אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוטין נגד הרשת: הקרמלין אוסר על אפליקציות VPN וצ'ט צילום: איי פי

פוטין נגד הרשת: הקרמלין אוסר על אפליקציות VPN וצ'ט

הממשלה הרוסית אישרה שני חוקים שמיועדים להגביל את היכולת לגלוש ברשת באופן חופשי. החוק הראשון אוסר על שימוש ב-VPN ואילו השני מגביל את השימוש באפליקציות צ'ט

31.07.2017, 10:36 | עומר כביר
המלחמה נגד הרשת מתרחבת: נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, חתם על חוקים שאוסרים שימוש בטכנולוגיה שמאפשרת גישה לאתרים חסומים, ושמחייבים אפליקציית צ'ט לזהות משתמשים לפי מספר טלפון – כך לפי דיווחים ברויטרס, שמתבסס על הודעה ברוסית שפורסמה באתר הרשמי של הקרמלין.

קראו עוד בכלכליסט

החוק הראשון, שייכנס לתוקף ב-1 בנובמבר, אוסר שימוש ב-VPN, שרתי פרוקסי או כל טכנולוגיה אחרת שמאפשרת לגלוש ברשת בצורה אנונימית. לטענת ראש ועדת מדיניות המידע בדומה, ליאוניד לווין, החוק לא נועד להגביל את פעילותם של אזרחים שומרי חוק, אלא לחסום גישה ל"תוכן לא-חוקי".

פוטין מגביל את חופש הגלישה ברוסיה פוטין מגביל את חופש הגלישה ברוסיה פוטין מגביל את חופש הגלישה ברוסיה

החוק השני, שייכנס לתוקף בתחילת 2018, לא ישפיע על פעילותן של אפליקציות כמו ווטסאפ, שמשתמשות במספר הטלפון כשם המשתמש, אך עלול לחייב יישומים דוגמת פייסבוק מסנג'ר לשנות את פעילותם. חוק זה גם מחייב אפליקציות להגביל גישה של משתמשים שמפיצים חומרים לא-חוקיים.

חוקים אלו הם כסות דקיקה למהלך צנזורה נרחב שמצטרף לקמפיין ארוך השנים של פוטין להשתיק כל התנגדות לגיטימית לשלטונו. תחת המעטה של "תוכן לא-חוקי" יכול הממשל לקבץ כל תוכן שיעלה על דעתו – החל מתכנים שלגיטימי למנוע גישה אליהם כמו פורנוגרפיית ילדים ועד תכנים שפשוט לא נעימים לו, כמו ביקורת חריפה על מעללי פוטין.

ואף שלכאורה אין חוק שיכול למנוע גישה לתכנים חסומים או לכלים שמאפשרים גישה לתכנים אלו ממשתמשים נחושים ובעלי ידע, יש בחוקים אלו כדי ליצור אפקט מצנן ולהקשות על משתמשים רבים להגיע לתכנים ולכלים. רק בסוף השבוע האחרון הסירה אפל את כל אפליקציות ה-VPN מהאפסטור שלה בסין, במענה לדרישת השלטון שם. מהלך כזה מונע בפועל ממשתמשים רבים גישה ל-VPN במובייל, וגם אם ניתן לעקוף את החסימה (למשל, באמצעות פריצת האייפון), מדובר במהלך שמרבית המשתמשים לא יטרחו לנקוט בו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות