אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עבירות חמורות לא מנעו את מינוי מפקד הכבאות בירושלים צילום: שלומי כהן

בלעדי לכלכליסט

עבירות חמורות לא מנעו את מינוי מפקד הכבאות בירושלים

גם לאחר שנשקלו פיטוריו של טפסר משה סוויסה בשל עבירות משמעת חמורות, אישר ממלא מקום נציב שירות המדינה לשר לביטחון פנים למנות אותו למפקד מחוז ירושלים של מערך הכבאות. הנציבות: "הובאו בפנינו שיקולים מבצעיים ופיקודיים"

26.07.2017, 08:27 | אדריאן פילוט

לחולשה של נציבות שירות המדינה ושל אגף המשמעת שלה יש סימנים בשטח: טפסר משה סוויסה, שהורשע בסדרה של עבירות משמעת על ידי נציבות שירות המדינה, מונה שלשום למפקד מחוז ירושלים של מערך הכבאות. כך עולה מכתב המינוי של סוויסה שהגיע לידי "כלכליסט".

סוויסה, המקורב לשר לביטחון פנים גלעד ארדן, הורשע בתחילת השנה בבית הדין המשמעתי של הנציבות, שקבע עונש חריף: נזיפה חמורה, הורדת בדרגת כתף לשלושה חודשים והקפאת דרגה למשך שנה. העונש הגיע בגין הסתרת עברו כעבריין משמעת.  

טפסר משה סוויסה , צילום: שלומי כהן טפסר משה סוויסה | צילום: שלומי כהן טפסר משה סוויסה , צילום: שלומי כהן

בית הדין המשמעתי קבע כי הוא נמנע מלמסור פרטים נכונים ומלאים אודות עברו המשמעתי בשתי הזדמנויות: כשהגיש מועמדות למשרת מפקד מחוז דרום וכשהגיש מועמדות למשרת נציב רשות הכבאות. בעקבות המעשים שתוארו כחמורים ביותר, החליט אסף רוזנברג, הממונה על המשמעת לשעבר, להשעות את מינויו של סוויסה. מ''מ הנציב, אודי פראוור ביטל את הכרעתו של רוזנברג ואישר לארדן למנותו.

העבירות של סוויסה היו: איומים על עובדת ציבור, עו"ד כוכבית נצח דולב, שהפכה עם הימים לפרקליטת מחוז ירושלים לעניינים אזרחיים, וזילות בית המשפט. עבירות אלו בוצעו כשכיהן בתפקיד בכיר בכבאות במחוז ירושלים.

נגד סוויסה נוהלו גם הליכים פליליים בגין שוחד והפרת אמונים עקב בקשה מפקודים שלו לבצע עבודות פרטיות, ותשלום לאחד מהמועמדים לתפקיד שסוויסה חפץ בו כדי שיוותר עליו. סוויסה זוכה באופן פורמלי משני האישומים - על אף שהוכח שאכן היו עבודות ואכן היה תשלום - ופרקליטות המדינה שוקלת בימים אלה לחדש את ההליכים נגדו. בתשובה לבית הדין המשמעתי טען סוויסה כי הוא שכח מהאירועים וכי התקשורת רודפת אותו.

פראוור מסר באמצעות דוברות נש"מ כי "העבירות שבהן מואשם סוויסה הן חמורות בסולם הדין המשמעתי וכי נשקל לדרוש את פיטוריו". אך לבסוף כאמור, אישר לאפשר את המינוי. פראוור הסביר את החלטתו בין השאר בכך ש"נציב כבאות הביא בפני מ"מ נציב שירות המדינה שיקולים מבצעיים, פיקודיים ואישיים", וטען כי "הנציבות אינה באה להחליף את שיקול דעתם של נציב כבאות ושל השר".

מטעמו של סוויסה נמסר: "טפסר בכיר משה סוויסה משמש כמפקד מחוז הדרום מיום הקמת רשות הכבאות, תפקיד אותו מילא במקצועיות. גם כאשר מתנהל ההליך המשמעתי נגדו, נציבות שירות המדינה החליטה כי אין מקום להשעותו ושהוא יכול להמשיך לפקד על המחוז הדרומי. העברתו לתפקיד ממ"ז ירושלים, שאינו מאוייש כבר תקופה ארוכה, אינה משום קידום אלא מדובר בהעברה רוחבית לתפקיד מקביל. אנו סבורים כי אין מקום לפסילה גורפת של טפסר בכיר סויסה רק בשל אירועי עבר מהם זוכה".

מלשכת השר ארדן לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות