אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנרגיה חדשה בתל אביב: גלובל פאוור בדרך להנפקה לפי שווי 200 מיליון שקל

בלעדי לכלכליסט

אנרגיה חדשה בתל אביב: גלובל פאוור בדרך להנפקה לפי שווי 200 מיליון שקל

אהוד בן ש"ך וניסן כספי, שניים מוותיקי תעשיית האנרגיה בישראל, נערכים להנפקת מניות של יצרנית החשמל הפרטית גלובל פאוור. יעד הגיוס עומד על 50 מיליון שקל

20.07.2017, 07:24 | גולן חזני

אהוד בן ש"ך וניסן כספי נערכים להנפקת יצרנית החשמל הפרטית גלובל פאוור. ל"כלכליסט" נודע כי בכוונתם להנפיק את החברה בבורסת תל אביב לפי שווי של 200 מיליון שקל. יעד הגיוס הוא 50 מיליון שקל בהנפקת מניות, שלצדה עשויה להתבצע גם הנפקת אג"ח, אם כי הסיכויים לכך נמוכים.

גלובל פאוור עוסקת בפיתוח והשקעות בתחום האנרגיה, והיתה החברה החמישית בישראל שנכנסה לתחום ייצור החשמל הפרטי. גלובל פאוור נוסדה ב־2010 על התשתית של חברת אקו קפיטל, שייסד כספי ב־1999 כחברת ייעוץ לפרויקטים בתחום התשתיות. החברה החלה את פעילותה בתחום האנרגיה וייצור החשמל בהשקעה בחברת דוראד אנרגיה בע"מ (דוראד) כחלק מהשקעתה בחברת גמול תשתיות בע"מ (גמול). בהמשך מכרה גלובל פאוור, באמצעות גמול, את אחזקותיה בדוראד ושימשה יועצת לפרויקט.

בעשור הקודם החל כספי לצקת לתוכה שורת פרויקטים בתחום ייצור החשמל הפרטי, וכשאלה התגבשו הוא תר אחר משקיע אסטרטגי, והופגש עם בן ש"ך. באוגוסט 2010 רכש בן ש"ך 50% ממניות החברה תמורת כמה מיליוני שקלים והתחייבות לשאת בעיקר החוב למימון הפרויקטים העתידיים. בן ש"ך, בעבר בעל השליטה בחברת פטרולגז שמוזגה לתוך פזגז, הוא דמות מוכרת הן בענף התעשייה והאנרגיה והן בשוק ההון. הוא כיהן בעבר כחבר הנהלת פז לשעבר, יו"ר דירקטוריון פי גלילות וכן יו"ר שידורי עדן זכיינית ערוץ 10 לשעבר.

מימין: ניסן כספי ואהוד בן ש"ך מימין: ניסן כספי ואהוד בן ש"ך מימין: ניסן כספי ואהוד בן ש"ך

כיום משמש בן ש"ך יו"ר דירקטוריון גלובל פאוואר, כספי מכהן כמנכ"ל החברה ורעייתו דנה היא סמנכ"לית הכספים. החברה מצויה כיום בהליכי הקמה של 20 תחנות כוח. אלה מצטרפות לתחנה שכבר פועלת במפעלי נייר חדרה, שהיא משנית לתחנת הכוח הגדולה במקום שמפעילה או.פי.סי, יצרנית החשמל שבשליטת עידן עופר.

השקעה של חצי מיליארד דולר בבאר טוביה

פרויקט הדגל של גלובל פאוור הוא תחנת הכוח באזור התעשייה באר טוביה, IPM. מדובר בתחנה מוסקת בגז טבעי לאספקת 413 מגה־ואט, בהשקעה של כ־500 מיליון דולר. גלובל פאוור לא מתכוונת ככל הנראה להשתמש בהכרח בכספי ההנפקה למימון חלקה בפרויקט, אלא להרחבת עסקיה, אבל הדבר אינו סופי.

בן ש"ך וכספי רכשו אותה לפני כשנה, בעסקה שבה שילמו 85 מיליון דולר עבור 80% ממניות חברת טריפל אם, שמחזיקה ב־84% מהזכויות ב־IPM, וכן מחזיקה בקרקע התחנה. התחנה נרכשה מטימור בן יהודה ומאברהם נניקשוילי, שלא קיבל היתר לבנייתה. מאז נכנסו לפרויקט שותפים נוספים - קרן נוי ולאומי פרטנרס בנובמבר 2016, ומוטי בן־משה ומיכאל מירילשוילי, במרץ האחרון. מבנה השותפות בפרויקט הסתבך ובין הצדדים התגלע סכסוך. ואולם מסתמן כי המחלוקות עומדות בפני פתרון, ולפיכך תתאפשר הסגירה הפיננסית של הפרויקט, שהמועד האחרון שלו הוא בעוד כחודש.

טריפל אם מחזיקה כיום ב־84% מחברת IPM וחברת 3000 IPM שבבעלות גלובל פאוור עצמה, יואב סרנה, מייקל מונהייט, חגי מירום ואחרים, מחזיקה ביתרת 16% מהאחזקות. בעקבות העסקאות שבהן נכנסו קרן נוי ולאומי פרטנרס כשותפות של גלובל פאוור, ומימוש האופציה של בן יהודה לרכוש מהן חזרה חלק מהמניות הנרכשות, שאותן מכר לבן־משה ומירילשוילי - תמונת בעלי המניות בחברה האם היא כזו: קבוצת גלובל פאוור, נוי ולאומי פרטנרס 51% (שלכל אחת 17%) בן־משה ומירילשוילי מחזיקים 29% מהמיזם, ומשה טרי ומוטי פרידמן עם 20%. טרי ופרידמן הם מייסדי התחנה וקיבלו את המניות כחלק מהכנסתו של השותף הפיננסי אברהם נניקשוילי לעסקה.

תחום האנרגיה מתחמם בבורסת תל אביב

גלובל פאוואר אינה החברה היחידה בתחום האנרגיה שבוחנת בימים אלה הנפקה בתל אביב. חברת ברנמילר, שפועלת בתחום האנרגיה החלופית, כבר הגישה תשקיף להנפקת מניות ראשונה באחוזת בית לפי שווי דומה של 200 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות