אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד החקלאות: ההקצבות לגרעינים לא יתבצעו יותר דרך החטיבה להתיישבות צילום: יגאל צור

משרד החקלאות: ההקצבות לגרעינים לא יתבצעו יותר דרך החטיבה להתיישבות

יועמ"ש משרד החקלאות הודיעה כי בעקבות דו"ח המבקר שקבע כי רוב גרעיני ההתיישבות שקיבלו סיוע היו מקורבים לבית היהודי, ההקצבות לגרעינים יתבצעו מעתה ישירות ממשרד החקלאות

17.07.2017, 15:46 | שחר אילן

ההקצבות לגרעיני התיישבות יתבצעו מעתה ישירות ממשרד החקלאות על פי נוהל תמיכות ולא באמצעות החטיבה להתיישבות, כך הודיעה היועצת המשפטית של משרד החקלאות עו"ד אפרת אביאני לוועדת הכספים של הכנסת. זאת במסגרת דיון שנערך היום (ב') בו אושרה העברת 285 מיליון שקלים לחטיבה להתיישבות.

קראו עוד בכלכליסט

"אין יותר הקצבות לגרעינים דרך החטיבה להתיישבות. זה קרה בממשלה הקודמת. לקחנו את דו"ח מבקר המדינה לתשומת ליבנו", אמרה אביאני. היא הסבירה שהחלטת הממשלה מסוף 2016 שהסמיכה את החטיבה להתיישבות קובעת כי "החטיבה לא יכולה יותר לתמוך בעמותות". משמעות הדבר היא שהיכולת של הבית היהודי להשפיע על ההקצבות לגרעינים באמצעות אנשיה בחטיבה להתיישבות פוחתת בהרבה.

שר החקלאות אורי אריאל, צילום: אלכס קולומויסקי שר החקלאות אורי אריאל | צילום: אלכס קולומויסקי שר החקלאות אורי אריאל, צילום: אלכס קולומויסקי

ההעברה שאושרה היא תוצאה תקציבית ראשונה של הסכם חידוש הפעילות בין הממשלה לבין החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית. זאת לאחר שנתיים בהן שיתקה חוות דעת משפטית את רוב פעולות החטיבה. בבקשה מוסבר שמדובר בתקציבים שנשמרו בבסיס התקציב ויומרו לתקציב הרשאה להתחייב (לשנים עתידיות) עבור החטיבה להתיישבות. 180 מיליון יממנו בחמש השנים הקרובות את מנגנון החטיבה להתיישבות בהיקף של 36 מיליון שקלים לשנה (שכר, שכר דירה וכו'). כן יינתן מימון לפרויקטים בהיקף של 105 מיליון שקל לשנתיים.

חברי הכנסת מהאופוזיציה תקפו בחריפות את ההעברות על רקע הדו"ח החמור של מבקר המדינה שפורסם השנה בנושא החטיבה להתיישבות. הם דרשו לא לאשר את העברת העודפים בלי לקבל פירוט מלא של התמיכות לגרעיני התיישבות.

דו"ח המבקר קבע שמשרד הבינוי והשיכון העביר בתקופת השר אורי אריאל מהבית יהודי תקציבים בלתי תקינים לגרעיני התיישבות תורניים במרכז הארץ, שבהם פעילים מקורבי השר. 56% מהגרעינים שקיבלו סיוע היו מקורבים לבית היהודי. המבקר יוסף שפירא הגדיר את הממצאים "נורה אדומה" וקובע שהשר אריאל "נושא באחריות למחדל חמור בסדרי המשילות ולפגיעה בסדרי המנהל התקין".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) אמרה בישיבה ש"לא יכול להיות שוועדת הכספים תצביע על כסף שעדיין בבדיקה של היועץ המשפטי לממשלה. דו"ח מבקר המדינה חשף פשעים ושחיתות. אנשים תפרו לעצמן מכרזים". לדבריה, "הבית היהודי גנבה כספים שמיועדים לפריפריה. אתם מבקשים מאתנו להעביר כספים בלי שנדע לאן".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר כי "מדובר בשוחד פוליטי. הבית היהודי מעביר כספים לעצמו. זה כסף שכתוב עליו גנבים". ח"כ מיקי לוי מיש עתיד אמר ש"אי אפשר להעביר כספים לחטיבה להתיישבות בלי לדעת לאן הכסף הולך". יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) טען לעומת זאת ש"לא כל דבר הוא שחיתות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות