אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"בונוסים וטובות הנאה השחיתו את בכירי בזק" צילום: אוראל כהן

"בונוסים וטובות הנאה השחיתו את בכירי בזק"

לפי החשד, בונוסים שאושרו בעידוד אלוביץ' בין היתר למנכ"לית בזק סטלה הנדלר ולמזכירת החברה לינור יוכלמן, היוו תמריץ עבורן להדליף לו מידע רגיש ולסכל מהלכים עסקיים שפגעו בו

16.07.2017, 08:20 | תומר גנון

"נראה שבונוסים וטובות הנאה נוספות השחיתו בכירים בקבוצת בזק". כך אמר "לכלכליסט" גורם בכיר ברשויות האכיפה, בהתייחסו לחקירת פרשת בזק שהולכת ומסתעפת מאז שנפתחה לפני כשלושה שבועות. לפי החשד של חוקרי רשות ניירות ערך, נוסחאות התגמול, בונוסים ותנאים נוספים שאושרו לבכירים בקבוצה, בסיועו ועידודו של בעל השליטה שאול אלוביץ' ומקורביו שמכהנים כדירקטורים בבזק ו־yes, היוו תמריץ כלכלי לאותם בכירים להדליף לו מידע רגיש, לסכל מהלכים עסקיים שפגעו באינטרסים שלו ולעוות את דו"חות החברות.

"אי אפשר לתת בהם אמון"

 

בין הבכירים שסייעו על פי החשד לאלוביץ' לקדם את האינטרסים הכלכליים האישים שלו בחברה, ובכך להוציא במרמה מאות מיליוני שקלים מקופתה, נמצאים סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק; רון אילון, מנכ"ל yes; מיקי ניימן, סמנכ"ל הכספים של yes; עו"ד לינור יוכלמן, היועצת המשפטית של מטה בזק ומזכירת החברה; ועמיקם שורר, אחראי על קשרי משקיעים במטה בזק.

קראו עוד בכלכליסט

ביום חמישי נערך בבית משפט השלום בתל אביב דיון שבסופו נשלחו למעצרי בית כמה מעורבים. בדיון אמר היועץ המשפטי של מחלקת החקירות ברשות, עו"ד ערן שחם־שביט, כי הרשות ביקשה להטיל מעצרי בית על חשודים מרכזיים, ביניהם גם אלוביץ' עצמו שיישאר במעצר בית עד יום שישי הקרוב, בשל פעולות שביצעו לכאורה לשיבוש החקירה. כפי שנחשף ב"כלכליסט", מדובר בחשד למחיקת הודעת SMS ומיילים, בין היתר על ידי אלוביץ' עצמו, וכן על ידי הנדלר ויוכלמן שעל פי החשד מחקה הודעות גם לאחר פתיחת החקירה.

"אלה אנשים שאי אפשר לתת בהם אמון נוכח הדברים שנעשו", אמר שחם־שביט. "לא האמנתי שבן אדם מסוגל בפתח החקירה למחוק אס.אמ.אסים או הודעות. לטובת החקירה אנחנו מבקשים מעצרי בית".

"מהיום הראשון הוא הסביר במה מדובר", אמר בדיון סניגורו של אלוביץ', ז'ק חן. "מדובר במסרונים שנמחקו יומיים קודם, כמו שנמחקו דומים להם בעבר. לא לפי נושאים, ולא לפי אנשים. הוא מחק תמונות של הנכדים שלו בגלל עומס". סניגורה של הנדלר, עו"ד נתי שמחוני, שגם חשודה בשיבוש החקירה הוסיף כי "יש לה תשובות טובות והיא משתפת פעולה בנושאים הללו בחקירתה".

במהלך הדיונים בבית המשפט נחשפו שתי פרשיות חדשות שנחקרות בשבועות האחרונים ברשות והיו עד אז תחת צו איסור פרסום. במרכז הפרשה החדשה הראשונה עומד חשד להשפעה במרמה על הוועדות הבלתי תלויות שהקים דירקטוריון בזק, כדי לאשר שתי עסקאות בעלי עניין עם חברות אחרות שבשליטת אלוביץ'. הראשונה, עסקה שבמהלכה נרכשו מניותיו של אלוביץ' ב־yes על ידי בזק בחודש מרץ 2015, בתמורה של למעלה ממיליארד שקל. העסקה השנייה מפברואר 2017 היא חתימה על הסכם להארכת רכישת מקטעי שידור בלוויינים מחברת חלל־תקשורת שבשליטת אלוביץ', בתמורה מצטברת של כ־920 מיליון שקל.

על פי החשד, הנדלר ויוכלמן קידמו אינטרסים עסקיים של החברות של אלוביץ' בתוך בזק בקשר לעסקאות אלה. השתיים פעלו בדרכי מרמה, בניגוד לאינטרסים העסקיים של החברה הציבורית שהן עובדות בה, כדי שבעל השליטה יוכל לקבל מאות מיליוני שקלים מקופת בזק ו־yes.

לטענת הרשות, השתיים הדליפו פרטים ומסמכים חסויים מהוועדות הבלתי תלויות שהקים הדירקטוריון, לאור הגישה שהיתה להן לחומרים מתוקף תפקידן. המידע הרגיש שהודלף כלל בין היתר נתונים מתוך חוות דעת שהוגשה לוועדה הבלתי תלויה, ואלוביץ' ואנשיו היו אמורים להיות ממודרים ממנה. בנוסף, על פי החשד, יוכלמן פעלה להצר את צעדיו של בודק חיצוני שנשכר לבדוק נתונים שונים.

בונוסים וקידום

 

המניע לכאורה של הנדלר להדליף את המידע ולהטיב עם בעל השליטה היה כלכלי. על פי הדו"חות הכספיים של בזק, הבונוסים של המנכ"לית בשנים 2015 ו־2016 היו מבוססים בין היתר (20%) על יעד הערכת יו"ר הדירקטוריון — שאול אלוביץ' בעצמו — על תפקוד המנכ"ל. בשנת 2016 הבונוס של הנדלר עמד על 2.05 מיליון שקל, כש־410 אלף שקל מתוכם היו מבוססים על החלטה ישירה של אלוביץ'.

ב־2015 הבונוס של הנדלר עמד על 2.14 מיליון שקל, כש־430 אלף שקל מתוכם היו מבוססים על הערכה ישירה של אלוביץ' על תפקודה. כלומר, בסך הכל הנדלר קיבלה מבזק בונוסים בהיקף של 840 אלף שקל כשאלוביץ', האיש שנהנה לכאורה מהדלפות המידע שלה, הוא זה שמאשר אותם.

במקרה של מזכירת החברה יוכלמן, שאינה נמנית על מקבלי השכר הגבוה בחברה, התמורה היתה על פי החשד בונוס וקידומה לתפקיד היועצת המשפטית של מטה בזק.

ויש פרשה שלישית שבעקבותיה נפתחה החקירה. היא נוגעת לאירועים בעקבות מכירת מניותיו של אלוביץ' ב־yes לבזק. אותה עסקה כאמור שעל פי חשד נוסף בפרשה "זוהם" בה שיקול הדעת של דירקטוריון החברה.

סטלה הנדלר, שאול אלוביץ סטלה הנדלר, שאול אלוביץ' ושלמה פילבר | צילומים: ינאי יחיאלי, יובל חן, אוראל כהן סטלה הנדלר, שאול אלוביץ

במסגרת עסקה זו נקבע שחלק מהתמורה, כ־170 מיליון שקל, תהיה תלויה בעמידה ביעד תזרים המזומנים החופשי של חברת yes. על פי החשד של הרשות, בכירים ב־yes ביצעו מניפולציות בדו"חות חברת הלוויין, במטרה ש־yes תעמוד ביעדי תזרים המזומנים החופשי שנקבעו בעסקת בזק־yes. יעדים אלה היו קריטיים לבעל השליטה אלוביץ', כדי שיוכל לקבל עשרות מיליוני שקלים נוספים מקופת בזק על מניות yes.

על פי החשד של חוקרי הרשות, התמריץ של בכירי yes להגיע ליעד התזרים החופשי, היה קשור בין היתר לנוסחת הבונוסים שלהם שכללה רכיב של עמידה ביעד התזרים. דירקטוריון yes שנשלט על ידי מקורביו של אלוביץ', כגון בנו וכלתו אורנה פלד־אלוביץ', היה זה שאישר את שינוי נוסחת הבונוס של הבכירים כגון המנכ"ל רון אילון, כך שהיא תכלול רכיב של עמידה ביעד התזרים.

במקרה של אילון העמידה ביעד התזרים היתה שווה לו בשנת 2016 חצי מיליון שקל.

מי מנהל עכשיו את בזק?

שורת מעצרי הבית שהוטלו על בכירי בזק ביום חמישי בבית משפט השלום בתל אביב הותירה את החברה בשבוע הקרוב בלי גורם שיקבל החלטות. בדיון ביקש עורך דינה של מנכ"לית החברה סטלה הנדלר להתחשב בחברה, שכן ללא הנדלר היא תישאר ללא ניהול.

דוד גרנות, מי שמונה לכהן כיו"ר הדירקטוריון הזמני במקום בעל השליטה, שאול אלוביץ', ציין כי מאחר שהוא מכהן בתפקיד רק שבועיים ולהנדלר אין מספר שתיים, הוא חייב את הנדלר לניהול החברה, והדגיש כי הציבור חייב את הנדלר בתפקיד אחרת ייגרם לחברה "נזק אדיר".

בבזק אין משנה למנכ"ל מאז עזיבתו של דודו מזרחי באפריל 2016. מזרחי כיהן כמנהל הכספים של החברה ובחצי השנה האחרונה לתפקידו קודם גם לתפקיד המשנה למנכ"ל, לאחר שמונה המשנה הקודם וסמנכ"ל השיווק רן גוראון לתפקיד מנכ"ל החברה הבת פלאפון. מאז עזיבתו של מזרחי לא מונה משנה למנכ"ל, ובבזק גם לא מוגדר אף חבר הנהלה אחר כממלא מקום מנכ"ל.

מלבד זאת חסר סמנכ"ל כספים במשרה מלאה מאז חודש אפריל עם עזיבתו של אלון רווה. בזק בחרה לתפקיד ביהלי רוטנברג סגן החשב הכללי במשרד האוצר אבל הוא ייכנס לתפקיד רק בעוד כמה חודשים לאחר שיעבור תקופת צינון.

בזק תמשיך לפעול לפי נהלי עבודה מסודרים כך שאין חשש לגבי הפעילות השוטפת, אולם החלטות אסטרטגיות וניהוליות ייאלצו לחכות עד שהנדלר תחזור לתפקידה.

אביב גוטר 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות