אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה לעשות כשהחבר מתמנה לבוס שלכם צילום: שאטרסטוק

מה לעשות כשהחבר מתמנה לבוס שלכם

הסיטואציה השכיחה הזו בעייתית עבור החבר שקודם לניהול וגם עבור זה שלא קודם. בכל מקרה, החברות והמקצועיות שלכם יעמדו למבחן

22.07.2017, 13:15 | מעין מנלה

אתם עובדים ביחד וגם חברים. יוצאים לאכול צהריים יחד, מדי פעם שותים בירה אחרי העבודה ואז, ביום בהיר אחד, החבר או החברה שלכם מהעבודה מקבלים קידום ופתאום, הם הבוסים שלכם. כשזה קורה ומישהו מהצוות מקודם לניהול, יש שני תרחישים אופייניים. התרחיש הראשון הוא שאותו חבר לא ממש מקבל את התפקיד החדש ומנסה לשדר 'עסקים כרגיל'. כאילו דבר לא השתנה וממשיך להתייחס אליכם כחברים. זה נשמע כמו תרחיש טוב אך לפי פרופ' רוברט סטון מאוניברסיטת סטנפורד, התרחיש הזה גרוע מאוד עבור צוות העובדים. התרחיש השני הוא שהכוח החדש שבידיו עולה לחברכם לראש. הוא עלול להתייחס בצורה לא יפה ואגרסיבית לכפופים לו ולא להקשיב לאחרים. אך החדשות הטובות הן שיש מקרים שבהם קידום חבר לבוס יכול לעבוד בצורה טובה, ואפשר למזער סיכונים.

קראו עוד בכלכליסט

מה שהיה הוא לא שיהיה

הדבר הראשון, ועליו יש הסכמה בקרב המומחים, הוא שיש להבין שהדברים השתנו. "הקידום שם את החברות שלכם רגע בצד. המשמעות היא שאתם יכולים להמשיך להיות חברים אבל הבוס יצטרך לקבל החלטות שהן לפעמים לרעתך, יידע דברים שאתה לא ויהיו דברים שאסור יהיה לו להגיד לך", אומרת ד"ר דפנה שקד, מנטורית לקריירה ולמציאת עבודה. "ברור שמה שהיה הוא לא מה שיהיה. יש מטרות ומשימות ואנשים שפעם היו חברים ועכשיו צריכים להירתם למשימות ומי שצריך לרתום אותם למשימות הוא הבוס החדש. אם פעם הייתם הולכים לשתות בירה או צוחקים על הבוס יחד, די ברור שזה לא יימשך", אומר אמנון שקד, מאמן ומלווה מנהלים בכירים.

הקידום של חברכם הוא הזדמנות טובה להערכת מצב הקריירה שלכם, צילום: שאטרסטוק הקידום של חברכם הוא הזדמנות טובה להערכת מצב הקריירה שלכם | צילום: שאטרסטוק הקידום של חברכם הוא הזדמנות טובה להערכת מצב הקריירה שלכם, צילום: שאטרסטוק

הצעד הראשון אם כך צריך להיות שיחה שבה מובהרים הגבולות. אם יוצאים מנקודת הנחה שרוצים להמשיך לעבוד ביחד ויש פירגון צריך ליזום שיחה שבה יובהר מי עושה מה, איפה עובר הגבול בין העבודה לבין החברות ומה עושים אפילו מבחינת הנראות כדי להמשיך את העבודה בצורה הטובה והמקצועית ביותר. אם הבוס, או האדם שמונה לא יוזם את השיחה הזאת, מומלץ לאדם שלא קודם ליזום אותה. "נורא חשוב להגיע לשיחה הזאת ולנקות את השולחן כי גם המנהל נמצא עם תחושות בעייתיות דומות. הוא בבעיה שהוא צריך לנהל את החבר שלו ואני בבעיה שאני צריך להיות מנוהל", אומר אמנון שקד. במצב כזה, יכול להיות שהמנהל החדש יחפש את ההזדמנות הראשונה לחתוך את המצב ולכן צריך לגרום לכך שלשניכם יהיה נוח בסיטואציה. חשוב להבהיר שכללי המשחק השתנו ולדבר על הפיל הגדול שבחדר.

 
ד"ר דפנה שקד ד"ר דפנה שקד ד"ר דפנה שקד

לשבור את הכלים

יש מקרים שבהם שני החברים היו מועמדים לקיום, האחד קודם והשני מחליט שהוא לא יכול לשאת זאת. במקרה כזה יש כאלה שפשוט קמים והולכים. "אדם שלא רואה את עצמו ממשיך לעבוד תחת החבר שקודם גם מהבחינה של נראות של פרוטקציה, יכול לבקש העברה לחטיבה אחרת או לעזוב את החברה אם זה לא אפשרי", אומרת דפנה שקד.

מינוי חבר לבוס הוא בעצם מקרה פרטי של מינוי בוס חדש, והיתרון במקרה הזה על פני בוס חיצוני הוא ההיכרות המוקדמת. אתם מכירים כבר את החבר ויודעים אם יהיה לכם קל או קשה לעבוד איתו. "ברוב המקרים ההחלטה בטווח הקצר היא להישאר. גם אם החלטתם לעזוב זה לא קורה באופן מיידי ולכן לפרגן זה הכלי החזק ביותר. הוא משאיר אתכם בעמדה שבה אתם ממשיכים לנהל את הסיטואציה", אומר אמנון שקד.

לפרגן אבל לא להתחנף

פירגון לבוס החדש יכול להיות אמיתי, אך גם לא פשוט, במיוחד במקרים שבהם הייתם מועמדים לאותו התפקיד. "צריך להבין שההצלחה של הבוס היא ההצלחה שלכם,העניין כבר הוכרע. אם תיכנסו למקום של מאבקים ואגו התוצאה תהיה שתהיו עובדים פחות חיוניים ואפקטיביים ותיתפשו ככאלה ששמים גלגלים במערכת", הוא אומר.

עם זאת, מחקרים מראים שכאשר מישהו מתמנה למנהל קורים שני דברים. הדבר הראשון הוא שאנשים מתחילים להחמיא לך והשני הוא שהם מפסיקים להגיד לך דברים שליליים או רעים. אתם כחברים יכולים להימנע משניהם. הציעו לחברכם תמיכה ומידע אבל לא דברי חנופה ומצד שני בססו את עצמכם ככאלה שמוכנים לשים את הקלפים על השולחן. אמירת האמת בפנים עלולה להיות מסוכנת אך אם אתם חברים זה הדבר הנכון לעשות. לדוגמא, אם החבר שלכם הופך להיות כוחני ברגע שהוא ממונה לבוס, אתם יכולים להגיד לו שכדאי לו למתן את התנהגותו. אם הבוס החדש שלכם ירגיש שהוא יכול לסמוך עליכם להיות כנים איתו – הוא יהפוך אתכם לאנשי סודו.

ערכו הערכת מצב

בהנחה שרציתם אתם התפקיד שהבוס שלכם קיבל, או שגם אם לא התחריתם עליו באופן פעיל, היה נחמד לו אתם הייתם אלה שמקודמים - הקידום של חברכם הוא הזדמנות טובה לעשות הערכת מצב של הקריירה שלכם. "השאלה היא האם משהו בניהול הקריירה שלכם השתנה. אם תכננתם לקבל את התפקיד בעוד שנתיים אתם צריכים לעשות בדיקה וחישוב מסלול מחד ולהבין מהם הצעדים הבאים. לפעמים זו קריאת התעוררות, מדוע קידמו אותו ולא אתכם. לפעמים התשובה היא פשוטה כי יש לו יותר ניסיון אבל לפעמים התשובה היא כי לא שיווקתם את עצמכם נכון, לא ניהלתם את הקריירה בצורה הטובה ביותר – ואז צריך להתעורר", אומר אמנון שקד.

אמנון שקד אמנון שקד אמנון שקד

אפשר ללמוד מהחבר שלכם. נניח שאחד מכם קודם להיות ראש צוות. אתם יכולים ללמוד את הצעדים שלו, לבחון מה הוא עשה על מנת לקבל את התפקיד וכך תוכלו לפעול כמוהו על מנת שתקודמו בעתיד להיות ראש צוות אחר.

פתרון מערכתי – ליצור חיץ

"ישנם מקרים שבהם מייצרים גורם באמצע בין המנהל לבין חברו שהוא אדם בלתי תלוי. אפשר למשל לדווח למנהל מקצועי אחר, ליצור מישהו ששותף בפרוייקט שמדווחים גם אליו, אולי מנהל מטעם הלקוח. מכניסים עוד גורם למשוואה, ולפעמים זה קורה באופן מאולץ אך זה נדרש. הגורם השלישי הופך את הכל ליותר מובן ומקצועי ומוביל לכך שיש פחות שאלות של אנשי צוות אחרים גם מבחינת הנראות וגם מבחינת צורת העבודה", אומרת דפנה שקד.

הפתרון המערכתי לעניין המתח בין החבר שקודם לבין אלה שלא קודמו הוא לספק הסבר אובייקטיבי לקידום. למשל, לתת הסבר של ותק או ניסיון לקידום ולא להתייחס למדדים אחרים של מקצועיות למשל. המטרה של הארגון הוא שהצוות יעבוד בצורה מיטבית ביחד ולכן הסבר אובייקטיבי יכול לנטרל חלק מהמתחים הנלווים לסיטואציה הלא פשוטה הזאת.

זה יכול לעבוד

מינוי חבר לניהול הוא דבר שקורה כל הזמן. קולגות נעשים חברים וקידום מתוך הארגון הוא דבר שכיח. זה יכול לעבוד בצורה טובה וישנם אינספור מקרים שבהם למשל בסטארטאפים קטנים שבהם כל העובדים חברים אחד מתמנה לבוס כאשר החברה גדלה. בסופו של דבר ככל שתצליחו לעבוד ביחד עם חבריכם זה יהיה יותר טוב לכם ויותר טוב לארגון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
למספר 6 הנאיבי
למספר 6 אתה מדבר על מקרה בודד ברוב המקרים מעדיפים לקדם רק אשכנזים או מזרחים ש"משתכנזים" מנסיוני האישי כל מי שקודם במחלקה שלי לא יודע את העבודה כמוני רק עושה את עצמו וגורם נזק אדיר למחלקה.כשרוצים שעבודה מקצועית תיעשה פונים אלי אבל כאשר מגיע היום של קידומים והעלאות פונים לפקידה הפלרטטנית ממול.
4  |  26.07.17
לכל התגובות