אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנשי השגרירות בירדן, כולל המאבטח שירה, שבו לישראל צילום: דוד רובינגר

אנשי השגרירות בירדן, כולל המאבטח שירה, שבו לישראל

לאחר יממה מתוחה, הסתיימה התבצרות אנשי שגרירות ישראל בירדן. אנשי השגרירות, ובהם גם המאבטח שנדקר וירה למוות בשני בני אדם, שבו לישראל בתום מגעים שכללו ביקור של ראש השב"כ בירדן ושיחת טלפון בין רה"מ נתניהו למלך ירדן

24.07.2017, 23:23 | ynet
אנשי שגרירות ישראל בירדן, בראשות השגרירה עינת שלאין, הגיעו הערב (יום ב') לישראל דרך מעבר אלנבי. בין אנשי הצוות גם איש האבטחה אשר נפצע אמש בפיגוע דקירה בעמאן וירה למוות בדוקר ובאדם נוסף.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי שובם של השליחים התאפשר הודות לשיתוף פעולה הדוק, שהתקיים ביממה האחרונה בין ישראל לבין ירדן. עוד נמסר כי ראש

 הממשלה בנימין נתניהו שוחח לפני זמן קצר עם השגרירה ואיש האבטחה, דרש בשלומם וברך אותם.

שגרירת ישראל בירדן אמרה לנתניהו עם חציית הגבול כי הם "אסירי תודה על כל המאמצים שהשקעתם כדי להחזיר אותנו הביתה". נתניהו השיב כי "אנחנו שמחים שאתם חזרתם אלינו" ושאל לשלומו של זיו המאבטח. זיו השיב: "אני מרגיש בסדר גמור, אני אסיר תודה על הכל. אני יודע שמדינה שלמה מאחורינו ואחרי שאמרת לי אתמול שאני אחזור הרגעת אותי, וזה קרה. אני מודה לך מקרב לב".

נתניהו אמר בסיום השיחה: "אמרתי לך שאנחנו נחזיר אותך הביתה והנה חזרת הביתה. אז ברוך הבא, קח קצת חופש. כל טוב לכם".

 

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הערב כדי לדון בנושא ובהסרת המגנומטרים בהר הבית. מוקדם יותר דיווח כי הקבינט ידון בפתרון טכנולוגי בדמות "מצלמות חכמות" עם יכולת שיקוף וזיהוי פנים, שיאפשרו להסיר את המגנומטרים. הפתרון שיוצע לשרים מתבסס על פגישות שקיימה משטרת ישראל בימים האחרונים עם נציגים של ארבע חברות אבטחה מובילות בישראל ובעולם. החברות הציעו פתרונות שכוללים מצלמות שיכולות לזהות אם אדם נושא עליו כלי נשק או מטען חבלה וכן מערכות משוכללות לזיהוי פנים. המצלמות כוללות, בין היתר, מערכות תרמיות. התקנת המערכות יקרה מאוד ומוערכת במאות מיליוני שקלים.

האירוע בשגרירות בירדן, צילום: איי פי אי האירוע בשגרירות בירדן | צילום: איי פי אי האירוע בשגרירות בירדן, צילום: איי פי אי

לפנות ערב שב לישראל ראש השב"כ נדב ארגמן, שנסע היום לירדן מטעם נתניהו כדי לטפל במשבר מולה. ארגמן ערך תחקור בשגרירות ועם שובו ארצה עדכן את נתניהו בהתפתחויות. גורם ישראלי בכיר אמר לאחר מכן כי "יש רצון מצד שתי המדינות לפתור את המשבר הזה".

נודע כי ארגמן ביצע תשאול של התקרית וכן שחזור שבו נכחו חוקרים ירדנים, בעקבות מגעים שקטים בין המדינות. גורם ירדני אמר שכחלק מהעסקה יש הבטחות ישראליות בדבר הסרת המגנומטרים. לאחר חזרתו ארצה של ארגמן, שוחחו המלך עבדאללה ונתניהו בטלפון.

ג'ייסון גרינבלט, שליחו נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, נועד מוקדם יותר עם נתניהו ולאחר מכן נסע לירדן כדי לפגוש את המלך עבדאללה. גרינבלט דן עם המלך בפרטי העסקה שתכלול את הסרת המגנומטרים בהר הבית והחזרתו לארץ של מאבטח השגרירות שנדקר וירה בדוקר ובאדם ירדני שני, והתבצר יחד עם עובדי השגרירות בעקבות הדרישה לחקור אותו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות