אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מועצת רואי החשבון תבחן את רמת הקושי של מבחני ההסמכה צילום: תומי הרפז

מועצת רואי החשבון תבחן את רמת הקושי של מבחני ההסמכה

הבדיקה תתבצע ע"י ועדת המשנה של המועצה לענייני בחינות, וזאת בעקבות תלונות רבות של הנבחנים ופניית שרת המשפטים איילת שקד

30.07.2017, 10:17 | עמרי מילמן
מועצת רואי החשבון תבחן את רמת הקושי של מבחני רואי החשבון, זאת בעקבות תלונות רבות ופניית שרת המשפטים איילת שקד. את הבדיקה תתבצע ע"י ועדת המשנה של המועצה לענייני בחינות.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה התקבלה לאחר שמנכ"לית משרד המשפטים ויו"ר מועצת רואי החשבון, אמי פלמור, קיימה ביום חמישי האחרון דיון במליאת מועצת רואי החשבון בנוגע לתלונות המרובות שהתקבלו בעקבות הבחינה בחשבונאות פיננסית מתקדמת (מועד יולי 2017).

המועצה ביקשה להבהיר כי למרות התלונות על כך שהבחינה היתה קשה יותר מהרגיל, לא התקבלה שום החלטה על שינוי מתכונת הבחינה, רמתה המקצועית או הנושאים הכלולים בה.

מסקנות הדיון בוועדת המשנה יוצגו בפני פלמור, במידה ושיעור העוברים יהיה חריג בהשוואה למועדים קודמים, ייבחנו צעדים שונים במועצה, כמו למשל ביטול שאלות, שניתנו בשנים קודמות.

במשרד המשפטים ציינו כי "בהתאם לצורך, תדון מועצת רואי החשבון במסקנות ותנקוט בצעדים המתאימים, ככל שיידרשו, על מנת שלא תהיה חריגה משמעותית משיעור המעבר כפי שהיה בשנים האחרונות".

 איילת שקד שרת המשפטים ואמי פלמור מנכ"לית המשרד , צילום: שרונה מזליאן לוי איילת שקד שרת המשפטים ואמי פלמור מנכ"לית המשרד | צילום: שרונה מזליאן לוי  איילת שקד שרת המשפטים ואמי פלמור מנכ"לית המשרד , צילום: שרונה מזליאן לוי

בחודש פברואר פורסם ב"כלכליסט" כי החל מ-2017 ישונו בחינות ההסמכה של רואי החשבון. השינוי יבוא לידי ביטוי במבנה הבחינה וכן ברמת התוכן והדרישות. מטרת השינוי היא בין היתר לדרוש יכולת ניתוח והבנה תוך הפחתת ההתמקדות בשאלות ארוכות הדורשות עבודה טכנית. לצורך השינוי החליפו לאחרונה במועצה את כותבי המבחנים.

בסוף שנת 2015 פרסם משרד המשפטים קול קורא לגיוס נותני שירותים בכל בחינות המועצה - כותבים, מרכזים ורפרנטים - שייבחרו לתקופה של חמש שנים. ועדה שמונתה לשם כך קיימה ראיונות עם מועמדים שעמדו בתנאי הסף, והגישה את המלצתה למועצת רואי החשבון, שהחליטה לבחור בנותני השירותים שהומלצו. הבחינה החדשה במסלול מבחני המועצה תעשה באופן ממוחשב, וזאת בניגוד למבחן הנוכחי הדורש פתרון תרגילים על גבי דפי נייר. בחינות ההסכמה אליהן ניגשים בוגרי המוסדות להשכלה גבוהה לא יכללו בפיילוט הממוחשב.

בשנים האחרונות עלתה ביקורת רבה על הרלוונטיות של מקצוע ראיית החשבון והביקורת לנוכח הסדרי החוב והדיווח המוטעה בחברות רבות בשוק ההון. מטרתם של רואי החשבון המבקרים - שהם המשרדים החתומים על הדוחות הכספיים של החברות בבורסה - לשקף את מצב החברה בהתאם לתקנים שהם השפה החשבונאית. אולם לא אחת רואי החשבון המבקרים כשלו ביכולת ולזהות ולהתריע על בעיות בחברות, והתוצאה היתה מחיקות ענק ושערוריות חשבונאיות. לאחרונה אף החליטה הרשות לניירות ערך לפרסם טיוטת חקיקה להקמתו של גוף פיקוח על רואי חשבון המבקרים תאגידים ציבוריים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
השוק מוצף ברואי חשבון !! אין סיבה להמשיך להציף את השוק !!
השוק מוצף ביותר מידי רואי חשבון ! קודם כל צריך לקבוע כמה יוכלו להתקבל ללימודים כל שנה ברמה הארצית ! לאחר מיכן אפשר יהיה לדון בשינוי קושי הבחינות. אתם רוצים שאנשים ישקיעו 4 שנים של לימודים + שנתיים התמחות , רק כדי לגלות שאין להם מה לעשות עם הרישיון ? ! ? בקצב כזה רבים בכלל לא ימצאו התמחות או שינוצלו בהתמחות וירוויחו פחות מחייל משוחרר , ואחרי זה לא תהייה להם בכל מקרה עבודה כי לא חסרים רואי חשבון כבר היום ואם זה ימשיך כך יפרקו לגמרה את המקצוע. כמו כן זה יכול לגרור אי סדרים, העלמות מס וכו'. עודף ברואי חשבון יביא להשחתת המערכת !!
ישראלי  |  30.07.17
5.
רואה חשבון משל למה הדבר דומה?
הגנב הגדול=מדינה אפשרה לנגנב=נישום להביא גנב מטעמו=רואה חשבון. ורמת הקושי נזקקת כדי שהחלמאי לא יבין שהוא נגנב,וכיום שכבר ידוע שהחלמאי היה וישאר חלמאי אין טעם ברמת הקושי מה גם שהחלמאי מקבל את הגנבה ואפילו הוא כבר הפך גנב אז לא כל כך מעניין בכל מקרה כאשר משה נשלח להודיע לעם שהוא בא לגאול אותם ממצריים,מהעבדות ומהקושי ישר אחרי זה כתוב "ולא שמעו אל משה מקוצר רוח ומעבודה קשה".
ברק  |  30.07.17
לכל התגובות