אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אדובי תחסל את פלאש סופית ב-2020 צילום: צילום מסך אתר אדובי

אדובי תחסל את פלאש סופית ב-2020

פורמט הווידאו, שנמצא בדעיכה מתמשכת בשנים האחרונות, כבר אינו נתמך בדפדפנים ויישומים רבים. עתה, מודיעה החברה שתפסיק לתמוך בפורמט, לעדכן אותו ולדאוג לאבטחתו

26.07.2017, 13:37 | שירות כלכליסט

אדובי מחסלת את פלאש: החברה הודיעה כי תפסיק לתמוך בפורמט הווידאו הוותיק והידוע לשמצה החל מ-2020.

קראו עוד בכלכליסט

הפורמט היה פופולרי מאוד בתחילת העשור ואתרים רבים ביססו עליו נגני סרטונים, משחקים וכלים אינטראקטיביים שונים. ואולם, פלאש דרש משאבי מערכת לא מבוטלים, מה שהאט את הגלישה. בנוסף, התגלו בו עוד ועוד פרצות אבטחה - עד שהפך לנקודת הפריצה החביבה על פושעי סייבר.

התקנת פלאש, צילום: Neurogadget התקנת פלאש | צילום: Neurogadget התקנת פלאש, צילום: Neurogadget

"נפסיק לעדכן ולהפיץ את נגן פלאש בתחילת 2020", כתבה אדובי בבלוג החברה, "ונעודד את יוצרי התוכן להעביר את תוכני הפלאש שלהם לפורמטים פתוחים". מדובר במהלך שהגיע באיחור מה: דפדפן כרום של גוגל, אדג' של מיקרוסופט וספארי של אפל אינם תומכים בפלאש כבר זמן רב. דפדפן פיירפוקס של מוזילה תומך בהרצה של סרטוני פלאש, אך על המשתמש לאפשר זאת פרטנית.

בהתחשב בכך שהאלטרנטיבות לפלאש אכן יעילות, מהירות, נוחות ומאובטחות יותר - כנראה שלא יותר מדי אנשים יתגעגעו לפלאש: עבור המשתמש הסביר, מדובר בתוכנה שיושבת לו על המחשב ומדי פעם זוקפת ראשה ומודיעה שיצאו עבורה עדכונים. 

אפל היתה שתקעה את המסמר הראשון בארון של פלאש: לפני כשבע שנים החליט סטיב ג'ובס, מנכ"ל החברה דאז, לחסום את נגני הפלאש במכשירי האייפון. ג'ובס נימק את ההחלטה בכך שהשימוש בפורמט פתוח כ-HTML5 הינו יעיל בהרבה ולא מעמיס על המכשיר. אדובי, מצידה, טענה שמדובר בשיקול עסקי נטו. בהמשך, השיקה תוכנה שממירה סרטוני פלאש ל-HTML5.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות