אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סטנלי פישר: "ריבית נמוכה מדי היא מקור לדאגה" צילום: בלומברג

סטנלי פישר: "ריבית נמוכה מדי היא מקור לדאגה"

סגן נשיא הפדרל ריזרב אמר בנאום בבריזל כי ריבית נמוכה מצביעה על כך שפוטנציאל הצמיחה של הכלכלה עלול להיות מוגבל: "שיעורי ריבית נמוכים מעוררים חששות לגבי היציבות הפיננסית"

31.07.2017, 18:01 | שירות כלכליסט
"המדיניות המוניטרית צריכה להיות בעלת תפקיד משני לעומת החלת אמצעים פיסקליים ורגולטורים, וזאת במאמץ להוציא את הכלכלה העולמית ממצב הריביות הנמוכות", כך לדבריו של סטנלי פישר, סגן יו"ר הבנק הפדראלי המרכזי בארה"ב ולשעבר נגיד בנק ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

בנאום שנשא בכנס בברזיל ציין פישר כי שיעורי הריבית נמצאים קרוב לשפל היסטורי לא רק בארה"ב, אלא גם באיחוד האירופי, בבריטניה וביפן. עוד הוסיף כי בעוד שנגידי בנקים מרכזיים לרוב מדברים על הסכנות שבשיעורי ריבית גבוהים מדי, גם ריבית נמוכה מדי היא מקור לדאגה, שכן "היא מצביעה על כך שפוטנציאל הצמיחה של הכלכלה עלול להיות מוגבל", הסביר פישר.

כמו כן, שיעורי ריבית נמוכים מעוררים חששות לגבי היציבות הפיננסית. לפי פישר, צמיחה איטית יותר, אוכלוסייה מזדקנת והשקעות חלשות הם בין הגורמים המובילים לשיעורי ריבית נמוכים. אולם, לדבריו, מסים, הוצאות וחוקים לעסקים הם כלים טובים יותר להעלות את הצמיחה בפריון העבודה ואת הפוטנציאל ארוך הטווח של הכלכלה. "הטענה הזו נכונה לא רק בארה"ב, אלא בכל רחבי העולם", הדגיש. עם זאת, מדיניות של שיעורי הריבית אינה "לא רלוונטית", אך צריכה להתמקד על היותה "שקופה" ו"יציבה".

אם בנק מרכזי יכול להנדס מדיניות יציבה, אז עובדים מבוגרים יותר לא יחושו את הצורך לחסוך את מרבית ההכנסה שלהם, אלא ישקיעו אותה, כך לפי פישר. "זה יעזור להעלות את שיעורי הריבית אף יותר", הוסיף.

על אף ההתייחסויות שלו לכלכלה העולמית, הקפיד פישר להימנע מלדון במחלוקות הפוליטיות וושינגטון, מלבד לציין שחוסר הוודאות הפוליטי הוא בין הגורמים האחראיים לעלייה ה"פושרת" בהוצאות החברות בארה"ב.

סטנלי פישר סגן יו"ר הפדרל ריזרב, צילום: בלומברג סטנלי פישר סגן יו"ר הפדרל ריזרב | צילום: בלומברג סטנלי פישר סגן יו"ר הפדרל ריזרב, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
אינני כלכלן כמוהו אבל אינני מסכים עם הקביעה הזאת.
ריבית נמוכה טובה להתפתחות השוק, ריבית נמוכה טובה לבעלי משכנתאות, ריבית נמוכה טובה לבעלי עסקים שיש להם חובות לבנקים, ריבית נמוכה טובה לכלל האוכלוסיה בחניות ובחודשים. ריבית נמוכה טובה להמשך יציבות המשק. אותה ריבית נמוכה איננה טובה לבנקים כי כמובן שהם עושים פחות כסף. היא גם לא טובה לממשלות העושות הרבה כסף מאותה ריבית וזה מקל בעזרה לגופים הציבוריים. כלומר יש כאן ניגוד אינטרסים. לרוב רובו של הציבור זה נהדר. לממשלה ולאנשים החוסכים זה לא טוב. ככה עומדים הדברים.נשאלת השאלה מה האדם ברחוב מחפש והתשובה ידועה לכל.
חיים  |  17.08.17
9.
הפישר הזה הוא אדיוט גמור
הפישר הזה הוא ממציא ואבות שיטת ריבית אפס שביצע במדינה כל הזמן הפישר הזה אמר שאם לא נוריד ריבית היצואנים יפגעו, כל הסמן דאג רק ליצואנים לא עניין אותו אחרים, הוריד את הריבית לאפס כשהנגיד לפניו פרנקל זועק שלא צריך להוריד ריבית כפי שהוא הוריד הכלכלה תקינהוגרם לנזק עצום לדור שלם ולעליות מחירי דירות מטורפת , רק ריבית אפס גרמה לעליית מחירי דיור. והכל בניצוחו של המלך ביביהו הראשון, כשפישר הזה סיים את תפקידו ביבהו מנע בכוח שפרנקל יחזור להיות נגיד שמה פרנקל יתקן את הכלכלה ויחזיר את הריבית להיות נורמלית
גל  |  18.08.17
לכל התגובות