אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות: סין תכריז בקרוב על הקמת "רגולטור על" צילום: איי אף פי

הערכות: סין תכריז בקרוב על הקמת "רגולטור על"

המהלך זוכה לתמיכה רחבה של כלכלנים ואם אכן ייצא אל הפועל הוא ייצור סינרגיה בין הבנק המרכזי ושלוש סוכנויות הרגולציה במדינה - לבנקאות, לניירות ערך ולביטוח, שלא תמיד פועלות בתיאום ביניהן. המטרה: להוקיע אווירה "שמעודדת תרבות של שחיתות ושוחד"

15.07.2017, 15:26 | שירות כלכליסט

מתגברות הספקולציות כי סין תכריז ביומיים הקרובים על הקמת "רגולטור על", כחלק מהמאמצים של הממשל לבלום את הסיכונים במערכת הפיננסית.

קראו עוד בכלכליסט

ההערכה היא כי ההחלטה על הקמת הגוף החדש תתקבל במהלך ועדת העבודה הלאומית של הפיננסים שמתקיימת בסוף השבוע, ועידה שמתקיימת אחת לחמש שנים והושקה ב-1997 כתגובה למשבר הפיננסי באסיה. מדובר בפגישה בדלתיים סגורות של בכירי המגזר הפיננסי בסין, ומטרתה למצוא דרכים לטפל ולנהל את המערכת הפיננסית של המדינה ולסייע לתמוך בצמיחה הכלכלית. השנה, הכנס צפוי להתמקד במציאת דרכים לבלום את הסיכונים ולשפר את התיאום בין הרגולטורים.

מערכת הרגולציה הנוכחית כוללת את הבנק המרכזי ושלוש סוכנויות רגולציה לבנקאות, לניירות ערך ולביטוח. אולם, הסוכנויות השונות לא תמיד פועלת בתיאום. "בשטחים האפורים של שוקי ההון, אף אחת מסוכנויות הרגולציה לא לקחה אחריות כדי לנטר כראוי את הסיטואציה", אמר ל-CNBC הכלכלן שו הונגקאי מהמרכז הסיני לתמורות כלכליות בינלאומיות. "כך קרה שמוצרים מסוימים התפתחו בלא השגחה, וזה יצר סיכונים רבים ועודד תרבות של שחיתות ושוחד".

נשיא סין שי ג נשיא סין שי ג'ינפינג | צילום: אי פי איי נשיא סין שי ג

הרעיון של הקמת סוכנות על לרגולציה, עלה לדיון בשנים האחרונות במעגלים הפיננסיים במדינה, וקיבל תנופה לאחר הטלטלה בשווקים בסין ב-2015. באותו הזמן הורה הנשיא שי ג'ינפינג למצוא תכנית שתווסת את הרגולציה הפיננסית. לפי הדיווחים, שי משתתף השנה בוועידה.

לפי ההשערות, אחת האופציות שנשקלת השנה היא לאחד את כל סמכויות הפיקוח תחת הגג של הבנק המרכזי. אפשרות נוספת היא להקים ועדת תיאום בתוך הבנק המרכזי. בכל מקרה, כלכלנים בסין מביעים אופטימיות לגבי מהלך בתחום. "הפגישה הזו מעבירה מסרים חיוביים למשקיעים בסין ומחוצה לה", טוען שו. "היא מראה שלסין יהיו שוקי הון יציבים ופתוחים יותר, ושסין תמשיך לעבוד על הפיכת שוקי ההון שלה לבינלאומיים יותר".

בוועידות קודמות התקבלו החלטות חשובות כמו הקמת קרן הון ממשלתית. עם זאת, היישום של ההחלטות השנה קרוב לוודאי שיוקפא עד לאחר הקונגרס הלאומי בסתיו, שבו אמורים להכריז על שינויים בהנהגה הבכירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות