אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
10% מניות טבע שבידי אלרגן משתחררות היום צילום: בלומברג

10% מניות טבע שבידי אלרגן משתחררות היום

כחלק מרכישת אקטביס העבירה טבע לחברה־האם, אלרגן, 9.8% ממניותיה, שהוקפאו לשנה. האם תמכור ענקית התרופות האמריקאית את אחזקתה, אף שאיבדה בדרך כ־2 מיליארד דולר משווייה, או תמתין לשיפור במניה החבוטה

02.08.2017, 08:00 | דרור רייך

אחד מהתנאים בהסכם שבמסגרתו רכשה לפני שנה טבע את אקטביס, החטיבה הגנרית של אלרגן, קבע כי האחרונה תחזיק את מניות טבע שקיבלה במשך שנה — והמועד הזה פג היום. טבע שילמה לאלרגן בעבור אקטביס סכום של 33.43 מיליארד דולר במזומן, ואת השאר ב־100 מיליון מניות של טבע (9.8%), ששוויין עמד באותה עת על 5.3 מיליארד דולר. 

קראו עוד בכלכליסט

השאלה הגדולה היא האם אלרגן, הנסחרת לפי שווי של 84.75 מיליארד דולר, מתכננת למכור מיד לאחר הסרת החסימה את כל מניות טבע שבידיה — ששוויין עומד כיום על קצת פחות מ־3.2 מיליארד דולר.

על פי בדיקה שנערכה אתמול בחדרי המסחר, לא נראה היה כי נרשמת דרמה גדולה מדי לקראת פקיעת ההתחייבות של אלרגן. ייתכן כי הדבר קשור לכך שאלרגן מופסדת על הנייר כ־2 מיליארד דולר על המניות שברשותה. אם לא די בכך, הירידה החדה במניית טבע בשנה האחרונה הוגדרה כפרמננטית בדו"חות הכספיים של אלרגן.

המחיקה על מניות טבע העבירה את אלרגן להפסד

מניית טבע צנחה ב־12 החודשים האחרונים ב־42% ומתחילת השנה הנוכחית ב־15%, והסיבות לכך מגוונות. טבע נאבקת בגל של אירועים שליליים, ובהם עזיבות בצמרת החברה, שהבולטת מכולן היא זו של המנכ"ל ארז ויגודמן בפברואר האחרון. הוא הצטרף בכך לפרישתו של סמנכ"ל הכספים איל דשא, ושל סיגורדור (סיגי) אולפסון, שהיה נשיא ומנכ"ל חטיבת התרופות הגנריות הגלובלית של טבע. בעקבות הצניחה ביצעה אלרגן האמריקאית מחיקת ענק בהיקף של 2 מיליארד דולר במאי השנה, מועד פרסום דו"חות הרבעון הראשון של 2017, על השווי של מניות טבע שברשותה — מחיקה שהעבירה אותה להפסד.

כבר בדו"חות השנתיים של אלרגן ל־2016 היא הגדירה את מניות טבע שברשותה כהשקעה לטווח קצר. כלומר, כבר אז היה ידוע בסבירות גבוהה שהיא מתכוונת למכור את האחזקה הזו עם הסרת החסימה. גם מנכ"ל אלרגן, ברנט סונדרס, אמר בתחילת השנה כי בכוונת החברה למכור את המניות בתום תקופת החסימה שמסתיימת היום, בשיתוף עם טבע.

למרות האווירה השאננה בחדרי המסחר לקראת הסרת החסימה, מדובר בכמות גדולה מאוד של מניות שמוחזקות בידי גוף יחיד. המחזיקות הגדולות בטבע אחרי אלרגן הן קרן קפיטל עם 7.45%, קרן פרנקלין עם 5.9%, FMR עם אחזקה של 3.6% מהמניות וקרן בלאקרוק עם 2.74%.

לפי נפח המסחר הממוצע, המכירה תימשך 10 ימים

אם המכירה תתבצע בשוק הפתוח, תהיה מניית טבע חשופה ללחץ משמעותי. נפח המסחר היומי הממוצע במניה עומד על כ־10 מיליון מניות, כך שאם אלרגן תחליט למכור את אחזקותיה בקצב זה, יעברו כ־10 ימים עד שתצליח להיפטר מכל מניות טבע שברשותה.

יש להניח שגם אלרגן, כמו רבים בשוק, מעריכה כי מניות טבע נסחרות היום בתמחור חסר. ואכן, אנליסטים רבים חושבים שהמניה כבר חטפה יותר מדי, וכי היא עתידה לתקן ולייצר למשקיעיה ערך בעתיד. מנגד, וול סטריט דוחקת בחברות להציג שיפור בתוצאותיהן הכספיות, בייחוד בטווח הקצר, ולכן לא מן הנמנע שאלרגן תעדיף להיפטר ממניות טבע שברשותה.

ברנט סונדרס מנכ"ל אלרגן , צילום: בלומברג ברנט סונדרס מנכ"ל אלרגן | צילום: בלומברג ברנט סונדרס מנכ"ל אלרגן , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות