אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אמרתי לאנשים בטבע - אם כל הכפר אומר שאתם משוגעים, כנראה שיש בזה משהו" צילום: אוראל כהן

"אמרתי לאנשים בטבע - אם כל הכפר אומר שאתם משוגעים, כנראה שיש בזה משהו"

חיים הורביץ, בנו של מייסד טבע, מגיב לחששות סביב חברת הענק. על בחירת המנכ"ל: "אחרי ההדלפה ל"כלכליסט" המגעים מתנהלים בדיסקרטיות". על האיומים בהמשך: "השאלה הגדולה היא מה אלרגן תעשה עם 100 מיליון המניות של טבע שהיא מחזיקה". ועל אובדן האמון של השוק: "חברה שמרוויחה 3-4 מיליארד דולר בשנה איננה חברה במשבר"

04.08.2017, 13:10 | גולן חזני

"היו ימים פחות טובים גם לחברה וגם למשפחה אבל דווקא אחרי שעברתי על כל הדו"חות אני יוצא יותר אופטימי. המחיקה של 6 מיליארד דולר היא בסופו של דבר מהלך פסיכולוגי. הוא משפיע מאזנית אבל לא על התפקוד והאופרציה של החברה", כך אמר הבוקר (ו') חיים הורביץ, בנו של מייסד טבע, אלי הורביץ, ששימש דירקטור בחברה בעבר. הורביץ הגיב לדרמה במניית טבע אתמול - שנפלה ב-24% בוול סטריט אחרי דוחות כספיים חלשים ומחיקת ענק.

קראו עוד בכלכליסט

"אמרתי לאנשים שם – אם כל הכפר אומר שאתם משוגעים כנראה שיש בזה משהו. אז תעשו תיקון. החברה עשתה את התיקון. כשאני מסתכל על הדוחות של הרבעון אני רואה שהגנריקה עלתה ב-20% בהכנסות. אז נכון שזה מהתוספת של אקטביס, אבל יש גידול וזה חשוב. מבחינת מוצרי המקור קרו שני דברים חשובים – המוצר של המיגרנה שמגיע לשוק, יכול להיות מוצר של מיליארדים אם הוא ישווק נכון. זה שוק של 12 מיליארד דולר בשנה שיעלה בשנים הקרובות ל-20 מיליארד דולר, ואם טבע תקח 20% מהשוק זה 4 מיליארד דולר. גם המוצר השני של העצביות המוטורית צפוי להכניס 400-600 מיליון דולר בשנה".

"אני לא ידוע כפנטזיונר אבל דווקא בזמנים כאלו צריך להתחזק מחצי הכוס המלאה. החברה מוכרת עדיין ב-22-23 מיליארד דולר בשנה, זה סכום גדול מאוד, וגם אם תיקנה את התחזיות בחצי מיליארד דולר כלפי מטה, מדובר בסכום סביר. חברה שמרוויחה 3-4 מיליארד דולר בשנה איננה חברה במשבר".

למה התגובה כזאת קיצונית בשוק?

"מי שמכתיב את השוק אלה האמריקנים והם לא אוהבים שמורידים להם תחזיות. טבע פיזרה תחזיות אופטימיות בעיקר בזמן ויגודמן ולא עמדה בהן. כל המערכת האמריקנית בנויה על התחזיות האלה אבל זה לא מצדיק ירידה של 24% במניה, וזה יתקן את עצמו כלפי מעלה כבר בימים הקרובים. אני מאמין שהמניה תתקן עצמה די מהר".

מה לגבי ההנהלה? זה חלק מהיציבות.

"נכון. השוק רוצה לראות יציבות בהנהלה של טבע. רוצה לראות מנכ"ל קבוע, סמנכ"ל כספים קבוע. אלה דברים שטבע צריכה לעבוד עליהם. לאור ההדלפה ל"כלכליסט" במקרה של פסקל סוריו, המגעים למינוי מנכ"ל חדש מתנהלים עכשיו בדיסקרטיות. הוא פורסם עוד לפני שהיתה חתימה ואסטרהזניקה העניקה לו מיד הצעה גבוהה והשאירה אותו בחברה. בכל מקרה אני לא בטוח שהוא האיש המתאים לנהל את טבע היום. הוא מקצוען אבל טבע צריכה מישהו שיש לו גם יחסי אנוש טובים כדי להחזיר לאנשים את הבטחון העצמי, ופסקל הוא איש קר ומחושב. צריך להביא מספר 1-2 בחברה גדולה איש המקצוע הכי טוב שיש ויעלה כמה שיעלה".

יכול להיות שהמנכ"ל הזמני יצחק פטרבורג יהפוך לקבוע?

"אני לא חושב שהוא מועמד לתפקיד מנכ"ל קבוע. הוא היה פתרון ביניים מצוין".

יצחק פטרבורג, צילום: עמית שעל יצחק פטרבורג | צילום: עמית שעל יצחק פטרבורג, צילום: עמית שעל

מה האיום הכי גדול על טבע עכשיו?

"השאלה הגדולה היא מה אלרגן תעשה עם 100 מיליון המניות של טבע שהיא מחזיקה. זה יכול עוד למשוך את הנייר צעד נוסף כלפי מטה אבל לטווח ארוך מדובר באחלה השקעה. טבע היא נייר מאוד מאוד זול היום, שנסחר במכפיל 7 על הרווח, כשהמכפילים בתעשיה הם פי 10 בגנריקה ופי 16-17 בחברות המקור. עבור משקיעים שהיו מוכנים לקנות את המניה ב-30 דולר זה מחיר מצוין. הגירסה הגנרית לקופקסון לא תקרה ב-2017 להערכתי ואני פחות מתרגש מהקופקסון. 25% מהמרשמים החדשים לטרשת הנפוצה הם עדיין לקופקסון, ועם כל התחרות בטרשת הנפוצה יש לטבע לאן לגדול בנפח במכירות, גם אם ללא גידול במחיר".

איזה צעדים החברה צריכה עוד לעשות?

"התייעלות והתייעלות והתייעלות. לייצר במפעלים גדולים. הסגירה של המפעלים הקטנים תעשה דווקא טוב לישראל".

הרכישה של אקטביס היתה טעות בדיעבד?

"הרכישה כקונספט היתה נכונה. טבע היא מספר 1 בשוק הגנרי וצריכה לשמור על מעמדה. יש חשיבות עליונה לשמירה על הפוזיציה וברכישה הזו הפער ממספר 2 כמעט הוכפל. עם זאת אין ספק שהמחיר היה מוגזם. אבל חייבים לומר בנשימה אחת שבין החתימה להשלמת העסקה קרו דברים בשוק הגנריקה".

יש דעה בין היתר של בני לנדא שטוען השגנריקה סיימה את תפקידה ועל טבע ללכת לכיוון תרופות מקור.

"אני לגמרי לא מכים עם הדעה הזו. טבע גדלה וצמחה על הגנריקה והמקור בא ליד ולא להיפך. תרופות מקור זה עסק של קזינו. משקיעים מיליארדים וברגע האחרון הכל עלול ליפול. רק אחד מעשרה מצליח. זה לא יכול להיות המודל העסקי של טבע".

חיים הורביץ, צילום: עמית שעל חיים הורביץ | צילום: עמית שעל חיים הורביץ, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

27 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
לכל המתלהמים !!
לחיים ניסיון בפרמה שיש למעט אנשים בארץ אבל הוא לא היה בדירקטוריון בשנים האחרונות. סביר להניח שחור היה הדברים היו נראים אחרת !! מה שחיים אומר בראיון הגיוני וחכם וזו צריכה להיות הדרך-קור רוח, נחישות וחשיבה אופטימית ובונה. בטח לא היסטריה ותבוסתנות !!
אחד שיודע  |  05.08.17
26.
צריך להשליך את טבע לכלבים,
או אולי כבר עשינו זאת. טבע היא אחד הגורמים ההרסניים לכלכלה הישראלית וכופה על המדינה רגולציה נוראית של שמירה על פטנטים בתחום הרפואה שעולים לנו עשרות מילארדים בשנה. תקציב משרד הבריאות היה נראה אחרת לחלוטין אם הינו נוהגים כמו ההודים. הגיע הזמן לבצע ניתוח של רווח והפסד מקיומה של מפלצת זו. בטווח הארוך היא תפסיד בכל מקרה לחברות ההודיות.
יוסי  |  05.08.17
25.
מקצועיות הדירקוטריון
לחיים הורביץ. ב2017 הכלכלה הגרמנית היא הצומחת ,היעילה ,והחדשנית בעולם -ראה את המאזן המסחרי. שם דירקטורים וה CEO הם אנשי מקצוע בתחות אפילו תואר דוקטור והם חושבים על עוד כ 10 שנים ראה את פולסוגאן,דימלר בנץ ,סימנס בארהב ,ישראל מסתכלים לטווח הקצר ובוחרים אנשי פיננסים אבל בתקופה של ריביות נמוכות הם לא יעילים. לכן עד שלא יוחלפו כל צוות ההנהלה ,דירקטורים --טבע לא תתאושש. המשקעים תמיד צודקים.
חיגז  |  05.08.17
לכל התגובות