אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חוק פיצול בתים יאפשר להפוך את שטחי השירות לשטחי מגורים צילום: אוראל כהן

חוק פיצול בתים יאפשר להפוך את שטחי השירות לשטחי מגורים

לראשונה שטחי המחסן והמרתפים עד 60 מ"ר יוכלו להפוך לשטח עיקרי בתשלום היטל השבחה מלא

24.07.2017, 16:52 | ענת דניאלי

חוק פיצול בתים צמודי קרקע יאפשר לראשונה להפוך את שטחי השירות (מחסן ומרתף) לשטח עיקרי לצורך הקמת דירה נוספת. הפיצול של שטחי השירות יהיה בהיטל השבחה מלא. זאת בשונה מההנחה בהיטל ההשבחה בפיצול רגיל ללא שטחי השירות תחת החוק. מדובר בשינוי שאושר היום (ב') במסגרת רביזיה על הצעת החוק בוועדת הרפורמות. בסיום הדיון אושר התיקון - והחוק צפוי לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת כבר ביום רביעי הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הדיון הוחלט כי בעת הפיצול של בתים צמודי הקרקע ניתן יהיה להפוך עד 60 מ"ר המוגדר כמרתף לשטח עיקרי לצורך בניית היחידה הנוספת. כמו כן נקבע כי ניתן יהיה לעשות שימוש גם בשטח המוגדר כמחסן, במגבלה של עד 7.5 מ"ר בלבד וזאת בתנאי שכלל ההמרה של שטחי השירות אינה עולה על 60 מ"ר.

 

בעקבות המרת שטחי שירות יגבה מבעל הנכס שרוצה לפצלו היטל השבחה רגיל. זאת בשונה מפיצול בית שלא בשטחי השירות תחת הצעת החוק. החוק קובע שבעת הפיצול ישולם שליש מהיטל ההשבחה שהיה עליו לשלם על פיצול הנכס קודם לחקיקה, בעת הפיצול. שליש נוסף ישולם בעת מכירת הנכס – כאמור כשמדובר בשטחים הרגילים של הבית. כמו כן, גרם מדרגות לא ייכלל בסך השטח המינימלי של הדירה המפוצלת (45 מ"ר).

דירה מפוצלת (ארכיון), צילום: אוראל כהן דירה מפוצלת (ארכיון) | צילום: אוראל כהן דירה מפוצלת (ארכיון), צילום: אוראל כהן

הרקע לריביזיה ודיון מחודש בהצעת החוק לאחר שאושרה בוועדה בשבוע שעבר, הנו בעקבות בקשתו של יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן , בדיון האחרון, לאפשר המרת שטחי שירות בבתים פרטיים לצורך פיצול דירה. בעקבות השינוי שבוצע בחוק, משרד המשפטים, כינס דיון נוסף להסדרת התנאים להמרת השטח.

אפרת ברנד נציגת, מנהל התכנון דיברה בדיון על חשש כי קביעה כללית מדי לפיה מותר להמיר שטחי שירות לצורך פיצול דירות תאפשר שימוש בשטחים שאינם ראויים למגורים לצורך הפיצול, כגון מחסנים או חניה. ח"כ ביטן הבהיר כי החוק מתייחס לחללים הראויים למגורים וגם קובע גודל מינימלי ליחידה המפוצלת שאינו מאפשר בנייה של יחידות דיור 'מאולתרות' שאינן ראויות למגורים.

רחל עזריה, צילום: אלכס קולומויסקי  רחל עזריה | צילום: אלכס קולומויסקי רחל עזריה, צילום: אלכס קולומויסקי

יו"ר הוועדה ח"כ רחל עזריה אמרה בהתייחס לתיקון: "מדובר בשטחים בנויים, ככל הנראה בסדרי גודל עצומים, שעומדים היום ריקים בגלל חקיקה שאינה מותאמת למציאות המשתנה. דירות שיבנו במקום אותם מרתפים ובתנאי שאלה ראויים למגורים, יוכלו לשמש בעתיד למגורים של עשרות אלפי זוגות צעירים, סטודנטים ואוכלוסיות נוספות וימלאו את שוק השכירות".

הצעת החוק היא יוזמה של ח"כ אלי כהן, טרם מינויו לתפקיד שר הכלכלה. לאחר המינוי הוביל את ההצעה חברו לסיעה, ח"כ רועי פולקמן.

החוק שצפוי לאישור עוד השבוע בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת קובע הוראת שעה לחמש שנים במסגרתה הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה יחויבו לאשר פיצול של עד 20% מכלל הבתים צמודי הקרקע בשטחן, בכדי לא להעמיס על הרשות. הפיצול נועד להוסיף יחידת דיור אחת להשכרה בתוך המבנה הקיים (פיצול יחידת דיור לשתי דירות ללא תוספת בנייה).

גודל הדירות לאחר שיפוצלו לא יהיה קטן מ־45 מ"ר וכל דירה תכלול מטבח, שירותים וכניסה נפרדים. שטחה של הדירה המפוצלת בשלמותה לא יפחת מ־120 מ"ר. בנוסף, דירה שפוצלה תשמש להשכרה בלבד או למגורי קרובים. בנוסף, מי שיפצל לא יהיה חייב לבנות ממ"ד בבתים בהם אין ממ"ד כיום. כאשר פיקוד העורף יוכל לדרוש שיפורי מיגון בבתים בהם קיים ממ"ד.

המושבים והקיבוצים אינם נכללים בחוק זאת בעקבות רצון מנהל התכנון שלא לצופף את אזורי ההתיישבות החקלאיים בישראל. עם זאת, הוצהר לפרוטוקול הוועדה במהלך הדיון כי רשות מקרקעי ישראל תמליץ למועצת מקרקעי ישראל למתן הטבות למפוני גוש קטיף. המושבים בהם נקלטו קהילות המפונים יוכלו לנסות ולפנות למועצה הארצית לצורך הגדלת מכסת יח״ד המותרת ביישוב. העובדה שהיישוב כולל מפונים תילקח בחשבון בהחלטת המועצה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
לפצל כדי להעביר התמורה במסים. שהמפצל הראשון יקום...
לדברי רועי פולקמן, שקבע לעצמו רף של לפחות 50 אזכורים במדיה מדי שבוע - וזאת לדבריו, החוק מספק את הסחורה. לאזרחים - לא. איזה בעל בית ישמלם עבור משהו שיש לו כרגע בחינם ויעביר את התמורה למדינה? ישכיר אין ספור שנים כדי להוציא את העלות. ממש הגיוני.
פופוליזם זול  |  25.07.17
1.
חוק פיצול דירות פותר בעיה לאומית ובעלי הבית משלמים קנס
יש כאן אפליה לטובת הטייקונים .איך?מי שבונה בנינים להשכרה מקבל תמריצים ומיון לבניה.לעומת זאת בעלי הבתים הקטנים שמחלקים דירות קרקע ופותרים בעיה לאומית משלמים היטל השבחה.כך מיקרים את השכירות .ביטן צריך להוכיח מנהיגות ולא כפי שכחלון ניכנע ,אגרות והיטלים שולמו ע"י הבעלים על השטחים המדוברים.
ביטן גם מיקר  |  25.07.17