אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טמפו עוזבת את תאגיד המיחזור אל"ה צילום: עומר הכהן

טמפו עוזבת את תאגיד המיחזור אל"ה

חברת המשקאות השנייה בגודלה עוזבת את תאגיד המיחזור בו היא מחזיקה כיום ביחד עם החברה המרכזית למשקאות קלים, יפאורה ומי עדן. המהלך צפוי לשחרר חסמים שמנעו כניסת מתחרים לתחום

30.07.2017, 15:08 | נורית קדוש

טמפו, חברת המשקאות השנייה בגודלה עוזבת את תאגיד המיחזור אל"ה (איסוף למען הסביבה). בתאגיד יישארו חברות החברה המרכזית למשקאות קלים, יפאורה ומי עדן. המהלך יוצא לדרך לאחר שבית הדין להגבלים עסקיים אישר את המתווה המוסכם אליו הגיעה הממונה על הגבלים העסקיים עם אל"ה לאישור המשך פעילותו, בכפוף ליציאתה של טמפו משקאות מהבעלות באל"ה.

קראו עוד בכלכליסט

אל"ה מוחזקת היום על ידי ארבעה גופים מרכזיים בתחום המשקאות: החברה המרכזית לייצור משקאות קלים, טמפו, יפאורה-תבורי ומעיינות עדן. חברות אלה הן גם הלקוחות הפוטנציאליים הגדולים של תאגידי איסוף ומיחזור מכלי משקה. טמפו מחזיקה בנתח שוק ניכר בתחום המשקאות, ויציאתה מהבעלות המשותפת באל"ה תייצר ביקוש משמעותי לשירותי איסוף ומיחזור. ביקוש פוטנציאלי זה צפוי ליצור דינמיקה תחרותית בתחום.

בשנת 2016 הגישה אל"ה בקשה נוספת לבית הדין להגבלים לאשר את ההחזקה המשותפת של ארבע יצרניות המשקאות הגדולות באל"ה לחמש שנים נוספות.

בדיקת הרשות העלתה כי הבעלות המשותפת של ארבע יצרניות המשקאות הגדולות באל"ה יוצרת חסם עבורן ממעבר למתחרה בתחום האיסוף ומחזור. כתוצאה מכך, רוב רובו של הביקוש לאיסוף ומחזור מכלי משקה חסום לתחרות, ונוצר חסם כניסה והתרחבות למתחרים חדשים בתחום. לפיכך, המליצה הממונה לבית הדין בחודש מאי 2016 לא לאשר את פעילות אל"ה. הקושי שראתה הממונה היה נעוץ במבנה הבעלות של אל"ה, שבמסגרתו חברו יחד ארבעת יצרני ויבואני המשקאות הגדולים בישראל.

מיחזור בקבוקים, צילום: אוראל כהן מיחזור בקבוקים | צילום: אוראל כהן מיחזור בקבוקים, צילום: אוראל כהן

הממונה ואל"ה הגיעו למתווה מוסכם אשר נותן מענה לחשש התחרותי עליו הצביעה הממונה, ובה בעת מונע פגיעה באיסוף ומחזור מכלי המשקה. לפי המתווה המוסכם, אל"ה תוכל להמשיך בפעילותה, אם חברת טמפו תחדל לכהן כבעלת מניות באל"ה כך שארבע היצרניות לא יחזיקו עוד יחדיו באל"ה. יציאת טמפו מהבעלות באל"ה, בהתחשב בנתח השוק שלה כלקוחה בתחום איסוף ומחזור מיכלי משקה, תיצור תמריץ לכניסת מתחרים חדשים לתחום איסוף ומחזור מכלי משקה, ובמקביל צפויה ליצור דינמיקה תחרותית בין תאגידי המיחזור שיתחרו על ליבם של היצרנים שאינם בעלים של אל"ה. במבנה שוק תחרותי יכולה להתפתח תחרות על ייעול, פיתוח וחדשנות באיסוף ומחזור מכלים, דבר שעשוי להביא לירידה בעלויות ובמחיר ולעלייה באיכות השירות ליצרנים ולספקי המיכלים הריקים.

במקביל ליציאתה של טמפו מהבעלות באל"ה, המשך פעילות התאגיד הותנה במספר תנאים מוסכמים, ובכללם שכל יצרן או יבואן רשאי לקבל ממנו שירותים בתנאים שוויוניים, ובהסכמים שתוקפם עד שנה.

בית הדין להגבלים עסקיים קבע כי "יש לברך על המתווה המוצע בידי הצדדים, ובפרט על ההסכמה על יציאתה של טמפו מהבעלות המשותפת בתאגיד". עוד נקבע כי ההסדר המוסכם יאפשר מניעה של פגיעה בערכי איכות הסביבה ובפעילות האיסוף והמחזור, תוך יצירת אפשרות במקביל לדינמיקה תחרותית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות