אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר גיוס מיליארד שקל לרכישת 1,000 דירות לדיור הציבורי צילום: חיים הורנשטיין

אושר גיוס מיליארד שקל לרכישת 1,000 דירות לדיור הציבורי

חברת עמידר תגייס את הכסף מהגופים המוסדיים ומהבנקים באמצעות הנפקת אג"ח. החזר ההלוואה שימומן מתקציב המדינה ייפרס על פני 10 שנים ומהווה למעשה מסלול עוקף תקציב לשנים הבאות

17.07.2017, 13:17 | עמרי מילמן

הקבינט החברתי כלכלי אישר היום (ב') את הצעת שר האוצר משה כחלון לגייס מיליארד שקל לטובת רכישה של כ-1,000 דירות למלאי הדיור הציבורי.

קראו עוד בכלכליסט

עפ"י המתווה, חברת עמידר תגייס את הכסף מהגופים המוסדיים ומהבנקים באמצעות הנפקת אג"ח. החזר ההלוואה ימומן מתקציב המדינה, ייפרס על פני 10 שנים ומהווה למעשה מסלול עוקף תקציב לשנים הבאות. זאת מאחר שהוא מחייב את הממשלות הבאות להוצאה זו מתקציב משרד השיכון בניגוד לכלל הנומרטור.

הפגנה של חסרי דיור, צילום: ערן חכים הפגנה של חסרי דיור | צילום: ערן חכים הפגנה של חסרי דיור, צילום: ערן חכים

מדובר במהלך שהוצע כבר לפני כשנתיים על ידי יו"ר עמידר שפרש אתמול מתפקידו – יצחק לקס. לקס הציע אז לגייס 2.5 מיליארד שקל באמצעות הנפקת אג"ח וכן להעביר את נכסי עמידר לבעלותה. סכום כזה היה אמור לספק מענה באותה העת ל־2,500 דיירי הדיור הציבורי הממתינים לדירות, זאת מכיוון שהכספים שנועדו
לרכישת דירות כבר מוצו וכעת לא נרכשות דירות נוספות. בעמידר כבר החלו באותה העת במהלכים שיקלו על הגיוס. כך למשל כל דיווחי החברה בוצעו לפי כללי ה־IFRS וכן נעשתה בדיקה כלכלית של חברת KPMG אשר מצאה כי המהלך הוא כלכלי ומוצדק.

משרד האוצר ציין כי משנת 2015 הוקצו מיליארד שקל לטובת רכישת דירות ו-350 מיליון שקל עבור תחזוקה ושיפוץ לדיור הציבורי. בנוסף, במסגרת הסכם שנחתם בין משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון והסוכנות היהודית ייבנו כ-2,650 דירות קטנות המוקצות לזכאי הדיור הציבורי בסך כולל של 530 מיליון שקל.

שר האוצר, משה כחלון, מסר בתגובה כי "הממשלה לא תתנער מאחריותה לזכאי הדיור הציבורי. מדובר בבשורה עבור מאות משפחות שמחכות יותר מדי שנים לקורת גג".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות