אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזכיר המדינה האמריקאי: ארה"ב תתמוך בהקמת צנרת הגז בין ישראל לאירופה צילום: בלומברג

מזכיר המדינה האמריקאי: ארה"ב תתמוך בהקמת צנרת הגז בין ישראל לאירופה

במסגרת כנס אנרגיה עולמי נפגש שר האנרגיה ההודי, דרמנדרה פרדהאן עם מקבילו הישראלי יובל שטייניץ. במהלכו הודיע פרדהאן שחברות אנרגיה הודיות ישתתפו בהליך התחרותי לקבלת רישיונות לחיפושי גז טבעי ונפט חדשים בישראל

12.07.2017, 13:32 | ליאור גוטמן
"טורקיה היא בת ברית חשובה בקידום עולם האנרגיה. זה פשוט עניין של גיאוגרפיה כי טורקיה יושבת בצומת דרכים בין מאגרי גז חיוניים (ישראל וקפריסין - ל"ג) לבין לקוחות. ארה"ב מצפה לסייע לטורקיה להיכנס לפרויקטים בתחום האנרגיה לרבות פרויקט הצינור ההולכה הים תיכונית (EAST MED PIPELINE), מהלך שיאפשר ללקוחות אירופאים לגוון את מספר המקורות שלה" - כך אמר אתמול (ג) מזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון. הדברים נאמרו במסגרת כנס האנרגיה העולמי השנתי, שנערך זו השנה ה-22 ברציפות, הפעם באיסטנבול שבטורקיה. בכנס השתתפו בכירי התעשיה לרבות פוליטיקאים ממדינות המפרץ.

צינור ה־Med East הוא פרויקט המתוכנן על ידי קפריסין, יוון, איטליה וישראל בשיתוף האיחוד האירופי, שמטרתו לחבר את מאגרי הגז לווייתן הישראלי ואפרודיטה הקפריסאי לצנרת הולכה שתעבור דרך קפריסין הטורקית ויוון ומשם לאיטליה. עם השלמת הפרויקט בעוד שבע שנים תוכל טורקיה להתחבר לצנרת לטובת לקוחות בשטחה. אורך הצנרת המתוכנן הוא כ-1,300 ק"מ עם מימון שיגיע בחלקו מהבנק האירופאי.

צינור גז , צילום: shutterstock צינור גז | צילום: shutterstock צינור גז , צילום: shutterstock

ההודים יצילו את מכרז חיפושי הים?

במסגרת הכנס נפגש הבוקר (ג) שר האנרגיה ההודי, דרמנדרה פרדהאן עם מקבילו הישראלי יובל שטייניץ. בממהלך הפגישה הודיע פרדהאן שחברות אנרגיה הודיות ישתתפו בהליך התחרותי לקבלת רישיונות לחיפושי גז טבעי ונפט חדשים בישראל. מדובר במכרז לאומי שנדחה כבר פעמיים מסיבות שונות, כאשר התאריך הרשמי והאחרון להגשת הצעות הוא חודש נובמבר הקרוב. המכרז כולל 24 רישיונות חיפושים לגז ונפט.

במשרד האנרגיה טוענים ששני השרים סיכמו על הקמת צוות עבודה משותף שיחל את עבודתו בזמן הקרוב, ויעסוק בהידוק שיתוף הפעולה בנושאי אנרגיה בין המדינות וכן בהטמעת טכנולוגיות ישראליות לשוק ההודי. במסגרת הכנס השר שטייניץ נפגש גם עם שר האנרגיה הטורקי, בראט אלבייראק. שם גם סוכם על האצת המגעים לקידום הסכם צינור הגז הטבעי ישראל-טורקיה. השר הטורקי צפוי להגיע לביקור מקצועי בישראל עד סוף השנה הנוכחית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות