אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יותר מזל מטראמפ: מדד דאו ג'ונס זינק ב-20% מאז הבחירות  צילום: רויטרס

יותר מזל מטראמפ: מדד דאו ג'ונס זינק ב-20% מאז הבחירות

דונלד טראמפ הפנים, כנראה, שלא ייכנס לספרי ההיסטוריה בזכות הישגיו הפוליטיים והעביר את המיקוד לוול סטריט בסדרה של ציוצים אופטימיים במיוחד. בינתיים המדדים משחקים לטובתו

02.08.2017, 10:44 | דרור רייך

"זו הכלכלה, טמבל" היתה סיסמת הבחירות המנצחת של הדמוקרט ביל קלינטון בבחירות 1992, כשהביס את הנשיא הרפובליקני המכהן ג'ורג' בוש האב. היום, 25 שנים אחרי, נראה שהנשיא ה־45 של ארה"ב, דונלד טראמפ, הפנים את המסר. 

קראו עוד בכלכליסט

 , צילומים: אלכס קולומויסקי, דוד רובינגר, גלעד קוולרצ צילומים: אלכס קולומויסקי, דוד רובינגר, גלעד קוולרצ'יק , בלומברג, אי.פי  , צילומים: אלכס קולומויסקי, דוד רובינגר, גלעד קוולרצ

כשטראמפ רק נבחר, בניגוד לכל התחזיות, בתום קמפיין אגרסיבי ורווי שערוריות, היה חשש גדול בשווקים. כלכלנים רבים הסבירו לפני הבחירות שבחירה בהילרי קלינטון — שנחשבת מקורבת לממסד ואף קיבלה מוול סטריט תרומות גדולות — נתפסת כחיובית מאוד לשווקים. על טראמפ אמרו שהוא "מטריד" מאוד את השוק, במילים מכובסות יותר או פחות. היה חשש מדבריו על כך שארה"ב צריכה להיות הרבה יותר סגורה. סגורה לסין, סגורה למקסיקו, דברים ששוקי מניות לא אוהבים לשמוע.

החשש, כך נראה, התבדה — וטראמפ אף השתמש במצב השוק לקידום עצמי. בעקבות החולשה שלו בסקרים, על רקע אי־הצלחה חוזרת ונשנית לבטל את תוכנית הבריאות של קודמו ברק אובמה, אובמה־קר, צייץ טראמפ בטוויטר בסוף השבוע האחרון כי "שוק המניות האמריקאי עלה בכ־20% מאז הבחירות!", ואכן, על פניו, מאז 8 בנובמבר אשתקד מדד דאו ג'ונס טיפס בכ־18%, S&P 500 עלה ב־14% ונאסד"ק הוסיף 22% לערכו.

אבל זה לא רק שוק ההון. הכלכלה האמריקאית צמחה במחצית הראשונה של השנה ב־1.9%, בדרכה לחצות את הערכות הבנק הפדרלי וקרן המטבע הבינלאומית, שחזו צמיחה שנתית של 2.1%, ובדרכה ליעד של 3% שהציב טראמפ ל־2017.

האם טראמפ אכן יצר את הסיבות לעלייה? ייתכן שחלק מהאופטימיות של השווקים והצמיחה הכלכלית מיוחס לתחזיות לקיצוצים גדולים במסים שהבטיח הנשיא, שעדיין לא קרמו עור וגידים, והן מההתאוששות הכלכלית בתקופת אובמה. "שוק המניות הכי גבוה אי פעם!", חזר שלשום טראמפ בטוויטר. "המספרים הכלכליים הכי טובים כבר שנים, האבטלה בשפל של 17 שנה, המשכורות עולות והגבולות בטוחים — אין כאוס בבית הלבן!". אתמול הוא הוסיף אש למדורה, כאחרון הסוחרים, כשכתב לגבי דאו ג'ונס כי "שוק המניות עשוי להגיע היום (שוב) לשיא כל הזמנים, 22 אלף נקודות. היה 18 אלף נקודות רק לפני ששה חודשים, ביום הבחירות". 

הנשיאים שהצליחו ונכשלו

אז נכון שטראמפ מתגאה בהצלחות הכלכליות שלו, לפחות בטוויטר, אבל איך הוא עומד ביחס להישגים של הנשיאים שקדמו לו? על פניו, נראה שיהיה לו קשה מאוד לשחזר את ההישג של ביל קלינטון, שתחתיו עלה מדד 500 S&P ביותר מ־210%. קלינטון נהנה מהצמיחת הכלכלה האמריקאית והשווקים בעולם בעיקר על רקע הגדילה בצריכה העולמית, הדמוקרטיזציה והגלובליזציה, ששגשגו בתקופתו.

מנגד, ג'ורג' בוש הבן הוא הנשיא האמריקאי היחיד מבין שבעת הנשיאים האחרונים שבמהלך הקדנציה שלו (2001–2009) הניב 500 S&P תשואה שלילית, ורשם ירידה של קרוב ל־40%. בוש שילם את המחיר ה־11 בספטמבר והמלחמות בעיראק ובאפגניסטן שבאו לאחר מכן, של התפוצצות בועת ההייטק ב־2001 ושל תחילת המשבר הכלכלי העולמי ב־2008.

בתקופת הנשיא האחרון שלפני טראמפ, ברק אובמה (2009–2016), מדד 500 החברות הגדולות של ארה"ב, שנחשב למדד המייצג ביותר של הכלכלה האמריקאית, עלה ב־176%. את תחילת הקדנציה שלו, בינואר 2009, ליווה אחד המשברים הכי גדולים אי פעם בוול סטריט, משבר הסאב־פריים — אך תחת אובמה השוק האמריקאי הצליח להתאושש.

למה ניתן לצפות, במונחי תשואה, מכהונתו של טראמפ? בינתיים הסביבה הכלכלית האמריקאית נראית יציבה, ועל פי הבנק הפדרלי, צפויות העלאות ריבית בקרוב. גם שיעורי האבטלה הנמוכים, היציבות בשוק הנדל"ן והמצב הכלכלי המשתפר תומכים בכך שהשווקים יגיבו בינתיים בחיוב. גם עונת הדו"חות של הרבעון השני נראית טוב עד כה, ונותנת רוח גבית לציוצים של טראמפ.

עם זאת, כלכלנים רבים לא מעריכים במיוחד את התרומה של טראמפ. "תשעה חודשים אחרי שנבחר עם שלל הבטחות לשינוי כלכלי, טראמפ לא מצליח לממש את ההבטחות שלו", אומר הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס יניב חברון. לדבריו, "התוכנית הכי חשובה עבור המשקיעים היא תוכנית המיסוי, אך בינתיים לא הוצג יותר מדף אחד וכבר נרמז שלא בטוח שתוצג תוכנית כזו עד סוף השנה. גם השינוי שטראמפ מבקש להעביר ברפורמת הבריאות כדי לפנות תקציבים לתוכניות שלו לא ממש מצליח, וכבר נכשל פעמיים".

"אז בינתיים טראמפ לא מצליח לממש הבטחות, אבל השווקים ממשיכים להיות חיוביים, הרבה אולי בזכות תשואות האג"ח, שממשיכות להיות מתונות, והשיפור בצמיחה בעולם", אומר חברון. "אז כנראה בשביל להצליח לא צריך יותר ממזל, תזמון מצוין או סתם רוח טובה, אבל מה יקרה כשאלה ייגמרו או ישתנו לרעה?".

בחלוקה של השוק לפי מגזרים ניתן לראות מי נהנה ומי סבל מעלייתו של טראמפ לנשיאות — ורובם אכן נהנו. מדד מגזר הפיננסים, שכולל חברות כמו AIG, בנק אוף אמריקה וסיטיגרופ, הוסיף 6.9% לערכו מתחילת השנה. מגזר מוצרי הצריכה, הכולל חברות כמו פרוקטר אנד גמבל, וולמארט וקוקה־קולה, התחזק ב־7.6% מתחילת השנה; מגזר התעשייה, עם חברות כמו בואינג, ג'נרל אלקטריק ו־3M, עלה ב־10.5% מתחילת השנה; ואפילו מגזר הבריאות המושמץ, שספג מהלומות במהלך קמפיין הבחירות והיה מטרה לניגוח של שני המועמדים, בייחוד הילרי קלינטון, טיפס מתחילת השנה ב־16%.

אולי מפתיע לראות כי מגזר הטכנולוגיה, שכולל חברות כמו חברות כמו אינטל, יבמ ומיקרוסופט, שראשיהם התנגדו נחרצות לבחירתו של טראמפ לנשיא ארה"ב, נהנה מאז שהוא בשלטון מעלייה של כ־14%. מנגד, מגזר האנרגיה האמריקאי ספג ירידות, בעיקר בהמשך למגמת החולשה במחירי הנפט. מחיר חבית נפט מסוג ברנט התאושש מעט מאז הבחירות בנובמבר אשתקד, אז הוא עמד על כ־47 דולר, לעומת 53 דולר כיום. המגזר, שכולל חברות כמו שברון, אקסון־מוביל וקונוקו פיליפס, נחלש ב־12.7% מתחילת השנה.

המניות שצמחו וסבלו

בגזרת המניות, את העלייה הבולטת במדד 500 החברות הגדולות בארה"ב רשמה מניית חברת המחקר והפיתוח ורטקס פרמסוטיקלס מבוסטון, שלאחרונה דיווחה על הצלחה בניסויים בתרופה לטיפול חולים סיסטיק פיברוזיס — יותר מ־100% מתחילת השנה. עולה בולטת נוספת היא מניית חברת המשחקים מקליפורניה אקטיוויז'ן־בליזארד, שטיפסה ב־70% מתחילת 2017, בעיקר על רקע השגשוג בתעשיית הגיימינג והצלחת משחק היריות מרובה־המשתתפים שלה Overwatch. גם מניית יצרנית המטוסים בואינג טיפסה ביותר מ־80% ב־12 החודשים האחרונים, על רקע הגאות בשוק התעופה העולמי.

החברות שסבלו ומירידות הן בעיקר אחת מהחברות הידועות בעולם — ג'נרל אלקטריק — שהשילה 20% מערכה מתחילת השנה; ומניית פארמה אחת שנסחרת הן בתל אביב והן בניו יורק — פריגו — שהשילה 10.5% מערכה מתחילת 2017.

בגזרת המניות הישראליות בארה"ב, מתחילת 2017 בלטו לחיוב מובילאיי, שזינקה ב־66% על רקע העסקה למכירתה לאינטל, וכיל, שטיפסה ב־18% בעקבות העלייה בביקושים לאשלג בסין. לשלילה בלטו טבע, שנחלשה ב־11%, וריווק, מפתחת השלדים המכניים שעוזרים לנפגעי גפיים תחתונים ללכת, שנפלה ב־50%.

הציוצים של טראמפ יכולים לעצב יחסים בינלאומיים, לשלוח מניות למעלה או למטה, לגבש ולפלג את הציבור. הסוחרים אפילו פיתחו שיטה למסחר בשם "TTT", ראשי תיבות של Trading Trump’s Tweets (מסחר לפי ציוצי טראמפ).

מאז בחירתו של טראמפ, בשוק ההון האמריקאי לא פעם הרגישו את נחת אצבעותיו, באמצעות הציוצים שלו, בין שהיתה זאת יצרנית המטוסים לוקהיד מרטין, שחטפה ממנו על עלות מטוס החמקן; בין שזו היתה טויוטה, שבה הוא נזף כשביקשה להקים מפעלי ייצור במקסיקו; ובין שג'נרל מוטורס, שרצתה להפחית את תשלומי המס. בינתיים זה לא עוזר למניית טוויטר, שדורכת במקום מאז שהוא נבחר לבית הלבן — אך מה שבטוח הוא שהשוק לא נותר אדיש לנשיא החדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
תשובה ל-1: לא, הם לא עיתון כלכלי - הם עיתון פוליטי סגנון 'פראוודה'
עם אג'נדה פשוטה מאוד: 1-מה שטוב לבעל הבית - זו ה"אמת" הראשונה בחשיבותה 2. מה שמתאים לאג'נדה השמאלנית של הכתבים - זו ה"אמת השניה" בחשיבותה העובדות לא משנות לכאן או לכאן עפי משנת 'מיניסטריון האמת' כפי שהיא מפורטת ב-1984 של אורוול... כדאי לקרוא, למי שעוד לא קרא...
סליחה שאני מפריע  |  02.08.17
19.
תשובה ל-1: לא, הם לא עיתון כלכלי - הם עיתון פוליטי סגנון 'פראוודה'
עם אג'נדה פשוטה מאוד: 1-מה שטוב לבעל הבית - זו ה"אמת" הראשונה בחשיבותה 2. מה שמתאים לאג'נדה השמאלנית של הכתבים - זו ה"אמת השניה" בחשיבותה העובדות לא משנות לכאן או לכאן עפי משנת 'מיניסטריון האמת' כפי שהיא מפורטת ב-1984 של אורוול... כדאי לקרוא, למי שעוד לא קרא...
סליחה שאני מפריע  |  02.08.17
לכל התגובות