אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וול סטריט מענישה את סנאפ

וול סטריט מענישה את סנאפ

הנהלת החברה בחרה בשיטת הנפקה מרגיזה, ששוללת כוח מבעלי המניות. עתה, מגיע המחיר: מדד S&P 500 הודיע כי מפעילת אפליקציית הצ'ט הפופולרית לא תיכלל בו עד שתתקן את דרכיה

03.08.2017, 11:10 | ויקי אוסלנדר
פעם סטארט-אפים צעירים היו יוצאים להנפקה בבורסה כדי לייצר מזומנים ואמינות, ולמצב את עצמם כבעלי מודל עסקי מבוסס ונחשק. בשנים האחרונות נראה שערמות הכסף בשוק הפרטי מאפשרות לחברות הללו - גם כשהן מוערכות בעשרות מיליארדי דולרים - לפנות לאפיקים ששומרים על האינטרסים של המייסדים, לא של המשקיעים או הצרכנים.

קראו עוד בכלכליסט

אך לכל גמל יש את הקש שלו. סנאפ, מפתחת סנאפצ'ט, הצליחה למתוח גם את החבל של וול סטריט, שבעצמה לא חפה מבעיות. בחודש מרץ האחרון הציעה סנאפ לציבור מניות נטולות זכות הצבעה במהלך הנפקתה הראשונית (IPO), במטרה לשמור את כוח ההחלטה אצל המייסדים ולהגן עליהם מפני העסקנים של וול סטריט. המהלך גרר הרמות גבה, אך לא מנע הנפקה מוצלחת וגיוס 3.4 מיליארד דולר בקלות. חברות טכנולוגיה רבות נוהגות למכור מניות עם הגבלות על זכויות הצבעה, בהן אלפבית, החברה האם של גוגל, ופייסבוק. סנאפ היתה הראשונה ליטול לעצמה את הזכויות כולן.

השבוע הרימו בוול סטריט דגל אדום ומדד S&P 500 הודיע כי התעלול יעלה לסנאפ בבעיטה החוצה ממנו. "חברות עם מספר רב של רמות שונות של מניות נוטות להיות בעלות ממשל תאגידי שנוהג באופן לא שוויוני בזכויות הצבעה", נכתב בהודעה של S&P 500. הבעיטה הגיעה כשבוע לאחר שמדד ראסל 3000 הבריטי יצא במהלך דומה בעקבות תלונות משקיעים. זה אמנם לקח חמישה חודשים אבל המוסדות הפיננסיים ושועלי שוקי ההון זכו לנקמה.

סנאפ היתה אחת ההנפקות המצופות והגדולות בנאסד"ק בתקופה האחרונה. השוק היה צמא לחברת טכנולוגיה צעירה ומבטיחה והקפיץ את מנייתה ב-40% בימים שלאחר ההנפקה. הצימאון היה כה רב שהשוק ויתר על זכות ההצבעה הבסיסית. השפל הנוכחי במניה העניק למשקיעים את ההזדמנות להבהיר לחברות הצעירות מה הוא חש כלפיהן ולאותת להנפקות המתקרבות שלא ינצלו את הצמא בשוק עד בלי די.

ברקע הדברים מתכננת ענקית המוזיקה בסטרימינג ספוטיפיי רישום למסחר באופן ישיר ללא הנפקה. החברה השוודית לא צריכה חותמת של לגיטימיות לעסקיה, היא כבר קיבלה אותו מ-60 מיליון מנויים משלמים. נראה שמשיכת החבל בין וול סטריט לעולם ההון סיכון רחוקה מסיום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות