אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ח"כ רחל עזריה: להפקיע קרקעות בבעלות הכנסייה צילום: יוסי אלוני

ח"כ רחל עזריה: להפקיע קרקעות בבעלות הכנסייה

עזריה הגישה הצעת חוק להפקעת אדמות מהכנסייה האורתודוקסית שמכרה קרקעות המוחכרות לקק"ל

31.07.2017, 08:11 | אמיתי גזית

הצעת חוק שמקדמת ח"כ רחל עזריה ממפלגת כולנו, בתמיכת 30 חברי כנסת, מבקשת לאפשר למדינה להפקיע שטחים בבעלות כנסייה שעליהם נבנו בתי מגורים ואלה נמכרו ליזמים פרטיים. על פי ההצעה, הפיצויים לבעלי הקרקע ישולמו לפי החלטת שר האוצר ובאישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

ההצעה, שהוגשה למזכירות הכנסת, נולדה בעקבות עסקה שבמסגרתה נמכרו כ־600 דונם בשכונות טלביה וניות בירושלים, שהיו בבעלות הכנסייה היוונית אורתודוקסית, לחברה הפרטית ניות קוממיות השקעות.

רחל עזריה, צילום: יוסי אלוני רחל עזריה | צילום: יוסי אלוני רחל עזריה, צילום: יוסי אלוני

הכנסייה החכירה את הקרקעות לקק"ל בשנות החמישים, ומועד החכירה יפקע בשנת 2050. על הקרקעות נבנו 1,500 דירות, שקק"ל החכירה לתושבים. כיוון שחוזה החכירה לא חודש, מחירי הדירות ירדו בכ־30%, וזאת משום שלא ברור איזה מחיר תדרוש הכנסייה עבור הארכתו.

ב־2016 הושלמה העסקה עם ניות, שנכנסת לנעלי הכנסייה, והתושבים חוששים כי היא תדרוש מהם סכומי עתק עבור הזכות להמשיך ולגור בבתיהם.

עזריה, תושבת ירושלים, מבקשת לפתור את המשבר. לדבריה, נועצה לגבי ניסוח ההצעה עם גורמים במשרד המשפטים, וזו נועדה להבהיר ליזמים ולפטריארך באילו כלים יכולה המדינה להשתמש אם לא יימצא פתרון למשבר. "לא ייתכן שאנשים שקנו דירות ושילמו עליהן מחיר מלא, ימצאו עצמם פתאום מול דרישה כספית מחברה אנונימית", אמרה עזריה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות