אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת האתיקה: ח"כ מיקי זוהר פעל בניגוד עניינים בדיונים על שכונה בה הוא מחזיק בנכסים צילום: אוהד צויגנברג

ועדת האתיקה: ח"כ מיקי זוהר פעל בניגוד עניינים בדיונים על שכונה בה הוא מחזיק בנכסים

זוהר שמכהן כיו"ר הוועדה לשיוויון חברתי זימן שורת דיונים בנושא שכונת כרמי גת הממוקמת בקרית גת בטענה כי הוא פועל לטובת עשרות אלפי אנשים ולא לטובת האינטרסים האישיים שלו. טענותיו נדחו על ידי ועדת האתיקה שאסרה עליו לקיים דיונים נוספים בנושא

17.07.2017, 19:17 | שחר אילן

ועדת האתיקה של הכנסת קבעה כי יו"ר הועדה לשוויון חברתי ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) פעל בניגוד עניינים כאשר זימן שורת דיונים בוועדה בנושא שכונת כרמי גת בקרית גת, שבה יש לו ולרעייתו שישה נכסים, ואסרה עליו ליזום ישיבות ופעולות בנושאים הקשורים לשכונה. החלטת הוועדה אקטואלית במיוחד משום שזוהר, שהוא גם מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, מעכב בימים אלה העברה תקציבית של מיליארד שקלים לרשות מקרקעי ישראל בגלל שורה של חילוקי דעות, שהמרכזי שבהם עוסק בהסכם הגג לפיתוח כרמי גת.

החלטת ועדת האתיקה התקבלה בתלונתם של "המשמר החברתי" והעיתונאי תומר אביטל בעל הבלוג "מאה ימים של שקיפות". התלונה עסקה בכך שהוועדה לשוויון חברתי בראשות זוהר קיימה שלוש ישיבות בנושא פיתוח כרמי גת. זוהר עצמו בונה בית בכרמי גת ואילו לרעייתו חמישה בתים בשכונה והיא משווקת שם דירות. בתלונה נטען ש"יש לח"כ זוהר אינטרס אישי מובהק בקידום הבנייה והתשתיות בכרמי גת".

זוהר טען בתשובתו לוועדה ששכונת כרמי גת תמנה 40 אלף איש. כיוון שמדובר בפעילות למען קבוצה גדולה כל כך של אנשים ("ריבוי נהנים") לא ניתן לדבריו לטעון לניגוד אינטרסים. עוד כתב ש"רק כסיל יחשוב שערך ביתו יעלה עקב הקמת בית ספר, בית כנסת או גן ילדים. הטענות לא רק מופרכות אלא גם טיפשיות". כשהופיע בפני ועדת האתיקה אמר עוד זוהר כי אינו רואה מניעה שח"כ יפעל לקידום האינטרסים של האזור שאותו הוא מייצג בכנסת.

זוהר. בונה את ביתו בשכונת כרמי גת ולאשתו יש חמישה נכסים נוספים בשכונה, צילום: עומר מסינגר זוהר. בונה את ביתו בשכונת כרמי גת ולאשתו יש חמישה נכסים נוספים בשכונה | צילום: עומר מסינגר זוהר. בונה את ביתו בשכונת כרמי גת ולאשתו יש חמישה נכסים נוספים בשכונה, צילום: עומר מסינגר

הוועדה דחתה את טענותיו. היא קבעה שלמרות שח"כ רשאי לפעול למען קבוצה גדולה שהוא משתייך אליה הכוונה אינה "לאפשר מצב שבו חבר כנסת ינצל את מעמדו כיושב ראש ועדה ויקיים שלוש ישיבות התוך עשרה חודשים בעניין הנוגע באופן ישיר לשכונה שבה הוא מתגורר. על חבר הכנסת זוהר היה להימנע מליזום את הדיונים ומניהולם".

עוד ציינה הוועדה "שעל פי כללי האתיקה בת זוגו של חבר כנסת כמוה כחבר הכנסת בכל הנוגע לקבלת טובות הנאה ולבחינת ניגוד עניינים ואין זה משנה בהקשר זה אם הנכסים נועדו לשימוש המשפחה או לצרכים עסקיים".

הוועדה קיבלה את התלונה וקבעה כי בעריכת הדיונים בוועדה לשוויון חברתי הפר זוהר את כללי האתיקה המחייבים ח"כ להימנע מניגוד עניינים ולהימנע מליזום הצעות שבהן יש לו עניין אישי. כן אסרה עליו ליזום ולנהל ישיבות העוסקות בכרמי גת בוועדה שבראשותו ובעדות אחרת. עם זאת, כיוון שמדובר בתלונה הראשונה נגד זוהר החליטה הוועדה להסתפק בעונש המתון של הערה.

בשבוע שעבר פרסם "כלכליסט" כי זוהר מעכב העברה של מיליארד שקלים לרשות מקרקעי ישראל על רקע חילוקי דעות עם רשות מקרקעי ישראל. זוהר אמר ל"כלכליסט" שחילוקי הדעות עוסקים בתנאים שיקבלו רשויות מקומיות שונות במסגרת הסכמי גג ובין היתר בהסכם של קריית גת לגבי שכונת כרמי גת. עכשיו עולה השאלה האם רשאי זוהר להמשיך לפעול בנושא.

זוהר מסר בתגובה להחלטת הוועדה כי "כיו"ר הוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי אני אמון על מניעת הקיפוח בין הפריפריה למרכז. יזמתי דיון על קיפוח שכזה במסגרת הסכם הגג שנחתם בין קריית גת לרשות מקרקעי ישראל ושימשתי כפה לכ-40 אלף תושבי כרמי גת העתידים להגיע לשכונה כשהיא חסרת תשתיות, מעונות, גנים ומדרכות". לדבריו, "הדיונים בוצעו עקב פניות רבות מצד ראש עיריית קריית גת". זוהר הבהיר עם זאת ש"רשמתי לפניי את הערת ועדת האתיקה"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות