אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין כמו במבה: יצרנים קטנים רוצים פטור ממכס כמו אסם צילום: אוראל כהן

אין כמו במבה: יצרנים קטנים רוצים פטור ממכס כמו אסם

יבוא חמאת בוטנים לייצור במבה פטור ממכס, אבל יצרני חטיפי הבוטנים הקטנים נדרשים למכס של 150%. בעקבות פנייתם משרד הכלכלה בוחן הרחבת הפטור

17.07.2017, 06:46 | אורנה יפת

יצרני הממתקים הקטנים טוענים כי המדינה מפלה אותם לרעה בכל הקשור ליבוא בוטנים המשמשים לתעשייה, בעוד היא שומרת על אינטרסים של יצרניות המזון הגדולות כגון אסם ושטראוס. זאת בשל העובדה שחברות גדולות המייצרות חטיפים דוגמת במבה זוכות לפטור ממכס על יבוא בוטנים לייצור חמאת בוטנים או את חמאת הבוטנים עצמה, בעוד היצרנים הקטנים נדרשים לשלם 150% מכס על אותם בוטנים. בעקבות פנייתם, הודיע משרד הכלכלה כי יבחן את נושא המכסות הפטורות ממכס.

"יש פה עיוות לא הגיוני", אומרת מנכ"לית התאחדות המלאכה והתעשייה ליאת גור, "חברה שמצהירה שהיא מייבאת בוטנים לטובת ייצור במבה מקבלת פטור ממכס, זאת בשל העובדה שכשהבוטנים המיובאים משמשים לשמן בוטנים או חמאת בוטנים (ממנה עושים את הבמבה — א"י) מקבלים פטור. אבל אם מייצרים מאותם בוטנים בדיוק חטיפים אחרים, משלמים 150% מכס. יש פה העדפות של יצרניות המזון הגדולות שמיצרות במבה מחמאת בוטנים".

מפעל יצור חטיפי בוטנים, צילום: אוראל כהן מפעל יצור חטיפי בוטנים | צילום: אוראל כהן מפעל יצור חטיפי בוטנים, צילום: אוראל כהן

בהתאחדות המלאכה והתעשייה, המאגדת יצרנים קטנים שמעסיקים עד 20 עובדים, ביקשו ממשרד הכלכלה להרחיב את הגדרת הפטור המותנה מתשלום מכס ביבוא בוטנים, או לחילופין לקבוע מכסת יבוא שנתית לבוטנים לשימוש תעשייתי שאינם מיועדים לעיבוד שמן או חמאת בוטנים שאליה יוכלו לגשת יצרני מזון בלבד.

אחד מיצרני חטיפי הבוטנים סיפר ל"כלכליסט" כי המפעל בבעלותו צורך 70 טון בוטנים בשנה. "למה אני לא יכול ליבא לפחות חלק מהכמות הזו? פניתי לחקלאים ומגדלי בוטנים בעולם ומסתבר שאני יכול לייבא בוטנים בעלות של 4 שקלים לקילו, לפני מסים והוצאות. בדקתי מה גובה המכס על בוטנים, והתברר שזה 2 שקלים לקילו. עשיתי חישוב שאם אני קונה ב־4 שקלים לקילו מהחקלאי, ובתוספת כל הוצאות המסים, הובלה ופירוק, שינויי שער מטבעות, מכולה מקוררת וכו', הייתי מגיע ל־6 שקלים לקילו. אבל בגלל שיש מכס של עוד 2 שקלים, זה כבר מגיע ל־8 שקלים לקילו והופך את זה ללא משתלם. היום אני קונה בוטנים בארץ מחממה, ב־9–9.5 שקל לקילו שזה פער של 1.5 שקלים. אם לא היה מכס, הייתי יכול ליבא ולחסוך כ־3 שקלים לקילו". לדבריו, מחזור המכירות השנתי של המפעל עומד על 8 מיליון שקל, ונשאר לו רווח נקי של 3%–4% בשנה. "אנחנו ענף קטן. כל היום יש גיליוטינה מעל הראש של עסקים קטנים".

לאחרונה הודיע שר האוצר משה כחלון על כוונתו להכריז על תוכנית "נטו תעשייה" שמטרתה לחזק את התעשיינים והיצואנים. התוכנית גובשה ביחד עם שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, הגוף שמייצג את התעשיינים הגדולים בישראל. אלא שבהתאחדות המלאכה והתעשייה טוענים שהתוכנית אותה מתכוון האוצר להוציא לפועל בקרוב איננה מתייחסת כלל לעסקים קטנים וזעירים שמהווים מעל 80% מהמפעלים בישראל.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה כי "המשרד אחראי על יבוא בוטנים בפטור ממכס. במקביל, מחלק משרד החקלאות מידי שנה מכסות של עד 1,250 טון לתעשייה. בימים אלו נבחנת אפשרות להרחבת הסמכויות גם לצורך ענפי ייצור נוספים (מעבר לעיבוד שמנים וחמאת בוטנים), אל מול משרד החקלאות". במשרד האוצר סרבו להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
אסם תדליק משואה על הוצאת כספים מהמדינה ועושק הציבור
קבוצת אסם היא האחראית הגדולה לעוני במדינת ישראל. אסם מובילה מזה שנים רבות קרטלים נגד יצרני מזון קטנים, מוחקת מתחרים מהשוק מקטינה את המשקל ומגדילה במקביל את מחירי המוצרים שלה, כדי שאתה האזרח תוכל להעשיר את קופת אסם ולהתרושש בעצמך. בכל פעם שאתה קונה במבה לילד או מוצר אחר אתה יורה לעצמך ברגל. הילדים שלנו זכאים למוצרים שאינם רעילים מבחינה מוסרית. לכן, כולנו מתחייבים להגיד לא לסחורה הטמאה של אסם, שנוצרה באמצעות מלחמות לא חוקיות שגרמו לדחיקת מתחרים, לפיטורי עשרות אלפי עובדים במשק ולהחלשת הצרכנים. אל תהיה פראייר, אל תקנה אסם. זה רע, זה אסם. זכרו איך השופטת ורדה אלשיך חיסלה מתחרה של אסם חברת פיקנטי ומקבלת מאסם כסף רב...אולי אסם יכולים לשחד שופטים ואחרים אבל אנחנו יכולים להחרים ולמוטט את אסם...גם למבצעים של אסם אסור להתפתות... דוקטרינת האזרחים לא מאוחדים היא מבית היוצר של חברת העושק אסם!
שרה בר  |  17.07.17