסקיו של אותו אדם לא יד ולא רגל. הוא לא מרוויח מהצלחת העסקים ולא היה מפסיד דבר. מיקי גנור מעסיקו לא שיתף אותו בשיקולים העסקיים שלו.

המשטרה הציגה בפני בית המשפט התפתחויות בחקירת הפרשה, הן לגבי שמר והן לגבי מעורבים נוספים כשלדבריה עליה לבצע עוד עשרות פעולות חקירה כששמר במעצר.

"בנושאים רבים הנבדקים בפרשה זו חלו התפתחויות לא מעטות ואף חשובת וכך גם בעניינו של החשוד שבפניי", כתבה השופטת עינת רון בהחלטתה להאריך את מעצרו של שמר ב-5 ימים. "לא תמה בכך עבודת המשטרה ובכוונתה לבצע עוד עשרות פעולות חקירה גם בעניינו". עוד צוין כי קיים חשש ששמר ישבש החקירה אם ישוחרר בשלב זה ממעצר.

עו"ד יעל גרוסמן שמייצגת את שמר, מסרה בתגובה: "עו"ד שמר עובד כשכיר אצל גנור ומבצע עבורו עבודה טכנית בלבד. הוא אינו מעורב בעסקיו ואין לו כל אינטרס בהם. המשטרה פועלת להאריך את המעצר בכדי לקבל ממנו מידע על פעולות של אחרים שכאמור אין לו שום שותפות בהן".

עו"ד דוד שמרון - מקורבו של נתניהו נחקר שוב

הבוקר הותר לפרסום כי עו"ד דוד שמרון, הוא המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו שנעצר ושוחרר למעצר בית במסגרת פרשת 3000. שמרון נחקר הבוקר בפעם השלישית במשרדי להב 433.

מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום (צ'ייני) שנחקר אתמול במשך שעות בחשד במעורבות בפרשה שוחרר בתום חקירתו לביתו. בימים הקרובים צפויות חקירות נוספות. 

שמרון חשוד בקבלת כספים במרמה בתמורה לקידום עסקאות של איש העסקים מיקי גנור. הוא עוכב לחקירה בתחילת השבוע ביחד עם 5 חשודים נוספים, שוחרר בתום חקירה למעצר בית ואתמול נחקר שוב תחת אזהרה.

מעצר הבית של שמרון פרושו בין השאר שלא יוכל ליצור שום קשר עם נחקרים אחרים בפרשה. משמעות האיסור היא שעדותו של נתניהו בפרשה מתקרבת והוא צפוי למסור עדות בפני חוקרי להב 433 במסגרת הפרשה.

עו"ד דוד שמרון , צילום: יריב כץ עו"ד דוד שמרון | צילום: יריב כץ עו"ד דוד שמרון , צילום: יריב כץ

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, העיד הערב (ד') במשרדי להב 433 על פרשת הצוללות, כך הוא סיפר בראיון לחדשות 2 אך לא פירט את עדותו. "זו ללא ספק פרשת השחיתות הגדולה בתולדות המדינה", אמר לפיד. "כסף של מערכת הביטחון יצא מישראל ועבר לחשבון סודי לגרמניה, משם נכנס לכיס הפרטי של עורך דינו וחברו הטוב של ראש הממשלה מבלי ששר הביטחון מודע. אני לא יודע איך ראש הממשלה לא ידע".  לפיד הוסיף: "ניהלתי משא ומתן עם גרמניה, כשהם יודעים כל הזמן שעורך הדין של נתניהו הוא זה שנותן את הטון. אני לא יודע איך כולם נשארים בתפקידים שלהם. יום אחד גילה שר הביטחון שיש כוונה למכור צוללות למצרים ואז פנו אליהם – והם אמרו שראש הממשלה אישר, מבלי שכולם יודעים. קומבינת הצוללות זו קומבינה של שחיתות".

אשתו של אבריאל בר יוסף נחקרה גם

נחקרת נוספת ששמה הותר לפרסום היא עליזה בר יוסף, אשתו של אבריאל בר יוסף. היא נחקרה ושוחררה למעצר בית תחת תנאים מגבילים.

באת כוחה של עליזה בר יוסף, עו"ד מיכל רוזן-עוזר מסרה: "מרשתי זומנה לחקירה, השיבה לשאלות ושוחררה לביתה. מטבע הדברים איננו יכולים להתייחס לחקירה אך אנו משוכנעים שלאחר חקירה קצרה יתברר שאין התנהלותה רבב".

גם מזכירתו של גנור, ג'וזי זינגר, נחקרה במסגרת הפרשה במהלך היומיים האחרונים. היא עוכבה לחקירה ביחד עם 5 הנחקרים הנוספים ונחקרה שוב אתמול. היא חשודה בעבירות פחותות מהיתר של שיבוש ושוחררה בערבות עצמית. סנגורה, עו"ד אלון רון מסר: "מבלי להתייחס לפרטי הפרשה, גברת זינגר לא מעורבת בשום פרשה ולא ביצעה שום פעולה שמצדיקה חקירה פלילית נגדה".

שמו של האלוף במיל' מרום, המכהן כיום כיו"ר מועצת רשות שדות התעופה, עלה כמי שצפוי להיחקר תחת אזהרה כבר בחודש פברואר, אז עברה הפרשה מבדיקה לחקירה פלילית. עוד בטרם נקרא למשרדי היאל"כ (היחידה הארצית לפשיעה כלכלית) דווח בערוץ 10 כי חשבונות הבנק שלו כבר נתפסו על ידי הרשויות, דבר המצביע על מרכזיותו בפרשה, על פי המשטרה.

על פי החשד, מרום הוא זה שהשפיע על העדפת החברה הגרמנית טיסנקרופ על פני החברה הקוריאנית בעסקת רכישת הצוללות וכן כמי שהביא למינויו של גנור לתפקיד נציג התאגיד הגרמני. הוא היה אמור להיחקר עם יתר החשודים ביום שני, אך בשל אירוע משפחתי ביקש לדחות את החקירה והחוקרים נענו לבקשתו.

עוד קודם לכן נעצרו איש העסקים מיקי גנור, נציגה של יצרנית כלי השיט טיסנקרופ ועו"ד רונן שמר, העובד במשרדו ונחשב ליד ימינו. מעצרם של השניים הוארך ב-4 ימים. בנוסף הוארך ב-4 ימים גם מעצרו של מעורב נוסף בפרשה, אבריאל בר יוסף, ששימש כמשנה לראש המועצה לביטחון לאומי. במסגרת הפרשה נחקרו בימים האחרונים גם אישתו של בר יוסף ומזכירתו של גנור ושוחררו לביתן בתום חקירתן.

במשטרה טוענים כי גנור, נציג המספנה הגרמנית בישראל, מונה לתפקידו "שלא כדין" באמצעות התערבותו של אבריאל, עובד מדינה בכיר. לפי החקירה, גנור העביר כספי שוחד בתמורה למינויו וקיים "קשר שוחדי" במשך שנים עם עובדי מדינה בכירים. עוד נטען, כי גנור שכר את שירותיו של עו"ד שמרון, "על מנת לקדם את עסקיו שלא כדין".

לפי המשטרה המעורבים חשודים בביצוע עבירות שוחד וקבלת דבר במרמה, עבירות מס והלבנת הון תחת הנושא של ביצוע רכש ביטחוני. "ממצאי החקירה", כך לפי רפ"ק צבי חבקין מצוות החקירה ביאל"כ (היחידה הארצית לפשיעה כלכלית) מעלים שחד ממשי לביצוע עבירות מתחום טוהר מידות, מרמה והפרת אמונים, מתן ולקיחת שוחד, הלבנת הון ועבירות מס ומצביעים על התנהלות מדאיגה ביותר בקשר לעסקאות רכש ביטחוני שבוצעו על ידי מדינת ישראל בשנים האחרונות בהיקים של מיליארדי שקלים".

בדיון שהתקיים בהארכת מעצרם של החשודים בבית משפט השלום בראשל"צ, ציינה השופטת עינת רון כי מאז החלה חקירת המשטרה נאסף חומר רב היקף ומשמעותי שרובו טרם התגלה בפני הציבור. "דרכה של המשטרה עוד ארוכה ורבה", כתבה בהחלטתה, "מדובר בנושאים רבים, סבוכים ורבי היקף ועל המשטרה לבצע עוד פעולות רבות בעניינם של מעורבים נוספים".

עו"ד נתי שמחוני המייצג את גנור מסר: "החקירה הייתה צפויה, גנור שיתף פעולה עם רשויות החקירה ובכוונתו למסור את כל המידע שברשותו. הוא מאמין שבכך תוסר העננה ותסתיים הפרשה, שכן הוא משוכנע של עבר שום עבירה".

ז'ק חן, המייצג את בר יוסף, מסר: "לאחר חודשים ארוכים בהם פורסם דבר החקירה, אבריאל בר יוסף שמח שסוף סוף ניתנה לו ההזדמנות להשיב לכל שאלה בעניין ולהפריך את הטענות".

עו״ד עמית חדד ממשרדו של עו״ד ויינרוט מסר: למרות סיטואציה לא פשוטה, מבחינה אישית ומקצועית, במידה רבה עו״ד שמרון חש הקלה על כך שסוף-סוף ניתנת לו ההזדמנות להציג את עמדתו המלאה ואת נקודת המבט שלו בפני רשויות החוק. עו״ד שמרון פעל בהתאם לחוק. הוא שיתף פעולה באופן מלא עם חוקריו, ובטוח כי רשויות החוק יגיעו לאותה המסקנה. עו״ד שמרון יעמוד לרשות החוקרים בכל עת שבה יבקשו זאת".

המשטרה אסרה על נציגי טיסנקרופ בישראל להיות בקשר עם החברה בגרמניה

היום בצהריים פורסם ב-ynet כי המשטרה אסרה על נציגי טיסנקרופ בישראל להיות בקשר עם החברה בגרמניה. ההחלטה התקבלה במסגרת חקירת הפרשה, המכונה גם תיק 3000, כדי לברר את הפרשה. כמו כן אסרה המשטרה על עו"ד דוד שמרון לשוחח עם מקורבו, ראש הממשלה בנימין נתניהו.

במסגרת ההחלטה על מיקי גנור, שהיה נציגה הרשמי של טיסנקרופ בישראל ועצור כעת בפרשה, נאסר ליצור קשר עם מטה החברה בחו"ל כמו גם על עו"ד רונן שמר, שעצור גם כן ונציגים נוספים בישראל. המשטרה החליטה על המהלך כדי לאפשר חקירה ללא תיאום גרסאות בין המעורבים. עדיין לא ברור כיצד ישפיע צעד זה על מימוש העסקאות טרם הושלמו, בהן עסקת הצוללות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
יגמר בשום כלום
אפילו כלפי שמרון. בלי שמוצאים הוכחות,ואין כאלה,אין כלום. יש בעיה אתית לא קטנה עם מה ששמרון עשה,אבל אין לזה קשר לחוק או למערכת המשפט. בדיוק כמו הקשקוש ששמו "בראון חברון" מערכת המשפט עובדת עבור התקשורת,מטפסת על עץ גבוה,מנהלת שנים של חקירות על גבי חקירות ובסוף הכל נגמר בכלום. עד שלא מרסקים את שתי הכנופיות האשכנזיות המרקסיסטיות ששולטות במערכות האלה,משטר האינקויזציה הזה לא יסתיים. השפה היחידה שהנגיף הקוסמופוליטי מבין היא השפה שהיטלר וסטאלין דיברו איתו. זו הדרך היחידה שמונעת מהנגיף להשתלט על מדינות ולהחריב אותן מבפנים.
אאא  |  12.07.17
לכל התגובות