אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מומנטום הגיוסים לקופות הגמל של ילין לפידות מתחיל להיחלש צילום: תומי הרפז

מומנטום הגיוסים לקופות הגמל של ילין לפידות מתחיל להיחלש

חברת הגמל רשמה העברות של יותר מ־7 מיליארד שקל ממתחרים מתחילת השנה, אולם אם בינואר היא גייסה 1.7 מיליארד שקל, ביוני כבר צללו הגיוסים ל־754 מיליון שקל בלבד. התשואות של ילין כבר מפגרות הרבה אחרי אלה של אנליסט ואלטשולר שחם

26.07.2017, 07:14 | רחלי בינדמן

חברת הגמל של בית ההשקעות ילין לפידות מסכמת חצי שנה מוצלחת עם העברות של יותר מ־7 מיליארד שקל מגופים מתחרים, ועם הפקדות כספים שוטפים וחדשים (גמל להשקעה, תיקון 190) של 2.2 מיליארד שקל. רק כדי להבין את ההיקף העצום של כספי לקוחות מגופים מתחרים שהגיעו מינואר עד סוף יוני לילין לפידות - מדובר בסכום שגבוה מנכסי חברת הגמל של בית ההשקעות אנליסט כולו, המנהלת 5.9 מיליארד שקל. בנוסף, בשנת 2016 כולה, שהיתה שנת הגיוסים החזקה ביותר של ילין לפידות, גייסה חברת הגמל ממתחרים 4.9 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

העוברים לילין מינואר פגשו תשואות נמוכות

תנופת הגיוסים של ילין לפידות, שכבר מנהלת 37.3 מיליארד שקל בגמל - השחקנית הרביעית בגודלה בענף, לאחר שעקפה את הראל וכלל - מגיעה דווקא על רקע שנה חלשה מאוד בתשואות הגמל, הן בטווח של חצי השנה האחרונה והן בטווח של 12 החודשים האחרונים. תשואות הקופות של ילין לפידות מתברגות בתחתית הטבלה לצד כלל ביטוח והלמן אלדובי. הסיבה לכך היא שבטווח של שלוש וחמש שנים ילין עדיין מציגה תוצאות טובות, בעיקר בזכות בולטות חריגה לטובה בתוצאות בשנת 2016.

אף על פי כן, בהסתכלות חודשית נראה שהמומנטום של ילין נחלש מעט בחודשים האחרונים. אם בינואר הגיוסים עמדו על 1.7 מיליארד שקל, בפברואר ומרץ הם כבר ירדו ל־1.4 מיליארד שקל, באפריל ל־923 מיליון שקל, במאי ל־819 מיליון שקל וביוני הם עמדו על 754 מיליון שקל בלבד.

מי שמניעים את הכסף בין הגופים הם בעיקר סוכני הביטוח וזמן התגובה של הלקוחות, שמעכלים לאט יותר את השינויים במגמת התשואות. אך אם ילין תמשיך להציג חולשה בתשואות, אלה עלולות לחלחל גם להסתכלות ארוכת הטווח, ובהתאם לכך לגרור ירידה בהעברות ממתחרים.

כך או כך, הלקוחות שעברו מתחילת 2017 ממתחרים לילין לפידות, והעבירו סכום מצטבר של 7 מיליארד שקל, סובלים בינתיים מתשואות נמוכות בהשוואה למתחרים הבולטים מתחילת השנה – אנליסט ואלטשולר שחם. במילים אחרות, המעבר לגוף המוביל בתשואות לאו דווקא הוכיחה את עצמה, לפחות בינתיים.

העברות אלטשולר מתחזקות על חשבון ילין

 

במקביל, באנליסט, שעובדים פחות עם סוכני ביטוח, מתרגמים את ההצלחה בתשואות (מקום ראשון ב־12 החודשים האחרונים עם תשואה מצטברת של 8.53% לעומת 5.7% בלבד של ילין לפידות) רק באופן צנוע, עם העברות חיוביות של 401 מיליון שקל במחצית ממתחרים. מדובר בסכום גבוה יחסית, בהתחשב בכך שחברת הגמל כולה מנהלת כ־6 מיליארד שקל.

באלטשולר שחם מציגים במחצית השנה העברות חיוביות של 1.8 מיליארד שקל ממתחרים. מומנטום ההעברות של בית ההשקעות דווקא מתחזק מחודש לחודש, כנראה על חשבון ילין. אם בינואר נרשמו העברות חיוביות של 144 מיליון שקל, ביוני הן כבר עמדו על 511 מיליון שקל. אלטשולר שחם גם בולטת לטובה בהפקדות החודשיות שלה, שכוללות כאמור כספים של עמיתים קיימים וכסף חדש שנכנס למוצרי הגמל החדשים (גמל להשקעה ותיקון 190). אלטשולר רשמה במחצית הפקדות של 3.4 מיליארד שקל - הגבוהות בענף - ולפי הערכות, 2.4 מיליארד שקל מתוך הסכום הזה (קצב גיוסים חודשי של 400 מיליון שקל) הם כספים חדשים שנכנסו למוצרים החדשים.

כפי שהעלתה בדיקת "כלכליסט" בתחילת השבוע, מרבית ההפקדות לקופות הגמל להשקעה, המוצר הפיננסי החדש שהושק בנובמבר האחרון, 40% מהפקדות בהיקף של 1.3 מיליארד שקל, הגיעו לאלטשולר. ילין לפידות נמצאת רק במקום השני בהפקדות במחצית - 2.2 מיליארד שקל.

בתחתית הטבלה, בצד של הפודים, בולטים לרעה מיטב דש ופסגות, המחזיקים בשתי חברות הגמל הגדולות בישראל, שאיבדו מתחילת השנה לטובת המתחרים 2.1 מיליארד שקל ו־1.8 מיליארד שקל בהתאמה. יציאת הכספים הזו מתרחשת אף על פי שהתשואות של שני הגופים הללו במחצית הראשונה היו סביב הממוצע הענפי, וגבוהות מאלה של ילין לפידות, שכאמור מתברגת בתחתית התשואות. הסיבה לכך היא בעיקר חולשה בתשואות בהסתכלות של שלוש שנים.

לדברי שקד וילנצ'יק, מנכ"ל־משותף בקרני וילנצ'יק פתרונות פיננסים, "אפשר לראות שהגופים המגייסים הם גופים שדמי הניהול הממוצעים שהם גובים גבוהים יחסית, דבר שמצביע על כך שהלקוחות מוכנים לשלם יותר עבור מוצר שנתפס כאיכותי יותר". ואמנם, דמי הניהול הממוצעים של אלטשולר שחם ושל וילין לפידות נעים סביב 0.76%–0.8% לעומת ממוצע של 0.68% ביתר הגופים. עם זאת, לא מדובר רק בנכונות הלקוחות לשלם יותר, אלא גם בסוכנים שנוטים לנווט אותם לקופות היקרות יותר. זאת כיוון שככל שגוף גובה יותר דמי ניהול הוא יכול לשלם יותר עמלות לסוכנים - הן עמלות שוטפות והן בונוס מכירה.

מימין: יאיר לפידות ודב ילין, צילום: תומי הרפז מימין: יאיר לפידות ודב ילין | צילום: תומי הרפז מימין: יאיר לפידות ודב ילין, צילום: תומי הרפז

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות