אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נציב זמני, נזק קבוע צילום: צילום מסך יו טיוב

נציב זמני, נזק קבוע

שינוי דרמטי כזה חייב להיעשות על ידי נציב קבוע. זכותו להסכים למהלך כזה. אף שהוא שגוי ומסוכן, הוא לגיטימי. פראוור נטול לגיטימציה זו

03.08.2017, 08:01 | אדריאן פילוט

לישראל עדיין אין נציב שירות מדינה קבוע. מועד סיום הקדנציה של משה דיין היה ידוע זה חמש שנים, אך ראש הממשלה לא נערך אליו. מדובר בתופעה רחבה יותר מנציב שירות המדינה: אין גם ראש למועצה לביטחון לאומי ולמערך ההסברה במשרד ראש הממשלה.

לחוסר ההחלטיות הזה יש מחיר - וכולנו משלמים אותו. החלטות קריטיות בניהול שירות המדינה נופלות על הכתפיים של ממלא המקום אודי פראוור, שאפילו לא היה החלופה המועדפת על נתניהו. ראש הממשלה ביקש למנות לתפקיד את מיכל עבאדי־בויאנג'ו, אחר כך את דרורית שטינמץ אך היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התנגד. פראוור הוא ברירת המחדל של ברירת המחדל של ברירת המחדל.

בנימין נתניהו ואיילת שקד, צילום: אלכס קולומויסקי, אביגיל עוזי בנימין נתניהו ואיילת שקד | צילום: אלכס קולומויסקי, אביגיל עוזי בנימין נתניהו ואיילת שקד, צילום: אלכס קולומויסקי, אביגיל עוזי

פראוור היה חייב לדחות את כינוסה של ועדת השירות. לפי החוק, הוא ורק הוא מחליט על כינוסה. אף אחד לא היה מפיל את הממשלה אם הוא היה אומר: "סליחה, אני ממלא מקום, אין לי מינוי קבע". שינוי דרמטי כמו זה שמבקשים לבצע חייב להיעשות על ידי נציב קבוע שנושא באחריות ובהשלכות. זכותו של נציב קבוע להסכים למהלך זה. אף שמדובר במהלך שגוי ומסוכן, הוא לגיטימי. פראוור, בגלל הנסיבות, נטול לגיטימציה זו. במיוחד משום שהוא איש חיצוני, במקור ממשרד ראש הממשלה - לשם יחזור בעוד כמה שבועות. קל וחומר כאשר כל השדרה הניהולית של הנציבות הביעה התנגדות נחרצת ועמדה כחומה בצורה נגד המהלך של שקד־לוין־נתניהו.

יש בעיה נוספת: פראוור כבר כיהן במשך שמונה חודשים כממלא מקום הנציב, לפני מינויו של דיין. עכשיו הוא שוב בתפקיד, אך הפעם הוא רוצה את מינוי הקבע. הסיטואציה שנוצרה מיטיבה עמו, לרבות היעדר מועמדים אחרים. פראוור אמור לסיים את הקדנציה הזמנית שלו בסוף החודש, ואז נתניהו צריך למנות נציב קבע או להאריך את הכהונה של פראוור. הארכה כזו תעמוד בניגוד לעמדה העקרונית של מנדלבליט, שלפיה מינוי ממלא מקום בתפקיד חיוני בשירות המדינה הוא כיבוי שריפה ולא מדיניות רצויה. אבל אפשר בהחלט לצפות שמנדלבליט יאשר הארכה נוספת.

הנה מה שצפוי לקרות: שבוע לפני ההכרעה, פראוור יגיש לשקד, לוין ונתניהו בונבוניירה יפה: אפשרות למנות משנה למנכ''ל.

פראוור מאותת שהסכר נפרץ. אחרי שהוא יאפשר למנות משנה למנכ''ל ללא מכרז, הוא כנראה יאפשר קידום של מינויים פוליטיים של יועצים משפטיים והפחתת מספר החברים המקצועיים בוועדות האיתור למשרות בכירות בשירות הציבורי. ואולי לוין או שקד כבר מגבשים הצעה שגם חשב של משרד ממשלתי יהיה מינוי פוליטי. אחרי חיסול שומר הסף המשפטי, למה לא לחסל את שומר הסף הכלכלי. "אוסף החוקים הללו לא נועד למנות את האנשים המתאימים ביותר, אלא את האנשים הלא מתאימים", אמר השבוע מנהל רשות החברות הממשלתיות הפורש אורי יוגב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות