אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'יי.פי מורגן דיווח על הרווח הגדול בהיסטוריה הבנקאית והמניות נפלו צילוםם: בלומברג

ג'יי.פי מורגן דיווח על הרווח הגדול בהיסטוריה הבנקאית והמניות נפלו

ענקית הבנקאות דיווחה על רווח של 26.5 מיליארד דולר ב־12 החודשים שהסתיימו ביולי. המנכ"ל ג'יימי דיימון השתלח: "מביך להיות אזרח אמריקאי, הרגולציה מפריעה לצמיחה". במקביל דיווחו הבנקים האמריקאיים על ירידה ברווחים מחטיבות הקמעונאות

15.07.2017, 20:02 | שירות כלכליסט

האופטימיות שאפיינה את השווקים מאז בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב מתחילה להתפוגג. בסוף השבוע דיווחה ענקית הבנקאות ג'יי.פי מורגן על רווח של 26.5 מיליארד דולר ב־12 החודשים האחרונים, עלייה של 5% לעומת השנה שלפני כן. מדובר ברווח הגדול ביותר בהיסטוריה הבנקאית. הרווח לרבעון השני עמד על 7 מיליארד דולר.

בסיטיגרופ דיווחו על רווח נקי של 3.9 מיליארד דולר, ורווח למניה גבוה יותר ב־3% מהתקופה המקבילה ב־2016. מנכ"ל סיטיגרופ, מייקל קורבט אמר כי אילו "ביצועים הטובים ביותר זה שבע שנים". 

ג'יי.פי מורגן וסיטיגרופ הצליחו לעקוף את תחזיות האנליסטים הודות לעליות חזקות בהלוואות ובעמלות על שירותי בנקאות, שכוללים ייעוץ ללקוחות בנושאים שונים, ממיזוגים ורכישות להנפקות ציבוריות ועסקאות חוב. וולס פרגו, הבנק השני בגודלו בארה"ב בשווי שוק, דיווח על רווח ראשון זה שבעה רבעונים, בעיקר הודות לעלייה בשיעורי הריבית בארה"ב. המשקיעים, עם זאת, לא התרשמו מהתוצאות הטובות: מדד S&P 500 למניות הבנקים צנח ב־2.4% בתחילת המסחר ביום שישי — שווה ערך להפסד של כ־34 מיליארד דולר בשווי שוק. הסיבה לכך נעוצה בעיקרה בנתוני המאקרו הכלכליים החלשים יחסית שהתפרסמו באותו היום, מצב המסחר הקמעונאי, ובפרט מדד המחירים לצרכן, מנמיכים את הסיכוי להעלאת ריבית ע"י הפדרל רזרב בהמשך השנה, וכתוצאה מכך גם את הסיכוי לרווחים גבוהים מאחד ממנועי הצמיחה העיקריים של הבנקים – ריביות. בנוסף, המשקיעים חוששים שהראלי של מניות הבנקים הגיע לסיומו מכיוון שהמניות הפכו יקרות מדי.

במקביל, הבנקים הגדולים בארה"ב דיווחו בסוף השבוע על ירידה ברווח ממסחר בחטיבות הקמעונאות שלהם ברבעון השני של השנה. הצניחה הייתה משמעותית במיוחד עבור ג'יי.פי מורגן, שראה התרסקות של 19% ברווח לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בסיטיגרופ דיווחו כי ההכנסות והרווחים ממסחר במט"ח וסחורות צנחו ב־6% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

ג'יימי דיימון, מנכ"ל ג'יי.פי. מורגן, הביע תסכול מתפקוד הקונגרס במהלך שיחת ועידה לאחר פרסום התוצאות הרבעוניות של הבנק. "זה כבר כמעט ונהיה מביך להיות אזרח אמריקאי שמסתובב בעולם ומקשיב לשטויות המטופשות שעלינו להתמודד איתן במדינה הזו", אמר דיימון, שנחשב מקורב לטראמפ ומכהן במועצת היועצים העסקיים של הבית הלבן וכיו"ר השולחן העגול של המגזר העסקי. "הייתי לא מזמן בצרפת, בארגנטינה, הייתי בישראל ובאירלנד. נפגשתי עם ראשי הממשלה של הודו וסין. בכל אחת מהמדינות הללו מבינים שהמדיניות הפרקטית לקידום עסקים וצמיחה טובה לאזרח הממוצע באותן המדינות, ליצירת משרות ועלייה בהכנסות, במערכת היזמות החופשית של אמריקה, אנחנו כבר לא מבינים את זה".

דיימון טען כי הרגולציות הנוכחיות על הבנקים מונעות צמיחה כלכלית, מכיוון שהן לא מאפשרות העברת מימון לחלק מרוכשי הבתים והחברות הקטנות. "לו היו משנים את החוקים האלה לפני חמש שנים, כבר הינו מלווים עוד טריליון או 2 טריליון דולר", אמר. "יש תפיסה שגויה שכל הדברים האלה לא עכבו את הכלכלה, אך הם כן", אמר דיימון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות