אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"המועמד למנכ"ל טבע מנוסה ביישום תוכניות התייעלות" צילום: Getty

"המועמד למנכ"ל טבע מנוסה ביישום תוכניות התייעלות"

באופנהיימר מציינים כי אופציית מינויו של פסקל סוריו לתפקיד מנכ"ל טבע נראית מבטיחה מאד. "מצד אחד, הוא הסתכסך עם בעלי המניות והעובדים, מצד שני, החברה בראשותו תפקדה היטב". קרדיט סוויס: "מעבר מאסטרהזנקה יהיה מפתיע אך יתקבל היטב בשוק"

13.07.2017, 14:53 | דרור רייך

"על פניו, זה נראה  מאוד מבטיח, המינוי של פסקל סוריו לתפקיד מנכ"ל טבע", אומר היום (ה') ניר חצב מאופנהיימר. "נכון לעכשיו, גם השוק חושב כך". ואכן מניית טבע מגיבה בזינוק של מעל 5% בת"א - לאחר חשיפת "כלכליסט" בדבר היותו של סוריו, מנכ"ל ענקית התרופות אסטרהזנקה, המועמד המוביל לתפקיד. 

קראו עוד בכלכליסט

סוריו היה בעברו מנכ״ל רוש השוויצרית (למשך שנתיים), והחל משנת 2012 הוא מכהן כמנכ״ל אסטרהזנקה. שתי חברות אלו הן אומנם גדולות משמעותית וחברות אתיות, אך בניגוד לטבע, אין להן פעילות גנרית משמעותית.

לשאלה האם הכהונה של סוריו באסטרהזנקה הייתה מוצלחת טוענים בבית ההשקעות אופנהיימר שהתשובה אינה חד משמעית. "מצד אחד, סוריו הסתכסך עם בעלי המניות, שחלקם התנגד לחבילת השכר שלו, שאושרה בסופו של דבר (בדומה למקרה רוברט קורי במיילן). הוא הסתכסך גם עם עובדי החברה, שהתנגדו למעבר מטה החברה לאוניברסיטת קיימברידג׳. מנגד, מניית החברה דווקא תפקדה היטב והיא עלתה ב-84% בחמש השנים האחרונות".

המהלך המרכזי האחרון של פסקל סוריו באסטרהזנקה היה ההתנגדות שלו להצעת הרכישה של פייזר ב-2015. הצעת הרכש עמדה על 55 ליש"ט למניה ולמרות הביצועים הטובים של אסטרהזנקה, היא עדיין נסחרת מתחת למחיר זה היום (כ-52 ליש"ט).

"סוריו גם מנוסה ביישום תוכנית התייעלות. בתחילת 2016 הודיעה החברה השבדית-בריטית על תוכנית קיצוצים בהיקף שנתי של 1.1 מיליארד דולר (עד לסוף 2017), שכללה גם פיטורי מאות עובדים", מציין חצב.

האתגר הגדול ביותר של סוריו נגע להתמודדות של אסטרהזנקה עם צוק פטנטים עצום שאיבד בלעדיות במהלך השנים. כך למשל, התרופות המובילות Crestor להורדת רמות כולסטרול בדם וה-Nexium לטיפול בצרבת, ששתיהן איבדו את מעמדן הבלעדי. בין השנים 2011-2017 התרופות הללו רשמו היקף מכירות של 17 מיליארד דולר. לסוריו יש ניסיון בניהול חברה שמאבדת בלעדיות על נכסים חשובים, וזה כנראה מה שיעזור לו בטבע.

"באופן אירוני טבע מתרחקת מאונקולוגיה"

בקרדיט סוויס גם נותנים את דעתם על המועמד המוביל לתפקיד מנכ"ל טבע ומציינים כי לסוריו יש ניסיון מוגבל בגנריקה, בעוד ש-60% מההכנסות של החברה הם מהמגזר הזה. מעבר לכך, באופן אירוני, טבע מתרחקת בשנים האחרונות מתחום האונקולוגיה, שזוכה לדגש משמעותי באסטרוזנקה.

האנליסטים מציינים עוד כי בראש סדר העדיפויות צריכה להיות כעת הסינרגיה בין אקטביס לטבע, ודאי אחרי סכום של 40 מיליארד דולר שטבע שילמה עבור הרכישה - אלא אם כן יש רצון של החברה הישראלית להתרחק מן השורשים הגנריים שלה.

ישנם כמה תחומים חפיפה בין עסקי הפארמה של טבע לאלה של אסטרהזנקה, בעיקר בתחומי הנשימה והמדעי המוחיים. כך או כך, אומרים בבית ההשקעות, "מעבר יהיה מפתיע אך יתקבל היטב על ידי השוק".

בקרדיט סוויס מציינים שהמשקיעים מחפשים "מנהיג פרמצבטי אמין כדי להיכנס ולהשתלט על ההנהגה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה