אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
על חודם של 2 ח"כים: התיקון בנושא הבנייה בחופים נדחה צילום: דן גבאי

על חודם של 2 ח"כים: התיקון בנושא הבנייה בחופים נדחה

הכנסת הפילה בקריאה טרומית את הצעת החוק שמטרתו לחייב בחינה מחדש של כל תוכניות הבנייה בחופי ישראל שקיבלו היתר לפני 2004. המשמעות: 50 תוכניות בנייה מאיימות על החופים

19.07.2017, 16:04 | דותן לוי

הכנסת הפילה בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח״כ דב חנין ועשרות ח״כים נוספים, לתיקון חוק החופים, שמטרתו לחייב בחינה מחדש של כל תכניות הבנייה בחופי ישראל שקיבלו היתר לפני שנת 2004. הצעת החוק נדחתה ברוב של 42 ח"כים שהתנגדו להצעה, לעומת 40 שתמכו.

קראו עוד בכלכליסט

המשמעות של ההצבעה נגד החוק, היא כי כ-50 תוכניות לבנייה בסמוך לחופים ואושרו בטרם חוקק חוק החופים ימשיכו לאיים על חופי ישראל.

חוק השמירה על הסביבה החופית (חוק החופים), שנחקק בשנת 2004, לא חל באופן רטרואקטיבי. מסיבה זו, עדיין מאיימות אותן תכניות בנייה שאושרו לפני שנת 2004, חלקן קיימות עוד מתקופת המנדט. התיקון המוצע לחוק, שנוסח בסיוע ארגון 'אדם, טבע ודין', מחייב בחינה מחדש של כל תכניות הבנייה הישנות לפי הסטנדרטים התכנוניים והסביבתיים המתקדמים שנקבעו בחוק החופים המקורי.

הפגנה נגד הבנייה בחוף אכזיב, צילום: דן גבאי הפגנה נגד הבנייה בחוף אכזיב | צילום: דן גבאי הפגנה נגד הבנייה בחוף אכזיב, צילום: דן גבאי

ח"כ דב חנין, יוזם התיקון לחוק החופים תקף מעל בימת הכנסת את הממשלה והקואליציה: "חברי הכנסת הצביעו היום לא רק נגד החופים, אלא גם נגד הציבור. כך נראית ממשלה רקובה. האינטרס הציבורי נדחה הצידה, והאינטרסים הפרטיים של בעלי ההון, הנדלניסטים והקומבינטורים גוברים על האינטרס הציבורי. חצי שנת ההתארגנות שהממשלה ביקשה היא תקופת התארגנות לנדלניסטים. אתם רוצים לתת להם את ההזדמנות לנצל את חצי השנה הקרובה כדי לייצר נזקים בלתי הפיכים לחופי מדינת ישראל. אבל הציבור יזכור וידע מי עומד לצידו ומי עומד לצידם של אינטרסים שפוגעים בציבור כולו".

ח"כ דב חנין הדגיש לאחר ההצבעה במליאה, כי "למרות זאת, אנחנו נמשיך לראות כאן מאבקים ציבוריים חזקים ומוצלחים שדורשים הגנה על כל חופי הים, ממש כמו בפלמחים ובאכזיב", קרא ח"כ חנין. "נמשיך להיאבק עד שנעצור את ההפקרות הנדל״ניסטית ונמנע את הנזק הכבד והבלתי הפיך שעלול להיגרם לסביבה החופית".

בין המצביעים נגד החוק ניתן למנות את הח"כים: אלי אלאלוף, אורי אריאל, איוב קרא, יואב גלנט, בצלאל סמוטריץ', אלי כהן, גילה גמליאל, ז'קי לוי, זאב אלקין, יובל שטייניץ, דוד אמסלם, דוד ביטן, נאוה בוקר, ניסן סלומינסקי, רועי פולקמן, מירי רגב, ישראל כץ, צחי הנגבי, ציפי חוטובלי, שולי מועלם-רפאלי ועוד..

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות