אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גדעון סער, יו"ר ועדת עתיד ענף הביטוח, יציג ביום ראשון את מסקנותיה  צילום: משה גולדשטיין

גדעון סער, יו"ר ועדת עתיד ענף הביטוח, יציג ביום ראשון את מסקנותיה

השר לשעבר, שכבר הודיע על שובו לפוליטיקה, מונה במרץ אשתקד לעמוד בראש ועדה שהקימה לשכת סוכני הביטוח שאמורה לגבש מסקנות ביחס לסוכני הביטוח בעולם הביטוח המשתנה. לסוכנים לובי חזק בכנסת ובדיוני הוועדה לקחו חלק פוליטיקאים רבים

27.07.2017, 12:52 | רחלי בינדמן

השר לשעבר גדעון סער, יו"ר הוועדה הציבורית שבחנה את עתיד ענף הביטוח, צפוי להציג ביום ראשון הקרוב את מסקנותיה במסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בת"א.

קראו עוד בכלכליסט

למרות שהיא מוגדרת כוועדה "ציבורית", מדובר בלא פחות מוועדה מטעם לשכת סוכני הביטוח שהקימה אותה והציבה בראשה את סער. את דבר המינוי שלו חשף נשיא לשכת סוכני הביטוח במרץ אשתקד בכנס לשכת סוכני הביטוח שהתקיים באילת. 

בוועדה השתתפו גם שמואל סלבין לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, רו"ח דורון שורר המפקח לשעבר על הביטוח, גלית אבישי מייסדת ומנכ"לית "אמון הציבור" ואריה אברמוביץ, נשיא לשכת סוכני ביטוח.

נראה שמטרת העל של הוועדה הייתה תדמיתית בעיקרה – להציף את הכוח של סוכני הביטוח בקרב הפוליטיקאים ולהשאיר אותם על סדר היום הציבורי, במיוחד למול אתגרים שעמם מתמודדים הסוכנים בעקבות רגולציה שמובילה המפקחת על הביטוח בתחום הביטוח ופוגעת בהכנסתם.

לסוכנים לובי חזק במסדרונות הכנסת

הרעיון הפורמלי להקמת הוועדה היה לבחון את עתיד הענף בראייה צרכנית וגזירת מסקנות ביחס לעתיד הסוכן בעולם הביטוח המשתנה.

הבחירה בסער לא הייתה מקרית, ומעיני הלשכה לא נעלמו כוונותיו לשוב לפוליטיקה. לסוכנים כאמור לובי חזק במסדרונות הכנסת והם גם כוח אלקטורלי לא מבוטל, בעיקר במפלגת הליכוד, מפלגת הבית של סער. 

במסגרת דיוני הוועדה שהתקיימו בפומבי כמעט מידי חודש נכחו לא מעט פוליטיקאים שכיבדו את הסוכנים בנוכחותם. בין היתר השתתפו שר הבריאות משה ליצמן, שר הרווחה חיים כץ, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), פרופ' שלמה מור יוסף, לשעבר מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' עודד שריג, המפקח לשעבר על הביטוח ויאיר המבורגר, יו"ר חברת הביטוח הראל.

גדעון סער, צילום: עומר מסינגר גדעון סער | צילום: עומר מסינגר גדעון סער, צילום: עומר מסינגר

הסוכנים כאמור נמצאים בצומת דרכים בו הרגולציה שמוכוונת בעיקר מצד המפקחת על הביטוח דורית סלינגר, שאגב סירבה לכבד מנוכחותה בדיוני הוועדה, פוגעת בהכנסותיהם. כך למשל, המכרז שהוציאה סלינגר להקמת קרן פנסיית ברירת מחדל מוזלת שבה זכו קרנות הפנסיה מיטב-דש והלמן אלדובי, הובילה להחרפת התחרות על דמי הניהול בתחום הפנסיה, באופן שמקשה על הקרנות לשלם עמלות לסוכנים שמצידם התמריץ שלהם לשיווק קרנות פנסיה נפגע.

חלק מהסוכנים חזרו בשנה האחרונה לשווק ביטוחי מנהלים, מוצר פנסיוני רווחי יותר הן לחברת הביטוח והן לסוכנים. אלא שרק בשבוע שעבר חשף "כלכליסט" כי סלינגר סירבה לאשר את תעריפי ביטוח אובדן כושר עבודה במסגרת ביטוחי המנהלים שהעבירו לאישורה חברות הביטוח ואם חברות הביטוח לא יורידו את התעריף (באופן שיפגע בעמלות הסוכנים) החל מאוגוסט הסוכנים לא יוכלו לשווק ביטוחי מנהלים חדשים.

מהלך נוסף שהובילה המפקחת והרגיז מאד את סוכני הביטוח היה אילוץ סוכני הביטוח לבחור בין לספק שירותי תפעול למעסיקים לבין לשווק מוצרים פנסיונים לעובדים שלהם. זאת כדי למנוע ניגוד עניינים למעסיק שעשוי להעדיף סוכנות ביטוח מסויימת כיוון שזו מספקת לו שירותי תפעול בחינם.

המהלך שיצא לדרך לפני שנה ועבר את אישור הכנסת גרם לכך שמעסיקים נדרשו לראשונה לשלם על שירותי התפעול והם בחרו לרוב בחברות תפעול חיצוניות כמו חילן טק למשל על פני הסוכנים, מה שהחליש את כוח סוכנויות הביטוח. לאחרונה הפעילו הסוכנים את חברי הכנסת דוד ביטן ומיקי זוהר להוביל מהלך לבטל את החקיקה הזו בטענה כי היא פוגעת בסוכנים.

דווקא מהלך מתואם שביצעה סלינגר עם לשכת סוכני הביטוח חזר לסוכנים כמו בומרנג. לפני 4 חודשים נכנס לתוקף חוק שיזמו הסוכנים בשיתוף עם ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) לפיו העמלה שיקבלו על שיווק מוצרים פנסיונים מיצרני הפנסיה לא תיגזר מגובה דמי הניהול שמשלם הלקוח, וזאת כדי למנוע תמריץ לסוכן לשווק מוצרים בדמי ניהול יקרים.

אלא שמאז שהחוק נכנס לתוקף רוב גופי הפנסיה לא חתמו על הסכמים חדשים עם הסוכנים כיוון שלא הגיעו להסכמה על גובה העמלה שתשולם להם במנותק מגובה דמי הניהול. גם בתוך לשכת סוכני הביטוח החלו לצוף קולות שיצאו כנגד החקיקה הזו שהוביל אברמוביץ' שבסופו של דבר פוגעת בסוכנים.

בשורה התחתונה, למסקנות שתגבש הוועדה אין שום השפעות אופרטיביות שכן מדובר בוועדה שלא קשורה כלל לשום גורם ממשלתי. אם הלשכה תרצה להפוך את אותן מסקנות שדורשות התנעת הליך חקיקתי, הם יצטרכו להפעיל את כוחם מול חברי הכנסת כדי לקדמן.

לשכת סוכני הביטוח ביקשה למסור ש"הוועדה אובייקטיבית לחלוטין והתמקדה בטובת הצרכן ובתועלת שיפיק מן ההתפתחויות והשינויים בענף חשוב זה. הוועדה בחנה בין השאר אם קולו של הצרכן נשמע כראוי ומובא בחשבון בשיקוליהם של השחקנים השונים בעת היערכותם לשינויי העתיד.

"הוועדה התמקדה בחמישה היבטים מרכזיים של ענף הביטוח: הטיפול במשבר הפנסיה בישראל, הבטחת טיפול סיעודי הוגן, שיפור השירות של חברות הביטוח, תפקיד הממשל בעיצוב עתיד ענף הביטוח, עתיד סוכן הביטוח.

"בכל אחד מפרקים אלה תואר בהרחבה המצב הקיים, הבעיות והליקויים הגלומים בו מתוך העדויות השונות שעלו. בסופו של כל פרק מובאות המלצות הוועדה לשינוי, לתיקון ולפיתוח הענף בדרך המיטבית לתועלת הציבור ובשקלול צורכיהם ואילוציהם של השחקנים השונים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות