אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האבטלה בגוש היורו ברמה הנמוכה ביותר מאז 2009 צילום: אי פי איי

האבטלה בגוש היורו ברמה הנמוכה ביותר מאז 2009

הנתונים המעודדים מגבירים את הציפיות לצמצום תוכנית רכישת הנכסים של הבנק האירופי המרכזי, שהזרים לשווקים עד עתה 1.2 טריליון יורו

31.07.2017, 17:57 | שירות כלכליסט

האבטלה בגוש היורו בשפל של שמונה שנים. מנתוני לשכת הסטטיסטיקה של הנציבות האירופית, יורוסטאט, עולה כי שיעור האבטלה הממוצע ב־19 מדינות הגוש עמד ביוני על 9.1%.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בשיעור האבטלה הנמוך ביותר מאז פברואר 2009, אך רק בירידה קלה לעומת שיעור האבטלה ביוני אשתקד, שעמד על 9.2%. באיחוד האירופי כולו עמד שיעור האבטלה על 7.7%, הנמוך ביותר מאז דצמבר 2008. בספרד, ששיעור האבטלה בה הוא השני בגובהו אחרי יוון, נרשמה הירידה הגדולה ביותר בשיעור הבלתי מועסקים, שהגיע ל־17.1% לעומת 19.9% ביוני 2016.

מגמת שיפור נרשמה גם בשיעור האבטלה בקרב צעירי גוש המטבע המשותף. אבטלת הצעירים עד גיל 25 ירדה ביוני ל־18.7% לעומת 21% בתקופה המקבילה אשתקד.

מריו דראגי, נשיא הבנק האירופי המרכזי, צילום: אי פי איי מריו דראגי, נשיא הבנק האירופי המרכזי | צילום: אי פי איי מריו דראגי, נשיא הבנק האירופי המרכזי, צילום: אי פי איי

לפני חמש שנים התחייב נשיא הבנק המרכזי האירופי מריו דראגי לעשות "כל מה שנדרש" כדי להציל את גוש היורו. מאז נקט הבנק באופן הדרגתי במדיניות מוניטרית מרחיבה, שהגיעה לשיאה עם תוכנית רכישת נכסים שנכון לחודש שעבר הזרימה 1.2 טריליון יורו אל השווקים. לנוכח השיפור בנתוני האבטלה גוברות הציפיות לצמצום תוכנית הרכישות של הבנק בסתיו הקרוב.

הירידה באבטלה היא אינדיקטור נוסף שמעיד על כך שההתאוששות הכלכלית מכה שורשים בגוש היורו. בשבוע שעבר התפרסמו נתוני הצמיחה של מדינות הגוש ברבעון השני של השנה. המדינה שבה נרשם שיעור הצמיחה הגבוה ביותר ברבעון היתה ספרד עם 0.9%, בשעה שבצרפת נרשם רבעון שלישי ברציפות של צמיחה יציבה של 0.5%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות