אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אייר אינדיה נכשלה מול הלואו־קוסט והועמדה למכירה צילום: Getty Images

אייר אינדיה נכשלה מול הלואו־קוסט והועמדה למכירה

ממשלת הודו אישרה את מכירת חברת התעופה הלאומית. החברה צברה 8 מיליארד דולר בחובות אחרי שנתח השוק שלה התכווץ מ־35% ל־13%

13.07.2017, 10:08 | בלומברג

הקבינט של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי אישר את התוכנית למכירת חברת התעופה הלאומית אייר אינדיה, שכורעת תחת נטל חוב בהיקף 8 מיליארד דולר.

בבעלות החברה שטחים מסחריים בפאתי נמל התעופה הית'רו בלונדון כמו גם שטחים בטוקיו, הונג קונג וניירובי. אלה נרכשו כולם בימי הזוהר של החברה בשנות ה־60, אז יכלה להרשות לעצמה לשכור את שירותי הצייר סלבדור דאלי, כדי שייעצב עבורה מאפרות.

עוד במאזני החברה — מלבד חובות העתק שצברה — חמש חברות בנות, 27 אלף עובדים ואיגודי עובדים שקרקעו בעבר את החברה על רקע דרישות לשיפור תנאיהם.

הביטלס בטיסת אייר אינדיה ב־1968, צילום: Getty Images הביטלס בטיסת אייר אינדיה ב־1968 | צילום: Getty Images הביטלס בטיסת אייר אינדיה ב־1968, צילום: Getty Images

על פי הערכות, גם מכירת נתח מעוט בחברה בת 85 השנים לא צפויה להיות מהלך פשוט. ממשלתו של מודי טרם החליטה כיצד בדיוק תתקיים המכירה, איזה נתח יועמד למכירה, והפרט החשוב ביותר, מה יקרה עם החובות.

אייר אינדיה נקלעה למשבר לאחר שהתקשתה לעמוד בתחרות מול חברות הלואו־קוסט כמו אינדיגו וספייסג'ט, ונתח השוק המקומי שלה התכווץ לכ־13% מ־35% לפני עשור. "למצוא מישהו שירכוש את אייר אינדיה במלואה, כולל החוב, תהיה משימה קשה מאוד", אמר קאנו גוהיין, לשעבר חבר דירקטוריון רשות התעופה האזרחית בהודו. "כספי משלם המסים הוזרמו לארגון הזה כדי לכלכל חוסר יעילות וחוסר תפקוד".

עבור הרוכש הפוטנציאלי, אייר אינדיה מציעה נתיבים בינלאומיים וזכויות נחיתה בכמעט כל נמלי התעופה בעולם, כמו גם שירותי הנדסה וקרקע משלה. הממשלה צפויה גם להציע תמריצים פיננסיים כדי למשוך משקיעים.

רוכש פוטנציאלי אחד כבר נמצא. ב־28 ביוני, ביום שבו אישרה הממשלה את המכירה, מסרה אינדיגו, חברת התעופה המסחרית הגדולה בהודו, כי היא מעוניינת לרכוש את הפעילות הבינלאומית של אייר אינדיה, או אפילו את החברה בשלמותה.

משקיעי אינדיגו, עם זאת, לא היו מרוצים ומניית החברה צנחה ב־8% בתוך יומיים תוך מחיקת כמעט חצי מיליארד דולר משווי השוק שלה. כדי להרגיע את החששות, הבעלים של החברה, ראהול בטיה וראקש גאנגוואל, קיימו שיחת ועידה החודש וציינו כי אייר אינדיה תאפשר להם לזרז את תוכניתם להפעיל טיסות מוזלות ארוכות טווח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות