אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התיקון לחוק שמאפשר בחירה חופשית צילום: שאטרסטוק

התיקון לחוק שמאפשר בחירה חופשית

תיקון חשוב בחוק האפוטרופסות יאפשר לקשישים לבחור מראש בן משפחה או אדם הקרוב להם אשר יטפל בעניינים עליהם סוכם מראש

24.07.2017, 10:11 | עו"ד דרור דיין

מתוך ההכרה כי במהלך חייו של כל אדם, מגיע שלב הזקנה, מוצאים עצמם קשישים חסרי יכולת ולעתים אף חסרי רצון בניהול ענייניהם הרפואיים והכספיים, לרוב בשל ירידה משמעותית ביכולות הקוגניטיביות והפיזיות. תיקון בחוק האפוטרופסות שואף לתת מענה לקשישים רבים הזקוקים לניהול וטיפול עתידי של ענייניהם היומיומיים וזאת בנוסף לתכנון עתידי אשר רצוי שייעשה גם הוא לאחר מותם.

החשיבות הבולטת בתיקון שנעשה הוא ביכולתם של קשישים לבחור מראש בן משפחה או אדם הקרוב להם אשר יטפל בעניינים עליהם סוכם מראש (לקשישים היכולת לבחור ולאפיין בצורה נקודתית ממש באילו עניינים מיופה הכוח יהיה ראשי לפעול בשמם). את התיווך רשאים לעשות עורכי דין בלבד אשר הוסמכו לעניין מטעם האפוטרופוס הכללי ובו יונפק לממונים ייפוי כוח מתמשך. לקשיש הממנה האפשרות לבחור במספר מיופיי כוח ואף להגדיר מי יהיה מיופה הכוח החליפי במקרה שהראשון לא ירצה או לא יתאפשר לו לפעול למענו. המסגרת הרשאית לדון בתובענות לפי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות הוא בית המשפט לענייני משפחה.

שאיפת המדינה ומוסדות הרווחה היא הימנעות בהגעה למצבי משבר בלא הכנה מראש. במקרים בהם קשישים מגיעים למקרי סעד קשים ועבורם לא נקבע מיופה כוח מתמשך, הופכים את הטיפול בקשיש, הן ברמה הרפואית והן ברמה הכלכלית, לקשים ומורכבים יותר. מקרים אלו מביאים את הקשישים להיות מיוצגים על ידי אפוטרופוסים בעל כורחם, שלהם לא פעם הסמכות החוקית בקבלת החלטות מול מסגרות רפואיות ובנקאיות. אלו הופכים את ההתנהלות למסורבלת שממנה יוצא נפגע הקשיש, שיש והוא ומשפחתו אף יתנגדו לסיטואציה שנוצרה.

לקשיש הממנה האפשרות לבחור במספר מיופיי כוח , צילום: שאטרסטוק לקשיש הממנה האפשרות לבחור במספר מיופיי כוח | צילום: שאטרסטוק לקשיש הממנה האפשרות לבחור במספר מיופיי כוח , צילום: שאטרסטוק

מיופה הכוח אותו בוחר הקשיש חייב להיות מעל גיל 18. לרוב, יבחר הקשיש בממונה אשר עמו יחסי אמון הן במקרים של קרבה משפחתית והן כשהצורך בייצוגו מהווה את מומחיותו של הממונה (עורך דין, רואה חשבון וכו'). ועדיין, מגדיר החוק מהם הסייגים בהם לא יוכל אדם להיות מיופה כוח מתמשך. במקרה ומדובר באדם שלו עצמו אפוטרופוס או מיופה כוח מתמשך – לא יוכל לשמש כאפוטרופוס לאחר.

בנוסף, נמנעת האפשרות להיות מיופה כוח מתמשך כאשר מדובר בעורך הדין שהוגדר כמתווך, אדם שהוכרז כפושט רגל על ידי בית המשפט ולא ניתן לו צו הפטר (מחיקת חובותיו), אדם שהוכרז כלקוח מוגבל על ידי בנק ישראל (לא יוכל לשמש במקרה זה כמיופה כוח מתמשך בכל הנוגע לאפוטרופסות בענייני רכוש), מטפליו הרפואיים של הקשיש (למעט בני משפחתו), אדם המספק לקשיש מגורים בתשלום (למעט בני משפחתו) וכל אדם שכבר מיופה כוח בעבור שלושה אנשים אחרים שאינם בני משפחתו.

חוק האפוטרופסות מחייב שבמעמד החתימה של ייפוי הכוח המתמשך, בו לוקחים חלק הקשיש עצמו (הממנה) ומיופה הכוח (הממונה), ייערך בפני עורך דין אשר עבר הכשרה מקצועית בעניין והוסמך לכך מטעם האפוטרופוס הכללי. לאחר חתימת הצדדים ישנה חובת הפקדה של ייפוי הכוח המתמשך במרשם המנוהל על ידי האפוטרופוס הכללי. על ייפוי הכוח לתאר באופן מפורש ורחב מהם סמכויותיו של ממונה הכוח ואיך ומה ביכולתו לפעול לטובת זה שמינה אותו.

עו"ד דרור דיין , צילום: ליאור פאוסט עו"ד דרור דיין | צילום: ליאור פאוסט עו"ד דרור דיין , צילום: ליאור פאוסט

סמכויותיו של מיופה הכוח הן בשאיפה שיהיו מדויקות בפועל למה שהתכוון ורצה הקשיש שמינה אותו. ועדיין, על מיופה הכוח המתמשך קיימים מספר סייגים שיש וחשוב שיושמעו ובכללם מקרים בהם מדובר על פעולות שרק הקשיש עצמו יכול לעשותם (אימוץ, המרת דתו וכו'), פעולות הדורשות הסמכה מפורשת (מתנות, תרומות, הלוואות, שירותים פנסיונים) וכמובן כל פעולה משפטית שבכל מקרה מצריכה את אישור בתי המשפט השונים.

מגבלה נוספת של מיופה הכוח נוגעת לאיסור שחל עליו בביצוע עסקאות עם הקשיש שמינה אותו אלא אם מדובר על ממנה ומיופה כוח המנהלים יחדיו משק בית משותף ומיופה הכוח הוסמך על ידי הממנה באופן מפורש בניהול השוטף של משק הבית. בנוסף, אוסר החוק על עסקאות בין שני מממנים להם מיופה כוח מתמשך זהה, אלא אם כן הסמיכו אותו המממנים לייצגם בפעולה משפטית בין שניהם.

חשוב להדגיש שהשאיפה לביצוע הליך של ייפוי כוח מתמשך עבור אותו ממונה יש וחלה בפועל בתנאים שהוגדרו מראש. עת הפקדת ייפוי הכוח אצל האפוטרופוס הכללי מהווה הבטחה לעתיד לבוא במקרים בהם כשירותו של הקשיש הממנה היא כזו שמצריכה כניסתו בפועל של הממונה לפעול בשמו. גם אז מצופה ממיופה הכוח לפעול מתוך עקרונות מנחים השומרים שמירה מלאה עד כמה שניתן על כבודו ופרטיותו של הממנה, שיתופו עד כמה שניתן בעניינים הנוגעים לו, מסירת מידע באופן ובצורה שיוכל להבינו, שאיפה לשמירה מרובה על עצמאותו ואף עידודו לכך, הגבלה מינימלית עד כמה שניתן בנוגע לזכויותיו וחירותו, שמירה על ערכיו התרבותיים והדתיים, שיתופו בחיי הקהילה אליהם הורגל שנים, שמירה רציפה בקשר עם בני משפחתו ושימוש נבון עם גורמים מקצועיים, חברים ומשפחה בקידום ענייניו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות