אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלמ"ס: הצמיחה ברבעון הראשון - 1.4%, בהתאם לציפיות הנמוכות צילום: יאיר שגיא

הלמ"ס: הצמיחה ברבעון הראשון - 1.4%, בהתאם לציפיות הנמוכות

אומדן מעודכן של הצמיחה ברבעון הראשון עומד בציפיות, אך בניכוי השינוי בייבוא רכבים שעלה דרמטית בסוף 2016 ודעך בתחילת השנה - הצמיחה עומדת על קצב של 3% בשנה

16.07.2017, 13:25 | מיקי פלד

אומדן מעודכן של הצמיחה במשק שפירסמה היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עומד בציפיות הנמוכות ממנו.

התוצר במשק עלה ברבעון הראשון של השנה ב-1.4% (בחישוב שנתי) לעומת הרבעון הקודם, שינוי קטן לעומת האומדן השני שעמד על 1.2%. בצד החיובי, העלייה של שתי עשיריות האחוז הללו נשמרת גם לאחר שמנכים את השינוי בייבוא כלי הרכב, שהעלה את הצמיחה ברבעון האחרון של 2016 – בשיעור של 4.7% - והוריד למטה את הצמיחה ברבעון הראשון של השנה הנוכחית.

למעשה, אם מנכים את השפעות ייבוא כלי הרכב, יוצא שהצמיחה ברבעון הראשון עמדה על 3.3%, בדומה לקצב של סוף השנה שעברה בניכוי כלי הרכב. אומדן רביעי צפוי להתפרסם בעוד חודש.

יצוא הסחורות והשירותים ממשיך את מגמת ההתחזקות שלו לאחר הדשדוש שהיה עד אמצע השנה שעברה. ברבעון הראשון הוא עלה ב-8.7%, כולל עליה של 5.8% בייצוא סחורות.

ייבוא כלי רכב, צילום: shutterstock ייבוא כלי רכב | צילום: shutterstock ייבוא כלי רכב, צילום: shutterstock

בצד השלילי, ברבעון הראשון נרשמה ירידה של 8.9% בהשקעות של בעלי עסקים בייבוא מכונות וציוד חדש. נתון זה הוא קריטי לקבלת התמונה הכוללת של המשק, משום שהוא מהווה מעין פרוקסי לצפי של בעלי עסקים לאפשרות שלעסקיהם יורחבו בעתיד. עם זאת, בשנה האחרונה הנתון הזה מעט מתעוות בכל רבעון עקב ההשקעות הגדולות של מפעל אינטל בקרית גת בשדרוג המפעל, כך שברבעון בו המפעל מייבוא מכונות ההשקעה עולה והפוך. לכן רק בסיכום של כל 2017 ניתן יהיה לדעת מה המשקיעים חושבים על העתיד.

גם הצריכה הפרטית ממשיכה את ההתמתנות שלה מאמצע השנה שעברה, וברבעון הראשון זה אף הגיע לירידה. בצריכה הפרטית נרשמה ירידה של 1.1%, או במילים אחרות ירידה של 3% בהוצאה לנפש. זאת אחרי ירידה של 0.8% בהוצאה לנפש ברבעון הקודם ועלייה של 0.9% ברבעון השלישי של 2016.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות