אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת תצביע היום על הצעת חוק 90% משכנתא צילום: ינאי יחיאל

הכנסת תצביע היום על הצעת חוק 90% משכנתא

לפי הצעת החוק, רוכשי דירות יוכלו להסתפק בהון עצמי בגובה של 10% בלבד מעלות הדירה, ולא 25% כפי שהם נדרשים היום.

19.07.2017, 08:44 | ענת דניאלי

הצעת החוק 90% משכנתא של ח"כ אורלי לוי־אבקסיס תעלה היום להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת. לפי הצעת החוק, רוכשי דירות יוכלו להסתפק בהון עצמי בגובה של 10% בלבד מעלות הדירה, ולא 25% כפי שהם נדרשים היום.

לדברי לוי־אבקסיס זהו "הפתרון הריאלי הטוב ביותר לרכישת דירה עבור זוגות צעירים, שבמחירי הדיור הגבוהים מתקשים להגיע להון עצמי של רבע מעלות הדירה".

ח״כ אורלי לוי־אבקסיס ניסתה לקדם את ההצעה כבר בממשלה הקודמת והצליחה להעבירה בוועדת השרים חרף התנגדותו של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד. אלא שלפיד הגיש ערר שבלם את ההצעה ואז הממשלה נפלה. בממשלה הנוכחית היא הגישה שוב את הצעת החוק וכתוצאה היא טוענת נעשו דיונים שסייעו בין השאר גם לכך שבפרויקט מחיר למשתכן ניתן לקחת משכנתא של 90%.

כעת מנסה לוי־אבקסיס שוב לגשת למליאה ולהוביל לכך שההון העצמי ירד ל־10% בלבד ומשכנתא של 90%, במקום 25% שנדרש כיום.

לטענת לוי־אבקסיס הצורך בהצגת הון עצמי גבוה מאלץ גם את אלו שזכו ב"מחיר למשתכן" לוותר על הזכיה; להמשיך לשכור דירה בשוק השכירות הדרקוני בישראל.

או במקרה החמור יותר, לדבריה, לפנות לשוק האפור, לקחת הלוואות בריביות מוגזמות, להציג אותן כהון עצמי, להדרדר לחובות כבדים, בעוד המערכת הבנקאית, מקבלת את ההון העצמי הפיקטיבי שהם מציגים.

אורלי לוי-אבקסיס מקדמת הצעת החוטק, צילום: ינאי יחיאל אורלי לוי-אבקסיס מקדמת הצעת החוטק | צילום: ינאי יחיאל אורלי לוי-אבקסיס מקדמת הצעת החוטק, צילום: ינאי יחיאל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
מימון 90% זה מצויין לאנשים שקונים דירה ראשונה
אני מכיר המון זוגות צעירים שלא מצליחים לקנות דירה ראשונה כי לא מצליחים לחסוך את ההון העצמי 25%. הדרך היחידה שלהם להגיע לכך זה למנף את עצמם בהלוואות מבנקים אחרים או בחברות אשראי שונות ואז להציג את הכסף בבנק שלהם כהון עצמי הדבר מכביד מאוד על יכולת שלהם לשלם גם את המשכנתא וגם את הלוואה במקביל, כלומר מכניס אותם בבור עמוק או שהם לוותרים על קנייה בכלל.
ויקטור  |  22.07.17
לכל התגובות