אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכמה בין שקד לוועדת החקירה לטייקונים: הוועדה תנסה לזמן אישים ומידע ללא חקיקה צילום: אוראל כהן

הסכמה בין שקד לוועדת החקירה לטייקונים: הוועדה תנסה לזמן אישים ומידע ללא חקיקה

במקביל לניסיונות הוועדה תמשיך ועדת הכנסת להכין את הצעת החוק. הפיתרון מתבסס על כך שבקרוב תצא הכנסת לפגרה ובינתיים יתברר האם הצעת החוק נדרשת. כבל: אם זה לא יעבוד, נמליץ על ועדת חקירה ממלכתית

17.07.2017, 18:56 | שחר אילן

הושגה הסכמה בין שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) לבין ראשי ועדת החקירה הפרלמנטרית לאשראי הטייקונים על ניסיון לקדם את עבודת הוועדה ללא הרחבת סמכויות בחקיקה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי ההסכמה, הוועדה תגיש בשבועות הקרובים זימונים לכל האישים שהיא מעוניינת לזמן ותגיש לרגולטורים של הבנקים ושוק ההון את דרישות המידע. במקביל תמשיך ועדת הכנסת בראשות ח"כ יואב קיש (הליכוד) להכין את הצעת החוק. למרות ההסכמה, כבל הבהיר שאם ועדת החקירה תגיע למסקנה שאינה יכולה לבצע את עבודתה בשל העדר מידע וחוק הרחבת הסמכויות יסוכל, ימליצו חברי הכנסת על הקמת ועדת חקירה ממלכתית.

ועדת החקירה תתכנס לישיבה ראשונה ביום רביעי הבא. לקראת התחלת העבודה ניסתה הוועדה לקדם חקיקה שתעניק לה סמכויות לזמן בכפייה אישים ומידע מהרגולטורים ומחברות ציבוריות. בשבוע שעבר התפוצץ דיון בוועדת הכנסת על חוק הרחבת סמכויות הועדה בשל הודעת השרה שקד על התנגדותה לחוק. שני ההיבטים שעוררו את המחלוקת הגדולה ביותר היו הסמכות לזמן מידע שיש עליו חיסיון בנקאי וכן הקביעה שסירוב להופיע בפני הוועדה תהיה עבירה פליליות.

איילת שקד (ארכיון), צילום: דור מנואל איילת שקד (ארכיון) | צילום: דור מנואל איילת שקד (ארכיון), צילום: דור מנואל

היום אחר הצהרים התקיימה פגישה בכנסת לגבי גיבוש פתרון בהסכמה. בפגישה השתתפו השרה שקד, המפקחת על הבנקים חדווה בר שייצגה את הרגולטורים, יו"ר ועדת החקירה איתן כבל, יו"ר ועדת הכנסת יואב קיש (הליכוד) וחברי הכנסת חיים ילין (יש עתיד) ואיילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני).

הפיתרון שגובש מבוסס במידה רבה על העובדה שבעוד שבוע וחצי הכנסת עומדת לצאת לפגרת הקיץ. הכוונה היא שהוועדה תתחיל לעבוד ובמקביל תגיש את כל הדרישות שלה. בתום הפגרה, אומר כבל, יהיה ברור מי מסרבים להגיע. כן יהיה ברור האם הרגולטורים מסוגלים להעביר לוועדה את החומר הדרוש בלי להפר את החיסיון הבנקאי. כבל הסביר שהתפקיד של הרגולטורים יהיה לתת לוועדה תשובות מלאות בלי להפר את החיסיון הבנקאי בנושאים כמו איך התקבלו ההחלטות בבנקים ובגופים המוסדיים. "אותי לא מעניינים השמות אלא האם הדירקטוריון פעל לפי כללי קבלת ההחלטות".

חדווה בר ואיתן כבל, צילום: עומר מסינגר, אוראל כהן חדווה בר ואיתן כבל | צילום: עומר מסינגר, אוראל כהן חדווה בר ואיתן כבל, צילום: עומר מסינגר, אוראל כהן

במקביל תמשיך ועדת הכנסת להכין את הצעת החוק להרחבת הסמכויות. כבל הדגיש שאם ייכשל המסלול בהסכמה תקודם הצעת החוק. במקרה שהצעת החוק תסוכל – תמליץ הועדה על הקמת ועדת חקירה ממלכתית שסמכויותיה רחבות בהרבה.

השרה שקד אמרה לאחר הדיון ש"נדמה לי שכולם שותפים לעמדה שהסכמות והבנות עדיפים על חקיקה מיותרת. אני סומכת על יו״ר ועדת החקירה הפרלמנטרית ח"כ איתן כבל, ועל המפקחת על הבנקים חדווה בר, שינצלו את פגרת הקיץ כדי להגיע להסכמות מלאות ביניהם ויעניקו לוועדה כלי עבודה מוצלחים ללא צורך בשינוי החוק״.

יו"ר ועדת הכנסת יואב קיש אמר ש"במקביל לדיוני ועדת החקירה הפרלמנטרית, ועדת הכנסת בראשותי תקדם חקיקה שתרחיב את סמכויות ועדת החקירה, במידה והרגולטורים לא ישתפו פעולה. שני המסלולים האלו נחוצים לבדיקה ולחקר האמת."

חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין אמרה כי ״רגולטורים, גם לשעבר, לא סיימו את תפקידם ביום שבו עזבו את התפקיד. המחויבות הציבורית שלהם היא להגיע לדיוני הועדה כדי להבהיר כיצד גובשו החלטות. אני סבורה שיהיה שיתוף פעולה מרצון ומקווה שלא נידרש לחקיקה בעניין זימונם ובעניין העברת המסמכים". גם היא הזהירה ש"כל מי שרוצה בדיקה, ולא חקירה, ודאי מבין הרגולטורים, חייב להירתם כדי שהכנסת תוכל למלא אחר תפקיד הפיקוח שלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות