אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יותר מ־1,000 קשישים נוצלו כלכלית על ידי ילדיהם ב־2016 צילום: רויטרס

יותר מ־1,000 קשישים נוצלו כלכלית על ידי ילדיהם ב־2016

דו"ח של משרד הרווחה מצביע על עלייה של 17% במקרי ההתעללות בקשישים ל־5,876 בשנה שעברה

18.07.2017, 08:05 | מיקי פלד

חמישית מ־5,876 המקרים של התעללות והזנחה של קשישים שטופלו על ידי לשכות הרווחה ב־2016 היו מקרים של ניצול כלכלי של הקשיש, לרוב על ידי ילדיו, כך עולה מדו"ח של משרד הרווחה. לפי המשרד, מספר מקרי ההתעללות וההזנחה של קשישים שטופלו על ידי לשכות הרווחה עלה ב־17% בהשוואה ל־2015. אחת הסיבות לכך עשויה להיות הרחבת מספר הלשכות שבהן יש יחידה לזיהוי וטיפול של התעללות בקשישים ל־78 או הצד הציבורי שנגרם כתוצאה ממקרי התעללות בקשישים בבתי אבות שגרמו לכך שגם שאר המטפלים בלשכות הרווחה יותר מודעים לתופעה.

קראו עוד בכלכליסט

תופעת הניצול הכלכלי של קשישים קשה לזיהוי משום שקשה להבחין בכך עד לרגע שבו הקשיש נהפך לעני ומגיע לטיפול בלשכות הרווחה העירוניות. גם אז, לא מן הנמנע שהקשיש לא יראה בעצמו כמי שמנצלים אותו, ועל פי הערכות, בכמחצית מהמקרים מדובר בניצול שהוא לכאורה בהסכמה, אך תחת איומים כי אם ההורה לא ייתן כסף לילדים, אלו יפגעו בו או יפעלו נגדו בסנקציות שונות כמו מניעת מפגשים עם נכדיו.

פאני יוז, המפקחת הארצית על התעללות והזנחה של אזרחים ותיקים, אמרה ל"כלכליסט" כי "לפעמים גם הקשיש אומר 'אני יודע שהוא מנצל אותי, אבל זה הבן שלי ואני רוצה לעזור לו'. זה עלול לגרום למצב שבו לקשיש אין כסף לתרופות או לשכר למטפל שלו". לדברי יוז, ישנם גם מקרים שבהם קשישים הלוקים בדמנציה מנוצלים כלכלית על ידי ילדיהם.

מנכ"ל משרד הרווחה אביגדור קפלן, צילום: אלכס קולומויסקי מנכ"ל משרד הרווחה אביגדור קפלן | צילום: אלכס קולומויסקי מנכ"ל משרד הרווחה אביגדור קפלן, צילום: אלכס קולומויסקי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות