אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד לקריטריונים: ועדת הכספים אישרה את הארכת מתן הטבות המס לכפר ורדים צילום: אלעד גרשגורן

בניגוד לקריטריונים: ועדת הכספים אישרה את הארכת מתן הטבות המס לכפר ורדים

הצעת החוק שאושרה פה אחד קובעת כי תושבי כפר ורדים ימשיכו ליהנות מהטבות מס למרות שבמתווה החדש הם אינם זכאים לכך. כדי להתמודד עם הלחצים מצד ראשי הרשויות הוחלט לשמור על המסגרות הישנות - מה שמעלה את ההטבות ליישובים רבים

17.07.2017, 16:38 | עמרי מילמן

ועדת הכספים אישרה היום (ב') פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שמאריכה את הגדלת הטבות המס ליישובים שנפגעו בעקבות הרחבת מפת הטבות המס בנובמבר 2015 בעקבותיה התחלקו ההטבות בין 403 יישובים, בעוד שעד אז נהנו מהן רק 182 יישובים.

קראו עוד בכלכליסט

המתווה נקבע על ידי ועדת הכספים בעצמה לאחר ששר האוצר משה כחלון הוציא את המתווה הממשלתי מחוק ההסדרים, רגע לפני שהעתירות בבג"ץ שנגררו על ידי המדינה במשך שנים הובילו לכך שבית המשפט נדרש לקבוע בעצמו אילו יישובים יהנו מהטבות מס.

כפר ורדים (ארכיון), צילום: אלעד גרשגורן כפר ורדים (ארכיון) | צילום: אלעד גרשגורן כפר ורדים (ארכיון), צילום: אלעד גרשגורן

הצעת החוק שאושרה היום, מאריכה את הוראת השעה הקובעת כי תושבי כפר ורדים ימשיכו להנות מהטבות מס למרות שבמתווה החדש אינם זכאים, כיוון שהיישוב מדורג באשכול סוציו אקונומי 9.

כדי להתמודד עם הלחצים הפוליטיים שהופעלו מצד ראשי הרשויות הוחלט בהוראת שעה לשמור על המסגרות הישנות מה שמעלה בפועל את ההטבות ליישובים רבים מ-7% (כפי שקובע המתווה החדש) ל-9%, וכן הגדלת תקרת ההטבה מ-6,000 שקל בשנה ל-24 אלף בשנה. צמצום ההטבות המקורי שכעת נדחה הוחלט כדי לאפשר את ההרחבה של מספר היישובים, מבלי לפרוץ לחלוטין את מסגרת התקציב.

התירוץ הרשמי להוראת השעה הוא כי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עוד לא פרסמה מדד פריפריאלי לפי יישוב (אלא רק לפי רשות) מה שיכול להטיב בהמשך עם יישובים מסוימים שמרכז הרשות שלהם נמצא רחוק משמעותית מקו הגבול בעוד שהם סמוכים אליו, כפי שקורה במועצה אזורית מטה אשר, אולם בכל מקרה הדבר לא היה משפיע על כפר ורדים. ברשות המסים מעריכים כי מדובר בהפסד הכנסות של 105 מיליון שקל בשנה.

במהלך הדיון אמר יו"ר ועדת הכספים גפני כי "כפר ורדים עלה בכותרות היוצאים מהטבות המס כי הוא נמצא מחוץ למדדים. אך מדובר ביישוב שנמצא בלב הגליל ולמרות שהוא יישוב מבוסס, יש לשמור עליו כך כדי שיימשוך אנשים חזקים, זה חלק מהתמיכה בצפון. סברנו שרשות המסים יכלה בהחלטה המנהלית להוסיף להם עוד שנה לקבלת ההטבה, במיוחד במקרים של תושבים חדשים שנקלטים, אך לא עשו זאת ולכן אנחנו מכניסים זאת גם בחוק וקובעים שלכפר ורדים תהיה שנה נוספת של הטבה". בדיונים קודמים בנושא, עלה כי במהלך השנה הזו ייעשה ניסיון לבחון דרכים להיטיב עם כפר ורדים.

בנוסף אישרה היום ועדת הכספים לקריאה שנייה ושלישית, הצעת חוק שתאריך בעוד ארבע שנים - עד ל-2021 את הטבת המס לתושבי שדרות ויישובי הנגב המערבי (עוטף עזה) שמעניקה זיכוי במס הכנסה בשיעור 20% מההכנסה החייבת במס של תושבי האזור ועד לתקרת שכר שנתית של 241,080 שקל. ההטבה ניתנה לראשונה לתושבי האזור, המוגדר אזור קו עימות, בשנת 2007 ומאז מוארכת בהוראות שעה על ידי שרי האוצר וועדת הכספים לאור חוסר הביטחון בו חיים תושבי האזור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות