אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליצמן: הדו"ח שפורסם על שיעור המעשנים בישראל - אינו מדויק צילום: אלכס קולומויסקי

ליצמן: הדו"ח שפורסם על שיעור המעשנים בישראל - אינו מדויק

שר הבריאות שהשתתף בדיון של ועדת הבריאות והוועדה למאבק בנגע הסמים הודה כי יש השגות מקצועיות לגבי המדידה שהתבצעה בדו"ח שפורסם ביוני, לפיו שיעור המעשנים בישראל עמד ב-2016 על כ-22.5%, עלייה של 2.7% לעומת 2015

19.07.2017, 15:27 | ספי קרופסקי

שר הבריאות יעקב ליצמן טען שוב היום (ד') כי דו"ח שהמשרד שלו פרסם בחודש שעבר על שיעור המעשנים בישראל אינו מדויק ונמנע מלהגיש אותו במהלך דיון שהתקיים בנושא בכנסת. "יש השגות מקצועיות לגבי המדידה שהתבצעה בו", אמר ליצמן בדיון משותף של ועדת הבריאות והוועדה למאבק בנגע הסמים, "קשה לי להעריך כרגע מתי כן נגיש אותו, אבל אזרז מאוד את התהליך".

קראו עוד בכלכליסט

מנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב הסביר עוד בדיון שהתקיים כי "ישנה עלייה בלתי מוסברת ובלתי סבירה בעישון בנתונים של 2016 לעומת 2015. אנחנו מעדיפים לבצע השלמות ניתוחיות של הנתונים. הכל ייעשה בשקיפות". לפי הדו"ח שפורסם בתחילת יוני, שיעור המעשנים בישראל עמד ב-2016 על כ-22.5% בקרב בני ה-21 ומעלה – עלייה של 2.7% לעומת 2015. השר ליצמן כבר מתח עליו ביקורת, טען שהוא לא מקצועי ואף תהה כיצד הודלף לתקשורת, למרות שהוא יצא על ידי דוברות המשרד לכל כתבי הבריאות.

מעשן. תוצאות לא מדויקות, צילום: בלומברג מעשן. תוצאות לא מדויקות | צילום: בלומברג מעשן. תוצאות לא מדויקות, צילום: בלומברג

יחד עם זאת, במהלך הדיון התחייב ליצמן להחמיר את החקיקה נגד העישון שתכלול איסור על עישון במסעדות, בתי חולים, בתי אבות, מבני ספורט, גני שעשועים, גני ילדים, חניונים, גני חיות ועוד. כמו כן מתעתד המשרד להגביל עוד יותר פרסום של מוצרי טבק וכן להסמיך פקחים ארציים לאכיפת איסור העישון. ליצמן אף מתח ביקורת על ראשי הרשויות וטען כי אינם עושים די כדי לפקח שלא יעשנו במקומות האסורים.

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), שרת הבריאות לשעבר, הטיחה ביקורת במי שהחליף אותה במשרד ואמרה במהלך הדיון כי "לא עשית דבר בעניין הזה במשך שנתיים. התנגדת לכל הצעות החוק נגד עישון שאני העליתי. מדוע אתה מאפשר מכירת אייקוס? (מוצר אלקטרוני של חברת פיליפ מוריס, ס"ק) תפעל כמו בארה"ב, שם אסרו את שיווק המוצר עד שיוכח שאינו מזיק. אתה נותן לחברה צינית, שמוכרת לנו שקרים בעטיפת צלופן להמשיך ולזרוע מוות". ליצמן ענה לח"כ גרמן כי "חלות על המוצר אותן מגבלות כמו על יתר הסיגריות". על המוצר אכן חלות כעת הגבלות, אבל הן הוטלו רק לאחר שהוגשה בעניין עתירה לבג"ץ.

יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) סיכם כי הוועדה תקיים דיון נוסף עם פרסום הדו"ח החדש והוסיף כי גם תתמוך בחקיקה שתאפשר לתבוע חברות סיגריות בגין נזקי העישון. יו"ר הוועדה למאבק בנגע הסמים, ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הוסיפה כי "מדינת ישראל נרדמה במאבק הזה. הצעדים הננקטים הם מאוד מינוריים ולא מרחיקי לכת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
ההסבר הפשוט לעליה - השר מסייע לחברות הטבק
בין היתר בכך שמעלימים עין משיווק טבק באינטרנט , ומעלימים עין משיווק לא חוקי של טבק דרך נרגילות "תמימות" וכמובן הפארסה של האייקוס - בעולם נלחמים בטבק על ידי קושי למכור את הסיגריות - מי שרוצה מראה תעודת זהות ואין שיווק בקופות . מי שמעשן ימצא את הסגריות. ילדים בני 11 עד 15 יתקשו הרבה יותר . גם הזהרות גרפיות על האריזה עוזרות - בישראל ליצמן מתנגד לזה. מושחת עם כיפה שמסייע למאפיה חוקית למכור רעל ממכר לילדים שלנו. גועל נפש. אלף יום כיפור לא יעזרו.
אלון  |  08.05.18
לכל התגובות