אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'נרל אלקטריק רוכשת את הסטארט־אפ הישראלי־יפני IQP צילום: אסף הבר

בלעדי לכלכליסט

ג'נרל אלקטריק רוכשת את הסטארט־אפ הישראלי־יפני IQP

התאגיד האמריקאי רוכש את החברה שפיתחה פלטפורמה ליצירת אפליקציות ללא קוד לאינטרנט של הדברים. סכום הרכישה לא פורסם, אך לפי הערכות הוא עומד על 40 מיליון דולר. מייסד IQP גיא קפלינסקי: "ל־GE לקח זמן להבין שהעתיד הוא במוצר שלנו"

30.07.2017, 06:56 | מאיר אורבך

חברת ג'נרל אלקטריק (GE) האמריקאית רוכשת את חברת הסטארט־אפ הישראלית־יפנית IQP, שמפתחת פלטפורמה פשוטה ליצירת אפליקציות לאינטרנט של הדברים (IoT) ללא קוד, כך נודע ל"כלכליסט". החברות לא מסרו את סכום הרכישה, אך לפי ההערכות הוא עומד על כ־40 מיליון דולר. ב־IQP הושקעו עד היום כ־10 מיליון דולר. GE תבצע את הרכישה באמצעות חטיבת הדיגיטל שלה. בפוסט שפרסם בלינקדין כתב מנכ"ל חטיבת הדיגיטל של GE ויליאם רו כי "אני מאוד נרגש לרכוש את IQP שאיתה התחלנו לעבוד ב־2016".

קראו עוד בכלכליסט

IQP נוסדה ב־2013 על ידי גיא קפלינסקי, ישראלי שהתגורר אז ביפן. החברה פיתחה פלטפורמה לפיתוח של אפליקציות IoT לשימושי תעשייה ללא צורך בפיתוח של קוד. כלומר, ללא צורך בתיווך של בתי תוכנה. IQP היא בוגרת של תוכנית שת"פ של GE דיגיטל בישראל, שבמסגרתה נוצר הקשר הראשוני עם החברה האמריקאית. כיום החברה מעסיקה 15 עובדים. חמישה מהם מועסקים במרכז הפיתוח של החברה ברמת גן וישתלבו במרכז הפיתוח של GE בישראל, היתר יושבים ביפן ובארה"ב שבה חי כיום קפלינסקי. הלקוחות המרכזיים של החברה הם מוטורולה וטויוטה. כיום קפלינסקי ועובדי החברה מחזיקים ב־80% ממנה. פוג'יטסו וסופטבנק, שהשקיעו 3 מיליון דולר בחברה ב־2014, מחזיקות 10% כל אחת.

מייסד IQP גיא קפלינסקי וראש תוכנית השת"פ של GE ינון דולב, צילום: אסף הבר מייסד IQP גיא קפלינסקי וראש תוכנית השת"פ של GE ינון דולב | צילום: אסף הבר מייסד IQP גיא קפלינסקי וראש תוכנית השת"פ של GE ינון דולב, צילום: אסף הבר

קפלינסקי אמר ל"כלכליסט כי "גם לעולם וגם ל־GE לקח זמן להבין שהעתיד הוא במוצר שלנו. התהליך עם GE היה קשה. הם לא הבינו למה הם צריכים אותנו, אבל לא ויתרנו. פתאום איזה בכיר שלהם אמר שהוא מחפש את מה שאנחנו עושים, ואז כדור השלג התחיל להתגלגל. ברגע שהם הבינו שאנחנו הפתרון האידיאלי עבורם, הם רצו לרכוש אותנו".

ינון דולב, ראש תוכנית השת"פ של GE דיגיטל בישראל, אמר ל"כלכליסט" כי "לפני שנה הייתי בכנס מפתחים של GE. בכיר בארגון אמר לי שהחברה מעוניינת במערכת שתאפשר לפתח אפליקציות IoT בלי קוד. אמרתי לו שאין צורך לפתח, כי אני מכיר חברה מתאימה — IQP".

GE דיגיטיל מעסיקה 70 עובדים בהרצליה ומלבד תוכנית השת"פ היא מפעילה מרכז סייבר. רכישת IQP היא הרכישה השנייה של GE דיגיטל בישראל ב־2017. בתחילת השנה הכריזה החברה על רכישה של חברת Nurego מהרצליה. לפי הערכת "כלכליסט", היקף העסקה עומד על כ־20 מיליון דולר.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות