אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כבל בוועדת החקירה לאשראי הטייקונים: "לא ניפגש עם לוביסטים ובנקאים" צילום: עמית שאבי

כבל בוועדת החקירה לאשראי הטייקונים: "לא ניפגש עם לוביסטים ובנקאים"

יו"ר הוועדה הפרלמנטרית למתן האשראי לטייקונים, ח"כ איתן כבל: "הציבור יראה את ראשי המערכת הפיננסית נדרשים לספק תשובות על ההחלטות שלהם שהשפיעו על הכסף של כולנו". גואטה: צריך לתלות האחראים למצב

26.07.2017, 10:22 | שחר אילן

יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית לאשראי הטייקונים ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) אמר שהוועדה תקבע לעצמה כללי אתיקה ותאסור על חבריה להיפגש עם לוביסטים ובנקאים בכל תקופת החקירה. ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן האשראי לטייקונים החלה בוקר את פעילותה. מרכז הקואליציה בוועדה ח"כ יואב קיש הפתיע כשהזהיר שאם הוועדה תהפוך את הבנקים והטייקונים לאויבי העם היא תגרום נזק מאוד גדול. ח"כ יגאל גואטה מש"ס אמר ש"היה רוצה לתלות את מי שאחראי למצב"

קראו עוד בכלכליסט

איתן כבל, צילום: עמית שאבי איתן כבל | צילום: עמית שאבי איתן כבל, צילום: עמית שאבי

כבל אמר ש"הציבור יראה את ראשי המערכת הפיננסית נדרשים לספק תשובות על ההחלטות שלהם שהשפיעו על הכסף של כולנו. נפגוש בוועדה את האמת ואת השקר, את הכלכלה של הבנקים והרגולטורים אך גם אתה הפוליטיקה שלהם".

קיש אמר ש"אם יתחיל מצעד פופוליזם אז אנחנו חוטאים לתפקיד. אנחנו לא מחפשים לצלוב אף אחד". לדבריו הוועדה צריכה לפעול "בלי לשרוף גשרים עם המגזר העסקי. האוירה לבנקים ולרגוטורים תהיה של כבוד". הוא הזהיר שאם הוועדה תהפוך את הטייקונים והבנקאים לאויבי העם, היא עלולה לגרום נזק גדול מאוד.

יוזמת הוועדה ח"כ אילת נחמיאס ורבין אמרה ש"קריסת פישמן היתה קריסה אחת יותר מדי. אף אחד לא רוצה לקום לעוד קריסה". יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן אמר שיותר חשוב לקבוע נורמות מאשר החוק. ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר ש"לא תמיד הדיונים בכנסת ברמה הראויה וכולנו בסוג של מבחן".

לעומת זאת ח"כ יגאל גואטה מש"ס אמר ש"אף אחד לא רוצה לצלוב אבל הייתי רוצה לתלות את מי שגרם לדבר הזה. האנשים צריכים להבין שנבוא חשבון איתם. לתלות כן. עם הראש למטה טהרגלים למעלה".

בוועדה חברים מלבד כבל גם יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (ש"ס), יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש (הליכוד), יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן, יו"ר סיעת ישראל ביתנו ח"כ רוברט אילטוב וחברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) יגאל גואטה (ש"ס) מהקואליציה וכן יוזמת הועדה אילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), ח"כ חיים ילין (יש עתיד), ח"כ דב חנין _הרשימה המשותפת) וח"כ עיסאווי פריג' (מרצ).

שמה הרישמי של הוועדה הוא "ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים". הוועדה תחקור את התנהלותם של הבנקים והגופים המוסדיים בעניין הקצאות אשראי ללווים עסקיים גדולים משנת 2003 ובין היתר את תהליכי קבלת ההחלטות, דרכי הטיפול בהפרת תנאי אשראי ותפקוד ואחריות ההנהלות ומועצות המנהלים. כן תחקור את התנהלות גופי הפיקוח והאכיפה המרכזיים (הרגולטורים), בעניין הקצאות האשראי לטייקונים.

עם סיום דיוניה תניח ועדת החקירה על שולחן הכנסת דו"ח המפרט את פעולותיה ומסקנותיה. בדו"ח רשאית הוועדה לכלול המלצות בדבר שינויים רגולטוריים נדרשים (חקיקה, תקנות, כללים והוראות)". במנדט הוועדה כי "אם יעלו ממצאי הוועדה חשש להתנהלות שיש בה משום הפרה של הוראות החוק או חובות אחרות המוטלות על הגופים שהתנהלותם נחקרה, רשאית היא להעביר את מסקנותיה בעניינים אלה לגורמי האכיפה המוסמכים".

כבל אמר שהוועדה בניגוד לסדרי הישיבה הרגילים בכנסת תשב רק בצד אחד של השולחן כדי לבטא את ייחודה כוועדת חקירה. הוא הודיע שיבקש לקיים את הדיונים ביום ראשון או חמישי כלומר בימים שאין בהם כנסת. היתרונות הם שערוץ הכנסת יוכל לשדר, לחברי הכנסת לא יהיו ישיבות אחרות והאולם שהוא מעונין יהיה פנוי.

כבל דיווח על בעיה קשה לגייס אנשי מקצוע כיוון ש"אין מישהו שלא נגוע", כלומר לא היה קשור לבנקים בצורה כזו או אחרת. הוא הודיע על מספר צעדים להתגבר על בעיית הידע המקצועי של הועדה. היא תחולק לצוותים שכל אחד מהם ינהל הטיפול בנושא מסוים. כן יקיים ימי עיון שבהם מומחים יציגו להם את הנושאים. "נכין מילון מושגיים כדי שנבין את השפה".

ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ הביע פסימיות והזהיר ש"הוועדה לא תוכל למנוע עוד תספורות". כן עלתה טענה שהקואליציה נתנה לאופוזיציה את הוועדה כדי להסיח את הדעת מנושאים אחרים. יו"ר סיעת ישראל ביתנו רוברט אילטוב אמר שהוא רואה בהעדפה שקיבלו הטייקונים פגיעה בתחרות החופשית.

בדיון השתתפו גם שני חברי כנסת שאינם חברים בוועדה. יו"ר ועדת השקיפות ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) אמרה שלא רק שצריך לתת לוועדת החקירה סמכות לזמן אנשים בכפייה, אלא צריך לתת סמכות כזו לכל ועדות הכנסת. ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה שבישראל התקיימה בעשור האחרון מערכת פיאודלית שבה מערכת חוק אחת היא לבני תמותה והשנייה לשליטי ההון. "הגיע הזמן לבער את הדבר מקרבנו".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות