אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תנו למייל לנצח צילום: גלעד קוולרצ'יק

תנו למייל לנצח

להצעת החוק של ח"כ שרן השכל המחייבת גופים ציבוריים לאפשר פנייה באימייל ולא באמצעות פקס, תסייע לאזרחים שנקלעו למצוקה כלכלית ולחובות מול גופים ציבוריים

14.07.2017, 08:05 | ירון שגיא

השבוע אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה, הצעת חוק של חברת הכנסת שרן השכל (הליכוד), המחייבת גופים ציבוריים לאפשר פנייה והמצאת מסמכים בדואר אלקטרוני ולא על ידי שליחה בפקס בלבד.

בין השאר, צפויה הצעת החוק לחול על משרדי הממשלה, מוסדות חינוך מגיל חובה ועד השכלה גבוהה, תאגידים שהוקמו בחוק - מרכז רבין, מרכז בגין וכדו', חברות ממשלתיות - חברת החשמל, נמלי ישראל, ועוד עשרות, תאגידי מים, קופות חולים, בתי חולים, מרפאות, בנקים, חברות ביטוח, בזק, חברות סלולר, חברות כבלים ולווין, ספקי אינטרנט ועוד.

בהצעה נטען כי הציבור הישראלי מוצא את עצמו לא פעם במצוקה בבואו להתקשר עם גופים ציבוריים או ספקי שירות אשר הדרך היחידה לתקשר עימם היא באמצעות פקס. מצב זה יוצר לא פעם סרבול ביורוקרטי מיותר והאטה משמעותית בקבלת השירות. נוסף על כך, מסבירה ההצעה, רוב הגופים הציבוריים ונותני השירותים משתמשים במכשיר פקס מרכזי המשרת עשרות עובדים, ולא פעם אובדים מסמכים שהגיעו באמצעות מכשיר הפקס המרכזי.

מכשיר פקס. הפך לכלי ניגוח של גופים ציבוריים נגד חייבים, צילום: shutterstock מכשיר פקס. הפך לכלי ניגוח של גופים ציבוריים נגד חייבים | צילום: shutterstock מכשיר פקס. הפך לכלי ניגוח של גופים ציבוריים נגד חייבים, צילום: shutterstock

ההצעה זכתה לתמיכה ציבורית גורפת, בשל הנוחות והיעילות שהיא צפויה להעניק לציבור, ובשל החשיבות הסביבתית שלה - המעבר לדואר אלקטרוני תורם לחיסכון בנייר וכך מפחית בנזקים סביבתיים.

סיבה נוספת בגינה מדובר בהצעת חוק חשובה ודוחקת לא זכתה לתשומת הלב הציבורית הראויה: ברבות השנים, הפך הפקס לכלי ניגוח של גופים ציבוריים נגד חייבים, ולמנוף בידי הבנקים נגד לקוחות שנקלעו לקשיים.

כך, לדוגמה, בתהליך שבו מבקשות משפחות שנקלעו לקשיים בתשלום המשכנתא למנוע מהבנק לפנות אותן מהבית, הן נדרשות לשלוח מסמכים המציגים את טענותיהן - בפקס. לא בפגישה, לא בשיחת טלפון, לא באימייל. רק פקס.

בעולם הרווי בטכנולוגיה מתקדמת, מתקשים בעלי חוב לאתר מכשיר פקס בקרבת ביתם, לעתים במקרה שהחייב מובטל ואין לו גישה לפקס במקום העבודה כמו שיש לרבים - עובדה המשחקת לידי הנושים בדרך לגבייה אשר במקרים רבים מדי אינה מוצדקת.

לעיתים קרובות, כאשר תיק חדלות פירעון מגיע לבית משפט, נוהגים עורכי הדין של הנושים לטעון בפני השופטים כי אם החייב היה שולח פקס כפי שביקשו ממנו, התהליך כולו היה נחסך ממנו. אלא שגם כאשר הפקס המיוחל נשלח כמבוקש, אין לחייב דרך להוכיח את שליחתו.

גופים שונים המגנים על צרכנים מנסים כבר שנים למנוע את השימוש הבעייתי של גופים ציבוריים בפקס, עד כה ללא הצלחה. בכל פעם מנעה התנגדותם של ראשי הגופים הגשת הצעת חוק שתסדיר את הנושא.

הצעת החוק של השכל היא הצעת חוק חשובה, אשר יש ביכולתה לסייע לאזרחים אשר נקלעו למצוקה כלכלית ולחובות מול גופים ציבוריים. השיפור הנדרש בהצעת החוק, על מנת שתהיה אפקטיבית, הוא סנקציה כספית ניכרת לגופים אשר ימשיכו לדרוש מהציבור לתקשר איתם בפקס.

ירון שגיא הוא סא"ל במיל, יו"ר חברת הייעוץ י.א.ל ופעיל חברתי בתחום חדלות הפירעון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות