אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרוג פלסטיני שלישי בעימותים באזור ירושלים צילום: איי אף פי

הרוג פלסטיני שלישי בעימותים באזור ירושלים

פלסטיני בן 18 נהרג בעימותים עם כוחות הביטחון באבו דיס. קודם לכן נהרגו שני צעירים פלסטינים בראס אל-עמוד ובא-טור. פלסטינים יידו אבנים, זיקוקים ובקבוקי תבערה על השוטרים בירושלים, ארבעה שוטרים נפצעו. אלפים התפרעו במוקדים שונים ביהודה ושומרון

21.07.2017, 17:49 | ynet
הפלסטינים מדווחים הערב (יום ו') כבר על הרוג פלסטיני שלישי בעימותים עם כוחות הביטחון באזור ירושלים. מדובר במוחמד לאפי, פלסטיני בן 18 שנפצע בעימותים בעיירה אבו דיס שבעוטף ירושלים. הוא נפגע בחזהו ומת מפצעיו בבית החולים.

 

שעה קלה אחרי תום תפילות יום השישי היה נדמה ש"יום הזעם" הפלסטיני עובר ללא אירועים קשים במיוחד, והעימותים שפרצו היו בהיקף מצומצם יחסית. אבל אחר כך הדברים הסלימו: בראס אל-עמוד נהרג מוחמד שרף, נער בן 17, והפלסטינים טענו כי הוא נורה למוות על-ידי "מתנחל". נסיבותיו האמיתיות של האירוע עדיין אינן ידועות. באירוע הזה נפצע פלסטיני נוסף. זמן קצר אחר כך נהרג פלסטיני בשנות ה-20 לחייו בעימותים בא-טור. המשטרה מסרה כי בהפרות הסדר שם ירו פלסטינים זיקוקים לעבר כוחות הביטחון וסיכנו את חייהם.

 

העימותים האלימים באזור ירושלים, היום, צילום: אי פי איי העימותים האלימים באזור ירושלים, היום | צילום: אי פי איי העימותים האלימים באזור ירושלים, היום, צילום: אי פי איי

 

מפגינים שורפים צמיגים במחסום חווארה, היום, צילום: איי אף פי מפגינים שורפים צמיגים במחסום חווארה, היום | צילום: איי אף פי מפגינים שורפים צמיגים במחסום חווארה, היום, צילום: איי אף פי

 
מגנומטרים בכניסה להר הבית, צילום: איי אף פי מגנומטרים בכניסה להר הבית | צילום: איי אף פי מגנומטרים בכניסה להר הבית, צילום: איי אף פי

 

במערכת הביטחון הייתה דריכות רבה לקראת תפילות יום השישי בשל החשש מהתפרעויות על רקע התקנת המגנומטרים בהר הבית - התקנה שנעשתה בעקבות רצח השוטרים בפיגוע שם ביום שישי שעבר. לפנות בוקר הוחלט להותיר את המגנומטרים על כנם: הקבינט המדיני-ביטחוני החליט בדיון לילי שהמשטרה היא שתקבע אם להסירם, אבל במשטרת ירושלים אמרו כי הדרג המדיני הוא זה שיקבל החלטה בנושא.

לאחר התפילות בצהריים נרשמו עימותים בכמה מוקדים באזור ירושלים, בהם צלאח א-דין, ראס אל-עמוד, א-טור, רוקפלר ועוטף ירושלים. ארבעה שוטרים נפצעו במהלך המהומות מאבנים ומזיקוקים שיידו המתפרעים. פלסטינים שהתפרעו השליכו גם בקבוקי תבערה וחפצים לעבר הכוחות, והם פוזרו באמצעים לפיזור הפגנות.

בוואדי ג'וז, הסמוך לשער האריות, הבעירו מפגינים פחי אשפה והמשטרה השתמשה באמצעים לפיזור הפגנות, בהם בזרנוקי מים. בראס אל-עמוד השתמשו כוחות הביטחון בגז מדמיע כדי לפזר את ההמונים. בסביבות 14:45 הוסרו כל המחסומים שהוקמו על-ידי המשטרה לקראת התפילות. במשטרה ציינו כי החל משעות הבוקר נכנסו להר הבית עשרות מתפללים, שם קיימו את תפילת הצהריים.

 

גם במוקדים שונים ביהודה ושומרון נרשמו הפרות סדר, ובהן התפרעו אלפי פלסטינים. המוקדים העיקריים היו חסם שוטר שבחברון ומחסום קלנדיה, צפונית לירושלים. הפרות סדר בהיקפים של עשרות עד מאות מתפרעים פלסטינים נרשמו גם בכפר קדום שבשומרון, בנעלין ובסינג'יל שמצפון לרמאללה, בקבר רחל שבבית לחם, בכפרים בית אומר ובתקוע הערבית שבגוש עציון. בהפרת הסדר בתקוע נפגעו שני כלי רכב ישראליים מידויי אבנים, ונפגעת חרדה טופלה במקום.

 

אתמול הוחלט בצה"ל להשאיר בכוננות בסוף השבוע חמישה גדודים מחשש למהומות בשטחים, אבל היום אחר הצהריים הוחלט לשחרר שני גדודים.

 

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן קטע את מסעו מעבר לים ושב לרמאללה בשל החשש ממהומות בירושלים. הוא זימן את חברי ההנהגה הפלסטינית - הוועד הפועל של אש"ף והוועד המרכזי של פתח - לדיון דחוף באירועים. ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, נשא בצהריים דרשה בעזה ובה הוא פנה בקריאה לאומה הערבית: "היכן את, אומה בת מיליארד אנשים, בזמן שמונעים את קיום התפילות במסגד אל אקצה? היכן הפסגות הערביות בזמן שהמסגד מטונף בידי מתנחלים?".

 

בעמאן בירת ירדן התאספו אלפים וקראו קריאות גנאי נגד ישראל. לפי דיווחים, ההמונים צעקו בין היתר: "כמה יפה זה להרוג חיילים מירושלים". הם הניפו דגם של טיל מקרטון ועליו הכיתוב: "אל אקצה - קו אדום". הפגנה נערכה גם באיסטנבול, שם גינה ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדרים את השימוש במגנומטרים בשערי הכניסה להר הבית. "אמצעי הביטחון שנוקטת ישראל שגויים", אמר. "חסימה של כניסת מוסלמים למתחם לא תתרום למציאת פתרון לאזור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות