אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כלכליסט TV

מדינת ישראל, זה הזמן לשנות את החוק שאוסר על פונדקאות הומואים ורווקים

כ-100 זוגות של הומואים פונים מדי שנה להליך של פונדקאות בחו"ל, משום שהחוק בארץ אוסר עליהם לעשות זאת כאן. הגיע הזמן לשנות את המציאות

03.08.2017, 16:27 | עמרי מילמן
לאחר שהארץ רעשה בשבוע שעבר מההודעה של משרדי הרווחה והמשפטים שהמדינה לא תאפשר לזוגות חד מיניים לאמץ, בג"ץ נמנע היום מלפסוק בעתירה שעניינה בסוגיה שבפועל מקשה הרבה יותר על זוגות חד מיניים להקים משפחה.

קראו עוד בכלכליסט

כ-100 זוגות של הומואים פונים מדי שנה להליך של פונדקאות בחו"ל, משום שהחוק בארץ אוסר עליהם לעשות זאת כאן. הממשלה טענה נגד העתירה שהוכרעה היום (ה'), ביום פרישתו של השופט סלים ג'ובראן, כי היא מקדמת הליך חקיקה בנושא, למרות שבפועל היא לא עוסקת כלל בזוגות חד מיניים.

היום יכולים זוגות חד מיניים לפנות להליך של פונדקאות בעיקר ארה"ב וחלקם אף בקנדה. בעוד שהליך פונדקאות "שגרתי" בארץ עולה בממוצע בסביבות 250 אלף שקל, בארה"ב הליך דומה עולה בין 430 אלף שקל ל-550 אלף שקל. רוב הפער נובע מהעלויות למתווכים כמו עורכי דין, סוכנים וכמובן מעלות הרפואה הפרטית בארה"ב.

למרות הפער הגדול בעלויות, התשלום לפונדקאית ישראלית דווקא גבוה יותר ונע בממוצע בין 170 ל-200 אלף שקל. לעומת זאת, פונדקאית אמריקאית מקבלת תשלום של בין 90 ל-125 אלף שקל בלבד.

אם הממשלה תשנה את החוק שאוסר על הומואים ורווקים לפנות להליך הפונדקאות בישראל, היא גם תוכל לקבוע את התנאים והזכויות שישמרו שההליך לא יהפוך לכזה המנצל נשים מוחלשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
אומדן הזוגות שעושים פונדקאות בחו"ל מוטה כלפי מטה לדעתי
אם אני מבין נכון מהסביבה החברתית שלי, כנראה מדובר בכמה מאות הומואים שעושים פונדקאות בחו"ל כל שנה. בעיתון כלכלי, אני רוצה להעלות את השאלה האם מוצדק כי כל הזוגות הללו ישאירו את הכסף הרב בחוץ, כלומר יצרו עודף יבוא למדינת ישראל, לעומת האפשרות שישאירו את הכסף בישראל ויתרמו לכלכלה? לא שווה במקרה הזה ליטוש את הדעות הקדומות לטובת הצורך הכלכלי?
סגולה  |  08.08.17
17.
אני רק שאלה
פעם משפחה הייתה גבר ואשה. פתאום נהייה "נאור" להכיר במשפחות של שני אבות, שתי אמהות, וכל מיני שילובים על רצף הטרנס... אז רגע, למה לא שלושה אבות? למה לא שני אחים שרוצים להתחתן ולאמץ ילד? זה לא נאור? הרי כולם אנשים בגירים, אז בואו נאפשר גם לשני אחים להתחתן ונדרוש, בשם הנאורות כמובן, הכרת המדינה.
סטרייט  |  07.08.17
לכל התגובות