אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קנדה ציננה את שוק הנדל"ן עם מס על רוכשים זרים

קנדה ציננה את שוק הנדל"ן עם מס על רוכשים זרים

נתוני איגוד הנדל"ן הקנדי מצביעים על הצניחה החדה ביותר במחירי הבתים מאז החל ניטור הנתונים ב־1988. העלאת הריבית לראשונה אחרי שבע שנים תערים קושי נוסף על רוכשים, לאחר שתנאי הסף למשכנתאות כבר הוקשחו

19.07.2017, 08:31 | בלומברג

שוק הנדל"ן הרותח ביותר בקנדה נמצא במגמת התקררות. מכירות הבתים בטורונטו עמדו על 5,977 יחידות ביוני, הרמה הנמוכה ביותר מאז 2010 וצניחה של 15.1% לעומת חודש מאי - כך על פי נתונים שפרסם איגוד הנדל"ן הקנדי (CREA).

קראו עוד בכלכליסט

המחירים הממוצעים רשמו צניחה של 14.2% מאז חודש מרץ - הצניחה החדה ביותר בפרק זמן של שלושה חודשים מאז החל ניטור הנתונים ב־1988.

נתוני חודש יוני מתפרסמים לאחר סדרה של מהלכים שנקטה ממשלת קנדה על מנת להקשות על הכניסה לשוק הנדל"ן, אבל לפני שהבנק המרכזי של קנדה העלה את ריבית הבסיס בשבוע שעבר, מ־0.5% ל־0.75%, לראשונה מאז 2010. ההעלאה הזו צפויה להוסיף ולהקשיח את הזכאות למשכנתאות. מחירי בתים והיקף המכירות רשמו ירידה גם באזורים סמוכים, ובהם המילטון־ברלינגטון וקיצ'נר־ווטרלו - כך על פי הנתונים של CREA.

"שינוים במדיניות הדיור של אונטריו שנעשו בשלהי אפריל גרמו לרוכשים פוטנציאליים לקחת צעד אחורה ולראות כיצד שוק הדיור יגיב לשינויים", אמר גרגורי קלאמפ, הכלכלן הראשי של CREA, בהודעה רשמית, בהתייחסו לטורונטו ולקהילות המקיפות אותה.

המכירות נפלו בשיעור של 4% לעומת חודש קודם לכן גם בוונקובר - הנקודה החמה הנוספת על מפת הנדל"ן הקנדית, שם נמכרו בחודש יוני 3,047 בתים. עם זאת, ונקובר רבתי היא עדיין שוק הנדל"ן היקר ביותר בקנדה, עם מחיר ממוצע של 1.04 מיליון דולר קנדי לבית, ירידה של 3.2% לעומת חודש מאי.

ממשלת קנדה, שחששה כי עליות מחירים חדות מדי יובילו למשבר בשוק הדיור, נקטה צעדים שמטרתם לצנן את שוק הנדל"ן, ובהם הקשחת תנאי קבלת משכנתאות והשתת מס על רוכשים זרים. כתוצאה, השוק של טורונטו איבד מומנטום בעוד המכירות בוונקובר צנחו בשנה שעברה בעקבות צעדים דומים, אבל מאז רשמו עלייה. הצניחה החדה ביותר במכירות, 27.3%, נרשמה ברג'יינה בירת ססקצ'ואן, העיר ה־16 בגודלה בקנדה.

המדד המשולב של טורונטו למחירי בתים ירד ב־0.7% ביוני, השיעור החד ביותר מאז 2010, זאת למרות שמחירי הבתים עלו ב־5% בשלושת החודשים האחרונים - כך על פי איגוד הנדל"ן. חלק הארי של מגמת ההתקררות התרחש באזורים שהושפעו מהמס החדש שהשיתה אונטריו על רוכשים זרים - כך על פי הודעת כלכלני בנק אוף מונטריאול, דאג פורטר ורוברט קאבצ'יץ', שלשום. איזון מחדש של יחס המכירות־רשומות "נטרל חלק נכבד של הקיטור מכוח התמחור", ציינו.

על פי התחזיות, טורונטו תלך בדרכה של ונקובר ותרשום תיקוני מחירים בצמרת טבלת המחירים עם השפעה פחותה על רמות המחירים הנמוכות. בינתיים, ערים כמו מונטריאול ואוטווה מפגינות עמידות למהלכי הצינון. "שוק הדיור הקנדי מלא בדוגמאות ייחודיות, חיוביות ושליליות", כתבו כלכלני בנק אוף מונטריאול. השינויים באונטריו השפיעו על הפסיכולוגיה של השוק, וזו תוצאה חיובית בהינתן הדינמיקה הספקולטיבית שהיתה קיימת לפני מספר חודשים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

26 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
מדאיג אותי ואני שואלת: האם תגובה 5 נכונה?
שמעתי מאנשים שבשנת 2009 ,כאשר התחילו מחירי הנדל"ן לטפס אצלנו, התחילו כאן להבין שהעליות המטורפות הן פגיעה אסטרטגית במדינה ובאזרחיה. במקום לאסור על רכישות של דירות על ידי "משקיעים זרים" לא עשו כלום והגענו למצב שלדורות שלמים אין אפשרות לרכוש דירות ולכן ,כנראה, רבים מהם עוזבים את הארץ. קשה לי להאמין שהשמועות הנ"ל נכונות |
אורלי  |  20.07.17
לכל התגובות